İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Hayvanlar
  3. Fransız Bulldog Özellikleri – Evde Yalnız Kalır mı?

Fransız Bulldog Özellikleri – Evde Yalnız Kalır mı?

featured

Fransız bulldog türü köpekler arasında iyi huylu olmasının yanı sıra oyuncu karakterli, dikkatli hareket eden ve meraklı bir köpek ırkı olarak bilinir. Yukarı doğru dik durabilen kulakları adeta yarasa kulağına benzetilebilir.

Koruculuk görevini benzersiz yerine getirdiği için bekçilik ve koruma köpeği görevini mükemmel bir şekilde yerine getirir. Küçük kemirgenleri ve fareleri hiç sevmez, nerede olursa olsun gördüğü küçük kemirgenleri acımasızca avlar.

Başka türlerden olan diğer köpeklerden hoşlanmaz fakat bebekliğini beraber geçirerek eş zamanlı büyüdüğü diğer ev hayvanlarıyla anlaşır ve iyi geçinir. Genellikle yaşlı insanları çok sever.

Aşırı sıcak havalar da kalp krizi geçirme riski ortaya çıkabilir ve hayatının kaybına yol açabilir. Özel yaşam alanları ve apartman yaşamına kolaylıkla adapte olur ve uyum sağlar. Hareket kabiliyeti dar bir yaradılışa sahiptir ve fazla yürüyüşten hoşlanmaz.

Fransız Bulldog Karakteristik Yapısı – Bakımı 

Atletik yapılı, cesur bir ruha sahip, kısmen hareketli, hareketlerinde ise dengeli, insanlara karşı duygulu ve küçük işleri kendisi yapacak kadar da zekidir. Amerikan türü ve İngiliz Bulldog cinsleri ile karşılaştırıldığında fiziksel olarak daha küçük vücut yapısına ve boyutlara sahip olan Fransız Bulldog herkesçe sanıldığının aksine Fransa kökenli olmayıp İngiltere’de üretilen ve İngiliz menşeli bir ırktır.

Günlük hayatında çok fazla hareket ve egzersiz ihtiyacı duymayan ve genellikle uzandığı yerde keyifli zamanlar geçirmeyi seven bu tür, dik ve oldukça iyi duyan kulakları sayesinde çevresinde olup bitenlere karşı her zaman tetiktedir. Ayrıca bu cins zeka yapısı ve sıcak kanlılığı sayesinde insanlar tarafından kolayca eğitilebilir. Bakımı ise rutin veteriner kontrollerinin yanı sıra herkesçe yapılabilecek kadar kolaydır. Bu türün bakımı kısaca;

  • Haftalık banyolarından,
  • Tırnak kesiminden,
  • Tüylerini taramaktan,
  • Dişlerini fırçalamaktan,

İbaret olup hemen hemen herkesçe bakılabilmesi mümkündür. Genel itibari ile uysal bir yapı da olduğundan bakım zamanları sorun çıkarmamaktadır.

Fransız Bulldog Hakkında Merak Edilenler

Bu köpek türüne sahip kimseler genelde köpek bakımı konularında bilgi almak istemektedir. Küçük fiziksel yapısı ve çok fazla hareketi sevmemesi Fransız Bulldog cinsini ev ve apartman ortamında beslemeye uygun hale getirir. Enerjisi yüksek olmasına rağmen çok fazla mama tüketmemesi ve tükettiği mamalar içinde seçici davranmaması bu köpeğin bakımını oldukça uygun maliyetler de sürdürmenize olanak verir.

Fransız Bulldog En Fazla Ne Kadar Büyür?

Küçük bir ırka mensup olan Fransız Bulldog cinsi köpekler büyüdüklerinde ve yetişkinlik dönemlerinde en fazla 12-13 kilogram olabilirler. Yerden yükseklikleri ise 25 – 35 santimetre arasında değişmektedir. Kilo almaya meyilli oldukları bilinir, kilo alma sorununun obeziteye dönmemesi için bu nedenle çok egzersiz ve harekete ihtiyaçları olmasa da günde en az 30 dakika kadar yürüyüş yapmaları önerilir.

Evde Yalnız Kalır Mı?

