İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Hayvanlar
  3. Güvercin Özellikleri ve Bakımı. Güvercinler Ne Yer?

Güvercin Özellikleri ve Bakımı. Güvercinler Ne Yer?

güvercin

Güvercinler, onlar için özel olarak üretilen yemler haricinde  çeşitli sebzeleri beraberinde tüketir. Lahana, bezelye ya da marul gibi yiyecekleri dilimleyip güvercine rahatlıkla verebilirsiniz. Sindirim sistemlerine faydalı olan bu sebzeler ile güvercinin gelişmesine yardımcı olmaktadır.

Güvercin Bakımı

Temelde üç basamak vardır. Barınma, beslenme ve sulama.

Güvercin yetiştiriciliği oldukça özen, ilgi ve zaman gerektiren bir hobidir. Güvercinlere bir sığınak oluşturmanız ve bu sığınağı temiz tutmanız elzemdir.

Güvenli Barınma

Kendilerini güvende hissedecekleri bir alan oluşturmanız onlar için elzemdir. Ayrıca kümeslerinde, en az 40 cm yüksekliğinde, 60 cm genişliğinde ve 40 cm derinliğinde bir yuva kutusu olmalıdır. Güvercin yuvasının yerine karar verirken kedi ve farelerin ulaşamayacağı bir alan tercih etmelisiniz. Çünkü kediler için kuş avlamak büyük bir keyiftir. Fareler içinse özellikle yavru kuşlar lezzet dolu bir ziyafettir.

Beslenme

Günde iki öğün beslenmelidirler. Yemlerinin kuru ve serin ortamda saklanması, yemlerin bozulmaması ve güvercinlerin hastalanmaması için oldukça önem taşımaktadır. Mevsim yeşillikleri ve bezelye, havuç, nohut gibi sebze ve bakliyatlar da haftada iki kere küçük parçalar haline getirerek güvercinleri beslemek için tercih edilebilir.

Beslenme konusunu aşağıda daha detaylı işledik.

Sulama

Suları daima taze olmalıdır. Kapları temiz olmalıdır.

Güvercin Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

güvercin

Bir güvercin beslerken diğer kuşlarda olduğu gibi;

  • En temel ihtiyaçlarını karşılamalı ve onları güvende tutmalısınız.
  • Güvercinler her türden yırtıcı hayvana karşı korunaksızdır.
  • Eğer güvercinlerinizi dışarıda bir yerde besliyorsanız mahalledeki vahşi olan hayvan topluluğuna karşı onları korumalısınız.
  • Bir güvercin sevildiğini hissettiği zaman daha uzun süre yaşamaktadır. Bu konulardaki hassasiyetinizi korumanız gerekmektedir. Onlarla herhangi bir temas kurmaktan çekinmemelisiniz. İlk zamanlar ürküyorlar gibi olsalar bile zamanla bunlara alışacaklardır.

Bu noktalara dikkat edildiği zaman güvercinleriniz sağlıkla yaşamaktadır.

Güvercin Ekmek Yer Mi?

Yaban hayatı uzmanları ve kuş gözlemcileri ekmeğin normalde hiçbir kuşa verilmemesi gerektiğini ifade ediyorlar. Hiçbir kuşa, özellikle de güvercinlere ekmek verilmemelidir..

Güvercinin Dişi Mi Erkek Mi Olduğunu Nasıl Anlarız?

Oluşturulacak bir güvercin kümesinde dişi ve erkek güvercinler birbiri ile dengeli sayıda olmalıdır. Bu sayede güvercinlerin üretimlerinin dönemlerinde, yeni yavruları elde etmek ve güvercinlerin birbirleriyle iyi ilişkiler kurabilmesini sağlayıp, güvercinler için huzurlu kümes ortamları yaratmak mümkündür.

Eğer güvercinin sesi toksa ve kalın ise, o güvercin ise erkek demektir. Aynı biçimde yere atıldıklarında sert ses çıkarıyorsa da bu güvercinin erkek olduğunu anlamak mümkündür. Çünkü dişi güvercinler yere atıldıkları pek çok zaman, erkek güvercinlere nazaran daha ürkeklerdir ve böyle olduklarından dolayı ya ses çıkarmayacaklardır veya ince ve tiz bir ses çıkaracaklardır.

Yavru Güvercin Bakımı

güvercin

Ebeveynleri ile ilk iki veya üç hafta boyunca beslenmekte olan yavru güvercinler, bu süre zarflarında tüylenmeye başlayacaklardır. Yavru güvercinlerin bilinçsiz hareketlerde yuvadan düşme problemleri olabilir. Bu noktada yuva dikkatli bir biçimde gözlemlenmelidir ve yuvadan düşmüş olan yavruların güvercinleri yuvaya yeniden yerleştirilmelidir. Eğer ki yavrular yuvaya geri yerleştirilmezse, ebeveyn olan güvercinler yavrularını göremez ve bu sebeple de yavru güvercinleri açlıktan ölebilirler.

Güvercinler Ne Yerse Yumurtlar?

Kuşların yumurta oluşturmaları için kum ve ufak taş parçacıkları yemeleri gereklidir.

Güvercin Yumurtası En Geç Kaç Günde Çıkar?

Genel olarak güvercinlerin yumurtaları on yedi ile on sekiz gün içinde çatlamaktadır. Bu güvercinlerin sağlığı için herhangi bir tehlike arz etmemektedir. Güvercinlerin yumurtasının çatlamasından itibaren dünyaya gelmiş olan yavru güvercin, dört ile beş gün boyunca sadece ebeveyn dişi ve erkek güvercinler tarafından kursak sütüyle beslenecektir. Bu aşamada da ebeveyn olan güvercinlerin beslenmelerine çok özen gösterilmesi için güvercin sahiplerine büyük işler düşmektedir.

 

Yorum Yap

Yorum Yap