İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık

Psikolojik Manipülasyon: Gaslighting Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Psikolojik Manipülasyon: Gaslighting Nedir, Nasıl Anlaşılır?
Gaslighting
+ - 0

Bireyi duygusal sağlıklarından veya karşılaştığı bir durumla ilgili belirsizlikten emin olmayan bir tür psikolojik sorundur. Kural olarak kötü bağlantılarda meydana gelen gaslighting, bireyin içsel kimliğine hitap etmesidir. Sonra tekrar, kendini eksik ve pişmanlık duymasına neden olan bir tür zorlamadır. Gaslighting nedir, nasıl anlaşılır konusu, birini gördükten hemen sonra ortaya çıkmaz. Çünkü bu gerilim hakkında hiçbir şey bilmiyoruz. Bir süre bireysel sorgulamayı kendisi yapar. Bu istekler nedeniyle sinirlilik, umutsuzluk, öfke, üzüntü gibi durumları ortaya çıkarır.

Gaslighting Nedir?

1938’de Patrick Hamilton tarafından bir oyunda kullanılmıştır. Gaslighting’de, oyundaki efsanenin kendi hayatını ve tefekkürlerini speküle ettirecek sahte veriler verilerek psikolojik kötü muamele ortaya çıkar. Daha sonra farklı filmlerde bu tür psikolojik tacizler konuşulmuştur.

Yanlış bilgi vermek, duyguyu küçümsemek ya da karşı tarafı suçlamak gibi olaylar olmuştur. Bireyin kendini sürekli ilişkide temelden sapmış olarak görmesine ve davranışlarını kontrol etmeye çalışmasına neden olur. Bu nedenle, gaz ışığını kişinin anıları ve duyguları için bir tür kötü kılavuz olarak ifade ediyoruz.

Bu tür karşılaşmalara mümkün olduğunca sık maruz kalan bireyler, korkusuzluklarını yitirdikleri için karşı taraftan baskı ve kontrol altına girerler ve kendilerini ikinci planda hissederler. Sonuç olarak, gerilimi anlaması ya da arkadaşlığı kesmesi onun için son derece zor oluyor. Gücü kendinde gözlemleyen kişi, diğer tarafın kendini korumadaki başarısızlığını sömürerek, önemli ölçüde daha fazla gerilim yaratır.

Gerginlikler yüzünden sürekli pişmanlık duyar. Bu eğilime yetersizlik eşlik eder. Söz konusu kişi, daha sonra tekrar, düşüncelerine güvenmede zorluk yaşar. Doğruluğunu teyit etmesi gerekir. Sonunda hem kontrolünü hem de itibarını kaybetmeye başlar.

Gaslighting Nasıl Fark Edilir?

Bu durumdaki kişiler genellikle ne tür bir baskı altında olduklarını anlamazlar. İçinde bulundukları ilişki onlara sıradan gelir. Başka bir ilişkinin neye benzediği hakkında hiçbir şey bilmiyorlar. Bu tür bireylerin ilişki örnekleri, genel olarak bu çizgide ilerler. Önceki varlıkları göz önüne alındığında, sıklıkla işe yaramaz olduklarını düşündükleri bağlantılara sahiptirler. Aynı şekilde ilgisiz ve yıkıcı ilişki biçimleri olduğunu da görebiliriz.

Bu tür bir gerilimle karşı karşıya kalan bireylerin sıklıkla çevresel faktörlerden uyarı almalarının nedeni budur. Kendinizi bir ilişkide sürekli olarak sorumlu ve işe yaramaz olarak görüyorsanız bu durumu düşünmelisiniz. Sürekli olarak kafanızın karıştığını ve bir ilişkide kendinizi yalnız hissettiğinizi varsayarak, sorular sormaya devam edin.

Günün ilk bölümünde ayağa kalkmakta zorluk çektiğinizi varsayarak, eğer tutarlı bir ilişkiden sorumluysanız, bu ağırlıklarla nasıl yaşadığınızı kabul edin. Bir ilişkide kefaret normaldir. Yapmadığınız birçok şey için kusurlu olduğunuzu varsayarsak, dikkatli olmalısınız.

Gaslighting Yöntemleri Nelerdir?

Bu kişiler, birlikte oldukları kişilere karşı sert ve kayıtsız bir eğilim gösterirler. Görülen teknikler şunlardır:

 • Onları dinlemeyi reddederek kendilerini işe yaramaz hissetmelerine neden olmamaya çalışın.
 • Söylediklerinizden emin olmadıklarını söyleyerek onları suçlamamaya çalışın.
 • Belirtilen veya istenen koşullara karşı çıkarak olayın veya belleğin yetersiz veya yanlış anlaşılmasına neden olmayın.

