1. Ana Sayfa
  2. Moda

Gözeneklerin Büyümesine Sebep Olan Hatalar

Gözeneklerin Büyümesine Sebep Olan Hatalar
+ - 0

Her kadın en güzel giysinin, makyajın veya saçın ne kadar güzel olursa olsun kusurlu bir cilde sahipken hiç de hoş durmadığını bilir. En can alıcı kusur olarak tanımladığımız günümüzde birçok kadının da mustarip olduğu bir konu da büyümüş gözeneklerdir. Yaş aldıkça cilt elastikiyeti kaybolur ve cildin gerilmesi, sarkması yüzdeki gözeneklerin daha büyük görünmesine sebebiyet verir. Gözeneklerin büyümesine sebep olan hatalar nelerdir inceleyelim.

Güneş Koruyucu Kullanmamak Ya da Hatalı Güneş Koruyucu Seçimi

Güneş koruyucular sanıldığı kadar masum değiller. Her ne kadar hepimiz güneşin zararlı ışınlarından korunmak için kullanıyor olsak da aslında bilmeden bir yandan da zarar verebiliyoruz cildimize. Öncelikli olarak işinize yarayacak kadar içerik öğrenmeniz gerekmektedir. Alacağınız güneş koruyucu kremlerin içeriğine bakarak cildinize dokunacak veya gözenek tıkayan maddelerden herhangi biri varsa tercih etmemelisiniz. Koruyucuların kalın yapılı veya yağlı yapılı olanları; normal boyuttaki gözeneklerinizin içerisine dolarak tüm gün gözeneklerinizi genişletir.

Diğer yanda hiç güneş koruyucu kullanmamak da gözeneklerinizin büyümesine neden olacaktır.

Makyajınızı İyice Temizlemeden Uyumak

Güneş koruyucu, fondöten, cc krem, allık, bronzer vb. Yüzünüze ne sürmüş olursanız olun tüm gün gözenek içlerinize yerleşmiş olacaktır. Bir de üstüne gece makyajınızı iyice temizlemeden uyursanız ertesi gün iki katı genişlemiş gözeneklerinize merhaba dersiniz. Bu yüzden saat kaç olursa olsun ne kadar yorgun olursanız olun mutlaka yüzünüzü iyice temizleyin. Uzun vadede kazanacaklarınızı düşünün. Çünkü gözenekleri genişletmek çok kolay, küçültmekse oldukça zordur.

Düzenli Bakım

Evet, her şeyde olduğu gibi emeksiz hiç bir zafere varılmıyor cilt konusunda da. Gözeneksiz bir cilde giden yol düzenli bakım yapmanın veya yaptırmanın kapısından geçiyor. İlk başlarda vakitisizlikten veya üşengeçlikten dert yanılsa da bir rutine oturtulduğunda ve sonuç almaya başlandığında değdiğini anlayacaksınız. Günde en fazla iki kere cilt temizliği yapmalısınız. Bundan fazlası cildinizdeki doğal yağ katmanını bozarak cilt kuruluğuna ve dolayısıyla gözeneklerinizin büyümesine sebep olacaktır. Denge önemlidir!

Peeling Yapmak

Pelling yapmanın gözenekler için önemi oldukça fazla. Sadece gözenekler için değil elbette cilt tazelemek gibi düşünebilirsiniz bu eylemi. Cildiniz çok mikro çukurlarla doludur. Bu çukurlarda makyaj kalıntısı, hava kirliliği vs birçok etkenden ötürü birikme oluyor. Cilt yüzeyini neyle temizlerseniz temizleyin bu çukurların içindeki kalıntılar orada kalır. Ancak peeling için kullanacağınız bir kremin içerisindeki mikro tanecikler o çukurların içine girip çıkarak kalıntıları yok eder.

Gözeneklerin Büyümesine Neden Olan Hatalar

Gözenekleriniz büyümeden önlem almalısınız. Çünkü ciltte açılan çukurları kapat

mak çoğu zaman mümkün değildir. Hatalarınızı gözden geçirerek kendinize bir yol belirleyin, kendinize inanın ve yapın. Siz teksiniz, cildiniz tek. Kendinizi ne kadar iyi hissederseniz enerjiniz o oranda yükselir. Birkaç maddeyi de inceleyerek gözden geçirebilirsiniz;

  1. Genetik olarak gözenekleriniz büyük olabilir.
  2. Yaş ilerlemesiyle cilt elastik yapısını kaybetmiş olabilir.
  3. Yağlı cilde sahip olmak gözenekleri genişletir.
  4. Tıkanmış gözeneklerde biriken ölü deri ve yağ gözenekleri genişletir.
  5. Güneş koruyucumuzu cildimize uygun seçip yaz ve kış kullanmalıyız.
  6. Cildiniz için seçeceğiniz tüm ürünlerin yaşınıza uygun olması gereklidir.
  7. Bol su tüketmek ve sağlıklı beslenmek cildinize de iyi gelecektir.

Yazar Hakkında

Yorum Yap