Uysal huylu köpek cinsleri arasında anılan bu tür genellikle kolay bir şekilde tuvalet eğitimini alabilir. Yine de fevri ve inatçı bir karakter yapısı ve çok fazla sıkıştırılmaya gelmeyen özgür bir ruha sahip olduğunun da bakıcıları tarafından unutulmaması gerekir. Genel olarak salya akıtma durumu olan bu ırk çok fazla havlamayarak ev ortamına adapte olur. Aile içine ve apartmanın düzenli hayatına çok iyi uyum sağlamaları günümüzde çocuklu aileler tarafından köpek alınırken tercih edilme sıklıklarını arttırmıştır. Genellikle uzanarak vakit geçirmeyi sevdiğinden siz evde yalnız bıraksanız da tüm gün tembellik ederek vakit geçirecektir.

Yatkın Olduğu Hastalıklar Nelerdir?

Bu köpek türü genetik olarak çok sık yaşadıkları ve yatkın oldukları alerji, doğuma bağlı olarak kalça displazisi, romatizma ve eklem sorunları, vücudun bütününe de yayılan omurlar arası disk hastalıkları onların hareketli bir yaşam geçirmelerini ve sağlıklı beslenme gereksinimlerini arttırır. Böylelikle çok fazla akrobatik hareketler yapmayarak ve vücudunun sınırlarını zorlamayacak bir hayata sahip olmaları gerekir.

Apartmanda Bakılır Mı?

Diğer köpek cinslerine göre görece olarak sessizdir. Havlama huyu yoktur. Sinirlendiğini veya bir tehlikeli durumu sezdiğinde hırlama sesiyle belli eder. Tuvalet eğitimini kolaylıkla alır. Aile bireyleri ile sıcak ilişkiler kurar. Ev ortamında rahatlıkla bakılabilirken köpek sahiplenme durumuna yatkın en ideal köpek cinsidir.

Çiftleşme Zamanı?

Kısa bir gebelik dönemi geçirmektedir. Çiftleşme zamanı genel olarak Şubat yada Mart aylarına gelmektedir. Doğum süreci Mayıs ayını bulurken doğan yavrular mevsimsel olarak sıcak bir havada gelişir. Bu tür köpekler genellikle her bir batında 3 tane yavruyu dünyaya getirir.  Fransız Bulldog dişileri pek sık olmasa da 5 ya da çoklu hamilelikte 7 yavru doğurabilir ancak bu oldukça nadir bir olay olacaktır. Siyah beyaz renge sahip yavru elde ederseniz oldukça şanslı sayılırsınız.

Ne Yemeli?

Mama ayırt etmemesi köpek bakımı avantajı sağlamaktadır. Genel olarak protein ağırlıklı beslenmelidir. Haşlama tavuk ve havuç püresini iştahla tüketir. Kuru yem ağırlıklı besleme yapılmalıdır.

Fransız Bulldog Yavrusu Bakımı

Yavrular ilk iki hafta kesinlikle annelerinden ayrılmamalı ve anne sütü ile beslenmelidir. Doğum yaklaştığında anneye yatak yapmalı ve sakin bir ortamda çok ışık almayan bir yerde doğumun geçmesini beklemelisiniz.

Doğan yavrular korumasız ve gözleri kapalı olacağından anne şefkatine muhtaç olarak doğarlar. İki haftalık emzirme süresi boyunca annenin yağlı sütü yavruları hızla geliştirecektir. İki haftalık emzirme sürecinden sonra lapa ve süt ile ıslanmış yulaf hamuru ile kuru beslemeye alıştırabilirsiniz.

Yavruların ergenlik süreci üçüncü haftadan sonra başlayacaktır; bu süreden sonra kuru gıdayla beslenmelerine ve takviye gıdaya başlayabilirsiniz.

Henüz daha ergenlik dönemlerinde haşlanmış kemiksiz tavuk eti ve kuru ekmekle birlikte servis edilen mamalarını iştahla yediklerini göreceksiniz. Yavruların iç ve dış parazit aşılarını da özenle takip etmelisiniz ve altı ayda bir düzenli veteriner kontrolünden geçirmelisiniz. Bu sayede oldukça sağlıklı yavrularınız olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap