İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. Google link kısaltma hizmetini durduruyor | Google URL Shortener, goo.gl bitiyor!
Trendlerdeki Yazı

Google link kısaltma hizmetini durduruyor | Google URL Shortener, goo.gl bitiyor!

featured

Google’ın 2009 yılında çevrimiçi trafiği ölçmek için faaliyete soktuğu link kısaltma hizmeti goo.gl 13 Nisan 2018 tarihinden itibaren, hizmeti hiç kullanmamış kişiler için kullanılmaz hala getirilecek.

developers.googleblog.com’da yapılan açıklamaya göre, Goo.gl’da bağlantıları olan kullanıcılar şuan mevcut bütün goo.gl hizmetlerinden 30 Mart 2019 tarihine kadar faydalanabilecekler.

Özellikle facebook, twitter, instagram, tumblr gibi platformlarda sayfa yöneten kişilerin yoğun kullandığı goo.gl, kısaltılan linke kim nerden girmiş geniş kapsamlı analiz sunuyordu.

Goo.gl kullanıcılarına kısaltılan link ile sitesini ziyaret eden kişilerin, hangi işletim sistemi ve tarayıcı kullandığından tutun, hangi ülkeden giriş yaptığına kadar bir çok analiz gerçekleştiriyor bu sayede site sahipleri hedef kitlesinin hangi paylaşıma hangi reaksiyon vereceğini öngörebiliyordu.

Goo.gl alternatifi link kısaltma hizmeti sunan siteler

Google tarafından yapılan açıklamada da alternatif link kısaltma hizmeti sunan sitelere yer verildi. Bu sitelerde sizlerinde tahmin edeceği gibi, bit.ly ve ow.ly.

Bitly nedir?

Goo.gl‘den sonra en çok kullanılan link kısaltma servisi Bit.ly; 2008 yılında kuruldu. 2009 yılına kadar Twitter’da tüm paylaşılan linkler otomatik bitly olarak kısaltılırdı. Twitter kendi link kısaltma servisini hayata geçirdikten sonra bit.ly ile çalışmayı bıraktı. Bitly’de google gibi tüm analizleri kullanıcısına sunuyor tek farklı bazı özelliklerin ücretli olması.

 

Owly nedir?

Owly’de goo.gl ve bit.ly gibi link kısaltma hizmet vermektedir. Güvenilir link kısaltma siteleri arasında bulunan Owly’de kısaltılan linklerde, bağlantıya kaç kişinin tıkladığını, hangi ülkeden, hangi browser’dan girdiğine kadar bir çok bilgiyi paylaşmaktadır.

 

 

Kaynak: https://developers.googleblog.com/2018/03/transitioning-google-url-shortener.html

 

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. 3 sene önce

  I really like your blog.. very nice colors &
  theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do
  it for you? Plz reply as I’m looking to create my own blog and would like to know where u got this from.
  appreciate it

  • Hello, the theme is prepared by kanthemes. You can access the theme by typing “kanthemes geoit” in search engine.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir