İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Gıda Zehirlenmesi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Gıda Zehirlenmesi Nedir? Belirtileri Nelerdir?
+ - 0

Gıda zehirlenmesi, enfeksiyonun ciddiyeti, zarara neden olan mikroorganizmanın türüne göre değişir ve gıda zehirlenmesinin her nedeni için kuluçka zaman çerçeveleri farklıdır. Bazı zehirlenmelerde yan etkiler 30 dakika ile 60 dakika arasında ortaya çıkabilir, Çoğu gıda zehirlenmesinde belirtiler 6-12 saat içinde ortaya çıkar. Farklı türlerde, belirtilerin ortaya çıkması birkaç ila yedi gün arasında sürebilir.

Gıda zehirlenmesi normalde 1-3 gün sürer, ancak mikropların türüne, hastalığın ciddiyetine ve bireyin genel sağlığına bağlı olarak yedi güne kadar da sürebilir. Pek çok insan birden fazla hafta içinde tamamen iyileşir.

En yaygın olarak bilinen yan etkiler, mide ve gastrointestinal zehirlenmesinin neden olduğu mide bulantısı, kusma, mide ağrısı ve gevşek bağırsaklardır. Sebebe bağlı olarak, belirtiler ateş ve titreme, kötü dışkı, kuruma, kas ağrıları, eksiklik ve zayıflığı içerebilir. Nadir durumlarda, gıda zehirlenmesi duyusal sisteme zarar verecek kadar şaka yapmıyor olabilir. Daha ileri vakalarda hareket kaybına hatta paslanmaya neden olabilir.

Gıda Zehirlenmesi Nedir?

Gıda zehirlenmesi, farklı organik varlıklar veya zehirler ile kirlenmiş gıdaların yutulması ve gastrointestinal sisteme girmesiyle ortaya çıkan hastalığa verilen isimdir. Mikroskobik organizmalar, enfeksiyonlar ve parazitler de dahil olmak üzere karşı konulmaz yaşam formları ve bunların zehirleri, gıda zehirlenmesi en yaygın olarak bilinen nedenleri arasındadır.

Karşı konulmaz yaratıklar veya onların zehirleri, işleme veya yaratma sırasında yiyecekleri her an kirletebilir. Yiyeceklerin kaldırıldığı, hazırlandığı, kullanıldığı veya yanlışlıkla pişirildiği varsayıldığında, evde de kirlilik meydana gelebilir. Bozulmuş gıdaları yemenin ardından birkaç saat içinde başlayabilen gıda zehirlenmesi belirtileri düzenli olarak mide bulantısı, öğürme veya gevşek bağırsakları içerir. Gıda zehirlenmesi genellikle hafiftir ve tedavi gerektirmeden çözülür. Ancak bazen klinik değerlendirme için kliniğe gitmek önemli olabilir.

Gıda Zehirlenmesi Neden Olur?

Kirli yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi sonrasında öğürme ile ilerleyen ve bağırsakları kaybeden bir hastalık olan gıda kontaminasyonuna en düzenli olarak neden olan mikroorganizmalar şu şekilde kayıt altına alınmaktadır: rota, adeno, hepatit A, Escherichia coli, salmonella, shigella gibi enfeksiyonlar, listeria, clostridia, helicobacter tipi mikroskobik organizmalar ve entamoeba, histolitik. dahası parazitler, örneğin giardia intestinalis.

Gıda kontaminasyonu, bu enfeksiyona sunulan gıda çeşitlerini, mikroskobik organizmaları ve parazitleri yiyerek olur. Bu açıklık, gıdanın işlenmesi, yaratılması veya son müşteri tarafından stoklanması sırasında gerçekleşmiş olabilir. Ayrıca gıda çeşitlerine farklı amaçlarla eklenen farklı katkı maddeleri de israfa neden olabilmektedir. Uygun olmayan koşullarda rafa kaldırılan yiyecek çeşitleri bozulabilir. Kabul edilmeyen malzemelerden yapılmış bölmelere konan yiyecekler parçalanabilir. Bu kadar çok parçalanmanın meydana geldiği gıda çeşitlerinin kullanılması gıda zehirlenmesine neden olabilir.