Bu durumda olan kişiler yine konuyu veya istekleri değiştirerek karşı tarafı kontrol ederler. Bu nedenle, zayiat talep ettiğinden vazgeçer. Ana kısım, mağdurun mevcut koşulları reddetmesidir. Bir olayı, bir anıyı baştan sona reddederek, söz konusu kişiyi suçlama konusunda galip gelirler. Çünkü onların üstün olduğu şey yalan söylemek ve inkar etmektir. Gaslighting’in ne olduğu ve nasıl elde edileceği konusuna verilen yanıtı takip edecek teknikleri bilmek önemlidir. Bu yüzden kendimizi daha iyi temin ederiz.

Nasıl Anlarız? Gaslighting Belirtileri

Gaslighting durumunda olan kişiler, sıklıkla yalan söylediğinde ve sizi manipüle çalıştığında meydana gelir. Bir ilişki sırasında sık sık partnerinizin yalanlarına tanık oluyorsunuz. Her halükarda, bu yalanları asla kabul etmezler. Bu yüzden senin hakkında eleştirel konuşuyor. Sonra tekrar, senin hakkında söylediklerini kabul etmeni sağlarlar. Örneğin, sizi başkalarıyla ahmak ve yalancı olarak tanıştırır. Kendini aklamak için iyi bir girişimde bulunur. Ancak daha sonra belirli bir noktaya gelemezsiniz.

Bir diğer önemli nokta ise çevrenizdeki kişilerden duymadığı birkaç cümleyi size haber vermesidir. Bu, kendinize olan güveninizi azaltır. Bir diğer önemli konu ise sizde odak problemi yaratmasıdır. Tartışmanız gereken konuyu o kadar çok kontrol ediyorsunuz ki, kendinizi korumanız gerekiyor. Tartışmanız gereken noktayı teslim etmenizin nedeni budur. Bozdukları her şeyi inkar ediyorlar. Bu, bir başka önemli gaslighting göstergesidir. Merkezde var olan hatayı hoş görmemek onların en büyük bileşenidir. Reddetmenin bir başka koşulu da hikayeyi gözden geçirmektir.

Gaslighting Cümleleri

Gaslighting nedir sorusunu kendimize sık sık sormaya başladık. Bu durumda olan insanların sıklıkla kullandığı cümleler şu şekildedir;

 • Bu hiçbir zaman olmadı, sallama!
 • Seninle aynı fikirde değilim, boş yere canını sıkıyorsun.
 • Tamamen yalan konuşuyorsun. Uydurma.
 • Herkes sana yalancı diyor.
 • Ben sana asla böyle bir şey demedim.
 • Ben seni çok seviyorum. O cümleleri bir anlık öfke ile söyledim

Bu durumda olan kişiler bu tarz cümleler kurabilirler.

Gaslighting Tedavisi

Gaslighting iyileşme, sıklıkla zamanla geçebilir ve mutlaka bir terapist veya eğitmenden yetkin bir desteğe ihtiyaç duyabilir. Öncelikle yapılması gereken gaslighting’in ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve eşyalarının neler olabileceğini anladıktan sonra mağdur olan kişiden kaçınmaktır ve bu şekilde döngü bozulur. Ek olarak, kırık korkusuzluk, anlamsız hitap ve kargaşa yavaş yavaş düzeltilmeye başlanır. Bunun için aile, refakatçiler ve uzmanlardan oluşan sağlam bir yardım grubu oluşturulmalı ve söz konusu kişinin yanında ve tedavisine destek olmalıdır.

Gaslighting ile Başa Çıkma

Karakterimizi, duygularımızı ve ihtiyaçlarımızı izlemek, kendimizi anlamak, bizi kontrolden korumanın ilk aşamasıdır. Kendimizi ne kadar iyi tanırsak, hayatımızdaki değişikliklere o kadar iyi uyum sağlayabiliriz. Ayrıcalıklarımızı izlemek, kesintiye uğrayıp uğramadıklarını anlamamıza izin verir. Başkalarının özgürlüklerini gasp etmediğimiz sürece ayrıcalıklarımızı koruyabiliriz. Bu uygulamaları fark ettiğimiz noktada, zamanın elverdiği kadar çabuk kendimizi uzaklaştırmalıyız. Birilerinde bu uygulamaları fark ettiğimiz noktada ilk fırsatta kendimizi ayırmalıyız. Saçma bulduğumuz talepleri nezaketle ve tereddütsüz bir şekilde reddetmeliyiz.

Yazar Hakkında

Yorum Yap