İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Hayvanlar

Habeş (Abyssinian) Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Habeş (Abyssinian) Kedisi Özellikleri ve Bakımı
+ - 0

Diğer adı Abyssinian kedisi olup yetiştirilmesi çok uzun geçmişe dayanırken ırkın kökeni de Asya bölgesine dayanır. Antik mısır zamanında Firavun ikinci Ramses, Habeş kralından Abyssinian kedisinin Mısır’a gönderilmesini rica etmiştir. Habeş diğer adıyla Abyssinian kedisi aynı zamanda Somali kedisinin ataları olarak bilinmektedir.

1927 yılında Fransa’ya getirilen bu cins daha sonra tüm dünyaya yayılarak popüler hale getirilmiştir. Habeş kedisinin yavruları birkaç yıl içinde olgunlaşmaktadır. Abyssinian kedileri oldukça zeki, eğlenceli ve sosyal olan cinstir. Sürekli olarak bir aktiviteye ve ilgiye ihtiyaç duymaktadırlar. Vücut yapıları incelendiğinde bacaklarının ince, uzun ve güçlü olduğu görülür; bundan dolayı en önemli özelliklerinden biri avcılık olan Habeş kedisi, aktif bir yaşama sahiptir.

Abyssinian Kedisi

Çocuklarla Arası 75%
Zeka 60%
Oyunculuk 80%
Bakım İhtiyacı 60%
Eğitilebilirlik 75%

Habeş Kedisi Özellikleri Nelerdir? Karakteristik Yapısı

Kedi ırkları arasında en aktif olan diğer adı ile Habeş kedisi, yükseklere zıplayabilme ile tırmanabilme yeteneklerine sahip oldukları için çok iyi bir avcı özellikleri vardır. Abyssinian Kedisi, yükseklerde gezmeyi çok severler. Bu nedenle evlerde en yüksek noktaları keşfederek oraya tırmanmaya başlarlar.

Çok zeki ve kolay algılatan bir kedi türü olup kolay bir şekilde evcilleşir. Enerjik yapıları olup bir oyun canavarıdırlar. Aynı zamanda uyumak istemezler ve sürekli olarak sevilmeyi sevmezler. Kendileri sevgiye ve ilgiye ihtiyaç duyduğunda sahibinin yanına gelerek bunu belli etmektedirler. Zeki oldukları için bu ırkı eğitmek oldukça kolaydır. Özellikle çocuklar ile çok iyi anlaşırlar. Bu kediler hem insanlar ile hem de çocuklar ile güzel ve samimi ilişki kurma konusunda oldukça başarılıdır.

Bu yüzden de çocuklu aileler tarafından çok fazla tercih edilirler. Diğer bir yandan evcil hayvanlar ve papağanlar ile çok iyi anlaşırlar ve köpekler ile aynı ortamda olmaktan çekinmezler. Sürekli kucakta olmayı sevmezler daha çok özgür ruhlu karakterlere sahiptirler. Eğer onlara oynamaları için oyuncak vermezseniz evdeki eşyaları oyuncağa çevirmede üstlerine yoktur.

Abyssinian kedilerinin boyları ortalama olarak diğer kediler ile aynıdır. Kaslı olan vücut yapıları ile kıvrak yapısı sayesinde gün boyu hareket halindedirler. Duruşundaki asaleti ile dünyadaki karizmatik kediler arasında yer almaktadır. Abyssinian kedilerinin kuyrukları çok uzundur ve dar bir üçgen kafa görünümüne sahiptir. Derilerine dokunduğunuzda ipeksi olan tüy yapıları nedeniyle ipek bir kumaşa dokunma hissi vermektedir.

Abyssinian kedilerinin altıncı haftaya kadar tüylerinin renkleri belli olmamaktadır. Genel olarak bu kedilerin kahverengi, koyu sarı, gümüş, mavi, kırmızı, açık kahverengi gibi farklı renk tonlarında tüyleri vardır. Kedilerin boyun kısımlarında ve boyunlarının alt kısmında, bacakları ile karnına yakın kısmında, karın bölgelerinde açık renkler yer almaktadır. Ortalama ağırlıkları 4 ile 7 kg arasındadır. Çok aktif bir yapıya sahip oldukları için çok fazla kilo almazlar.

Habeş Kedisi Bakımı

Abyssinian kedileri, bakımı en kolay olan kediler arasında yer almaktadır. Tüyleri kısa olduğundan tüy problemi yaşanmaması büyük bir avantaj sağlamaktadır. Bu nedenle tüylerini haftada bir defa taramanız yeterli olmaktadır. Tırnak bakımının 10 ile 12 günde yapılması evdeki eşyaları için önemlidir. Çünkü Abyssinian kedilerini pençeleri oldukça kuvvetli ve serttir. Kulak yapıları büyük ve sivri yapıda olduğu için kulak bakımı için ayda bir defa veterinere götürmek gereklidir.

Abyssinian Kedisi

Habeş Kedisi Çiftleştirmek

Dişi Abyssinian kedileri ortalama 7 ile 8 aylarını doldurmaları ile kızgınlık dönemine giriş yapmaktadırlar. Erkek Abyssinian kedileri ise yaklaşık olarak 12 ayı doldurduktan sonra kızgınlığa girmektedirler. İlk kızışma zamanlarında dişi kedilerin rahim gelişmeleri ile erkek kedilerde sperm hücresinin güçlenmesi için bir iki ay beklemek daha sağlıklı olacaktır.

Yavru Habeş Kedisi Bakımı

Yavru Abyssinian kedilerinin tüyleri dökülmeye başlarsa banyo yaptırmak gerekir. Ayrıca bu kedilerin haftada bir defa tırnaklarının kesilme ve genetik rahatsızlıklarından dolayı dişlerini de gün aşırı fırçalanması gerekmektedir. Göz enfeksiyonlarına karşı göz kenarlarında oluşan çapakların haftada bir defa silinmesi gereklidir.

Habeş Kedisi Sağlığı

Abyssinian kedilerinin sağlık durumları genel olarak iyidir. Çok fazla hastalanmazlar ancak genetik olarak diş eti iltihaplarına eğilimli bir yapıları vardır. Genetik bir mutasyon sebebiyle de sık sık böbrek rahatsızlıkları, diz kapağı çıkıklığı, göz hastalıkları görülebilmektedir.

Habeş Kedileri Ne Kadar Yaşar?

Diğer adı ile Habeş kedileri 9 ile 20 yıl arası yaşamaktadırlar.

Habeş (Abyssinian) en az tüy döken 5 kedi cinsi listemizde de bulunuyor. Listedeki diğer kedilerimize bakmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz:

Önerilen Yazı
En Az Tüy Döken 5 Kedi Cinsi

 

Yazar Hakkında

Yorum Yap