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Gıda zehirlenmesi aniden başlar. Kirlenmiş gıda kaynaklarının ve farklı hastalık içeren içeceklerin tüketilmesinin ardından gıda zehirlenmesi belirtileri 30 dakika ile 72 saat arasında meydana gelen bağırsak gevşekliği, mide bulantısı, kabarma ve aşırı mide ağrısı gibi belirtilere ara sıra iç ısı seviyesindeki bir genişleme eklenebilir.

Mikroorganizmalara neden olur. Gıda zehirlenmesinde insanların kirli gıda çeşitlerine verdiği tepkiler; alınan mikroskobik organizmalar veya zehirler, gıdanın kirlilik seviyesi, yakılan miktar ve kişinin mikroorganizmalara ve zehirlere karşı etkilenebilir olmasına göre dalgalanma gösterir. Bu nedenle, gıda kontaminasyonu yaşayan birkaç kişide herhangi bir yan etki görülmezken, birkaç kişi aşırı belirtilerle karşılaşabilir.

Gıda Zehirlenmesi Nasıl Korunur?

Gıda zehirlenmesinden korunmak için genel gıda işleme kurallarına uymak, bireysel temizlik ve ekolojik temizlik kurallarına uymak, buzdolabında saklanması gereken gıda kaynaklarına odaklanmak, muhafaza edilmemesi gereken gıda çeşitlerine odaklanmak çok önemlidir. buzdolabına konulması, paketli gıda çeşitlerinin kullanım tarihlerini incelemek ve muvafakat vermek.

Bireysel temizlik, önceleri elleri yıkamak, sonra yemeklerden sonra elleri deterjanla yıkamak ve tuvalet sonrası temizlikte bol su, evcilleştirilmemiş su depolanmamalıdır. Hastalarda mide bulantısı, öğürme, gevşek bağırsak ve mide ağrıları olduğu için sıvı talihsizliği giderilmeli ve koşu diyetine başlanmalıdır. Sans lifi ve sans fast food çeşitleri ile ilgilenilmelidir.

Gıda Zehirlenmesi Durumunda Ne Yapılmalı?

Gıda zehirlenmesi dediğimiz durum, kural olarak, beklenmedik bir şekilde başlar ve örneğin hastalık, öğürme, kramp benzeri mide ağrısı, gevşek bağırsaklar ve ateş gibi belirtiler gösterir. Gıda zehirlenmesi tipik olarak tahmin edilen gıda alımından 1-24 saat sonra başlar ve 2-3 gün içinde düzelir. Olabildiği gibi, şimdi ve tekrar ilaç ilaçları gerektirir.

Özellikle vücudun sıvı belaları gevşek bağırsaklarla artacağından, vücudun sıvı talihsizliklerinin yerini alması gerekir. Bireyin hastalık ve kusma nedeniyle sıvı alamadığını varsayarsak, hayati önem taşıyorsa damardan sıvı organizasyonu uygun olabilir. Gıda zehirlenmesinde dışkılamayı artıran püreli gıda çeşitlerinin akıntılar bitene kadar alınmaması önerilmektedir.

Genel olarak, bağırsakların gevşemesini önlemek için ishale karşı düşmanca ilaçların kullanılması, sindirim sisteminde enfeksiyona neden olan mikroorganizmaların ev mevsimini geciktireceğinden uygun değildir. Yaşlı, diyabet, hipertansiyon, böbrek hastalıkları ve koroner hastalık gibi ekstra kalıcı enfeksiyonları olan bireylerden çok daha kritik olduğu ortaya çıkıyor ve böyle bir durumda vücutlarında sıvı yokluğu ile karşılaşmıyorlar. Mevcut durumda olanlar, durumları kötüleşmeden önce bir uzmana danışmalıdır.

Yazar Hakkında

Yorum Yap