İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Tarih
  3. Feminizm Ne Demek? Nedir? Ne Değildir?

Feminizm Ne Demek? Nedir? Ne Değildir?

Feminizm

Feminizm kavramı aslında atma olarak bilinmediği için genelde yanlış anlaşılmalar maruz kalınabilir. Feministler, kadınların erkekler ile aynı haklara sahip olmasını ve toplumun baskılarına maruz kalmaktan kurtulmalı için bir mücadele içerisindedirler. Aslında günümüzde feministler in çok yanlış anlaşıldığı görülmektedir. Ülkemizde kadınlar iş hayatlarında, aile içerisinde ve toplumda yaşamda çok fazla zorluk yaş aktadır.

Ülkemizde kadına ve kadın haklarına bu kadar önem verilmesine karşı, kadınların hala daha zorluk yaşaması oldukça üzücüdür. Feministlerin tek savunduğu ve en önemli konu kadın ve erkek eşitliğidir. Feministler kadınların daha üstün olduğunu savunmamaktadır. Bu algının toplumdan kalması gerekir. Feministler erkek düşmanı olarak tanınmamalıdır.

Feministler ataerkil düşünce yapısına karşıdır. Çünkü ataerkil bir toplu fa kadınlar yaşamda daha fazla zorluklara maruz kalabilir. Güçlü ola. Kişilerin toplumda haklı olduğu bir düzen feministlerin karşı olduğu bir konudur. Eleştiriler feministler tarafından ir öfke olarak değil, daha çok adalet arayışı şeklinde ilerler.

Düzgün bir toplum yapısında mutlaka kadın ve erkeklerin aynı fırsatlara sahip olması gerekir. Feministler mücadelelerinde en çok fırsat eşitliğine önem verir. Feminist kelimesine bakıldığında insanların aklına gelen ilk şey, kadın hakları olur. Aslında buradaki amaç kadınlardan esirgenmiş olan insan haklarının geri alınmasıdır. 20. yy bakıldığında feministlerin mücadelesinin daha da arttığı görülmektedir.

Nasıl Ortaya Çıktı? İlk Nerede Ortaya Çıktı?

Feminizm tarihine bakıldığında aydınlanma çağına kadar uzandığı görülür. Aydınlanma çağında en önemli düşünürlerden olan Marquis de Condorcet, Lady Marry Montagu kadınların eğitim halklarını savunmuş, bu da Feminizm düşüncesinin temellerinin atılmasına sebep olmuştur. Bunlar feminizm sembolü olarak da adlandırılabilir.

Daha sonra bu Feminizm düşüncesi felsefe haline gelerek günümüzdeki haline ulaşmıştır. Feminizm ilk olarak İngiltere’de ortaya çıkmıştır. Kapitalizmin daha çok gelişmesi ile birlikte Feodalizmin bitmesi ile toplum tarafından dışlanan. Orta sınıfta bulunan kadınların çıkarttığı bir düşünce ve harekettir. Bu ikinci dalga feminizm 1960’da başlamıştır.

Bayan Ne Demek? (Feministler Buna Neden Karşı)

Feminizm

Feministler son zamanlarda bayan kelimesinin söylenmesini istememektedir. Burada asıl karşı çıkılan konu, kadın bireylerinin cinsiyetinden bahsedildiği de insanlar kadın kelimesini kullanmaktan kaçmaya çalışan zihniyetlerdir. Bu tartışma konusu olan bayan kelimesinin bu kadar fazla abartıldığını düşünmeden önce altında yatan sebeplerin bilinmesi gerekir.

Feministlerin savunduğu konular nelerdir;

  • Kadınların ve erkelerin eşit yaşaması
  • Erkek veya kadın üstünlüğüne karşı çıkma,
  • Ataerkil bir toplum yapısı

Feministler bu düşünce yapısını savunur.

Profeminizm

ilk defa Eylül 1996’da Quebec’te gerçekleştirilen Feminizm konferansında kabul edilen Profeminizm; Feministlerin düşüncesini ve mücadelelerini desteklerin erkeklere denir.

Radikal Feminizm

Radikal feministler ise hangi sınıftan olursa olsun, tüm kadınların aynı erkek egemen sistemin farklı kurumları tarafından ezildiğini, toplumlarının kadına baskı uygulayan ataerkil bir yapıya sahip olduğunu ve bu yapının yok edilmesi için bu yapıyı besleyen toplumdaki temel unsurları tespit edip yok etmek gerektiğine inanmaktadırlar.

Postmodern Feminizm

Postmodern Feminizm ise Feminizm in yapısalcılığını geliştirir. Sosyal cinsiyetin yanı sıra biyolojik cinsiyeti de reddedir.

Postmodern Redikal Feminizm

Postmodern radikal Feminizm, erkek ve kadına arasında ikilik yaratmayan söylemleri savunmuştur. Kadın yanlı yaklaşımları savunur. Yapısalcılığa karşıdır.

Feminizm Erkek Düşmanlığı Mı?

Bir kesim tarafından Feminizm adı altında erkek düşmanlığı olarak adlandırılmaya çalışılmıştır. Fakat Feminizm savunucuları erkek düşmanlığı gütmez. Feministlerin en temel amaçları ataerkil bir toplumda kadına yönelik yapılan baskının önüne geçmektir. Bu mücadeleyi erkek düşmanlığı ile saptıranların sayısı da oldukça fazladır. Feminizm, hareketinin çok özel bir amacı vardır.

Bu da toplumun her alanında kadın ve erkeklerin aynı eşitlikte yer almasıdır. Kadınların baskı gördüğü bir toplumda erkeklerin daha üstün tutulmasına karşıdırlar. Kesinlikle kadın üstünlüğünü savunmazlar. Eşitlik savunucuları olarak mücadele ederler. Feministler mücadelelerini erkek düşmanlığı ile adlandırmak oldukça yanlış bir davranıştır. Burada kesinlikle bir üstünlük savunulmaz. Tek savunulan konu kadın erkek eşitliği içerisinde bir toplumda yaşamaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap