Ana Sayfa Sağlık Gülüş ve Diş Estetiği

Gülüş ve Diş Estetiği

Estetik; modern dünyada kendine güvenmenin ve daha mutlu bir yaşam sürebilmenin en önemli koşullarından biri olarak kabul ediliyor.

Çağdaş toplumlarda pek çok kişi; günümüzde dişlerinin görümüne hiç olmadığı kadar özen gösteriyor.

Yüzün estetik bir şekilde görünebilmesi noktasında hiç şüphesiz dişlerin ve gözlerin de mutlaka estetik ve çekici görünmesi son derece önem arz ediyor.

Yapılan pek çok araştırma, dişlerinin görünümünden yeterince memnun olmayan insanların dişleri başkaları tarafından görünmesin diye gülmekten kaçındıklarını adeta gözler önüne seriyor.

Öyle ki dişlerinin renginden ve yeterince beyaz olmamasından şikayetçi olan kişiler; dişlerinin rengini elleriyle ağızlarını kapatarak, saklamayı tercih ediyor.

Günümüzde insanların özgüven kaybetmelerine yol açan, estetik sorunların yanısıra sosyal problemlere bile neden olabilen dişlerdeki sararmalar ve koyulaşmalar; kolaylıkla tedavi edilebiliyor.

Kahve, sigara, çay tüketimi,  yaşlılık, gebelik, hamilelik ve bebeklik döneminde kullanılan birtakım antibiyotik ilaçlar,  süt dişi iltihaplanmaları, renklendirici besin ve içeceklerin tüketimi, aşırı flrorid kullanımı vb. faktörler yüzünden sararan ve doğal rengini kaybeden dişler; diş beyazlatma tedavisi ile estetik, sağlıklı ve beyaz bir görünüme kavuşturulabiliyor.

Diş beyazlatma tekniği ile birlikte doğal diş rengi 3-4 ton açılırken hastanın dişlerinin minesine de hiçbir şekilde zarar verilmiyor.

Diş  Beyazlatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Beyazlatma işlemi öncesinde diş hekimi öncelikle diş üzerinde biriken plak, tartar, diş taşı gibi eklentileri temizleyerek, dişlerden uzaklaştırıyor.

Ardından hastadaki çürük dişleri tedavi ediyor. Tüm tedaviler tamamlandıktan sonra diş etlerinin beyazlatma işlemi esnasında zarar görmemesi adına diş etleri koruyucu bir tabaka ile kapatılıyor.

Beyazlatma işlemi, ağartıcı ilacın dişlerin üzerine sürülmesi ile başlıyor.

Beyaz renkli bir ışık kaynağının dişlerin üzerine doğru belirli bir yoğunluk ve uzaklıkta verilmesi ile işlem devam ediyor. İlk seanstan sonra bile dişlerde beyazlama elde ediliyor.

Yeterince beyazlık elde edilmediğinde işlem birkaç seans daha tekrarlanabiliyor. Diş beyazlatma; tek bir dişe ya da tüm dişlere birden uygulanabiliyor.

Diş beyazlatma sonrasında protezlerde ya da hastanın dolgu dişlerinde herhangi  bir renk değişimi görülmüyor.

Tedavi sonrası hastada gelişen sıcak ve soğuk hassasiyeti, kısa bir süre içerisinde kendiliğinden geçiyor.

Beyazlatma tedavisinden sonraki ilk hafta içerisinde hastanın dişleri boyayan çay,  kahve, kırmızı şarap, kola, sigara kullanımını sona erdirmesi, bırakamıyorsa en aza indirgemesi gerekiyor.

Diş hekimleri tarafından aşırı diş hassasiyeti bulunan, ciddi bir diş eti problemi olan, diş kökü açığa çıkmış ya da ciddi diş çapraşıklığı mevcut kişilere bu tedaviden kaçınmaları öneriliyor. Bununla birlikte hamilelik döneminde de anne adaylarına diş beyazlatma işlemi tavsiye edilmiyor.

Diş hekiminin gözetiminde yapılan diş beyazlatma işlemi sonrasında hasta, herhangi bir komplikasyonla karşılaşmıyor. Diş renginin ve beyazlığının daha uzun bir süre korunabilmesi adına hastanın pekiştirme beyazlatma işlemi yaptırması gerekiyor.

Kaynak: http://www.adadent.com.tr/

Muhammed Aksoy
1993 yılında Kocaeli'nin Gebze ilçesinde dünyaya geldi. Teknoloji meraklası, grafik tasarım ile ilgileniyor. Kendini geliştirmeyi ve öğrendiklerini paylaşmayı seviyor. Konuneydi'de iki yıldır içerik üretiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Bu Hafta Popüler

“The Rockstar game services are unavailable right now” hatası çözümü

Epic Games'in GTA 5'i ücretsiz dağıtmasının ardından oyun yaşanan yoğunluk bir takım problemleri de beraberinde getirdi. Sunuculardaki yoğunluk, aktivasyon maili gelmemesi gibi problemlerin ardından...

Telefon şarjı ne kadar elektrik harcar?

Geçen yıl yayımladığımız "Vantilatör ne kadar elektrik harcar?" makalemizin ardından ziyaretçilerimizin tarafımıza yoğunlukla ilettiği telefon şarjı ne kadar elektrik harcar sorusunu yanıtladık. Hesaba başlamadan önce...

Rockstar Games’den mail gelmiyor!

Epic Games'in Grand Theft Auto V (GTA 5) oyununu kullanıcılarına ücretsiz sunması dünya genelinde büyük ses getirdi. Ancak bununla birlikte kullanıcılar bir çok problemle...

Survivor 77. Bölüm İzle

Survivor 77. bölüm izle! Koronavirüs nedeniyle neredeyse tüm yapımlar yayınlarına zorunlu ara vermek zorunda kalırken tv8'de yayınlanan Survivor alınan önlemler doğrultusunda haftanın her günü...

Vantilatör ne kadar elektrik harcar?

Genellikle dar ve küçük alanlarda, kısa süreli, taşınabilir serinleme yöntemi arayan kişiler tarafından tercih edilen vantilatör ne kadar elektrik harcar? Bu yazıda güncel elektrik birin...

Bu Hafta Popüler

Vantilatör ne kadar elektrik harcar?

Genellikle dar ve küçük alanlarda, kısa süreli, taşınabilir serinleme yöntemi arayan kişiler tarafından tercih edilen vantilatör ne kadar elektrik harcar? Bu yazıda güncel elektrik birin...

Instagram’da alınmış kullanıcı adı nasıl alınabilir?

Günümüzde sosyal medya hesapları markalar için büyük önem taşımaktadır. Markanızı kolay yoldan binlerce hatta milyonlarca kişiye duyurmanın en kolay yolu sosyal medyadan geçmektedir. Günümüzde...

Reyting nedir? Nasıl ölçülür? Reytingler neden önemli?

Reyting nedir? Her evin olmazsa olmazı, en çok kullanılan teknolojik aletlerin başında gelen Televizyon'da her gün yüzlerce program yayınlanmakta. Hal böyle olunca zamanımızın büyük...

Kızım dizisi konusu ve oyuncu kadrosu

Tv8 ekranlarının yeni dizisi Kızım, yayınlanan fragmanlarıyla herkesi şimdiden etkilemeyi başardı. 19 Eylül Çarşamba 20:00'da ilk bölümüyle ekranlara gelen Kızım dizisinin konusu nedir? Dizide...

Vestel Venus yüzde yüz yerli mi?

Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye arasındaki gerginliğin ardından pek çok vatandaş Apple ürünlerini boykot etme kararı aldı. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan vatandaşa Vestel Venus...
- Reklam -