1. Ana Sayfa
  2. Hayvanlar

Exotic Shorthair Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Exotic Shorthair Kedisi Özellikleri ve Bakımı
+ - 0

Exotic Shorthair 1950 yılında ortaya çıkan bir kedi cinsidir. Kökeni Amerika’ya dayanan bu ırk British Shorthair ve İran Kedisi’nin çiftleşmesiyle ortaya çıkmıştır. Bu kedilerin diğer ismi Snoppy olarak bilinir. 1967 yılında Amerikan Cat Fanciers (CFA) Derneği tarafından tescillenmiştir.

Günümüzde Exotic Shorthair ücretsiz sahiplenmek pek mümkün olmasa da, biz sahiplenmenizi tercih ettiğimiz snoopy hakkında yanlış bilinenler ve ırka dair merak edilen özellikleri sizin için derledik.

Exotic Shorthair

Exotic Shorthair Kedisi Özellikleri Nelerdir? Karakteristik Yapısı

Snoppy ismiyle de bilinen Exotic Shorthair kedilerinin kedi ırklarından farklı özellikleri ve benzerlik gösteren özellikleri merak edilir. Bu kedi ırkının en yaygın özellikleri ve karakteristik yapısı hakkındaki bilgiler şunlardır;

  • İnce, kısa, yumuşak ve sık yapılı tüylere sahiptirler.
  • Kediler ağırlıkları ortalama 3-7 kg ağırlığında olurlar.
  • Küçük kulakları vardır ve bu kulakların uçları geniştir.
  • Kafa yapıları geniş ve yuvarlaktır.
  • Göz renkleri bakır, turuncu ve altın renklerinde görülür.
  • Beyaz, siyah, kırmızı, leylak, çikolata ve mavi renkli tüylere sahiptirler.
  • Kedi ırklarına göre aktif ve meraklı yapıları vardır.
  • Erkek Snoppy kedileri daha insan canlısıdır. Dişileri erkeklere göre soğuk yapılı olarak kabul edilirler.
  • Oyun oynamaya ve uyumaya bayılırlar.

Bu kediler aynı zamanda sahiplerine sadık hayvanlardır. Onlarla vakit geçirmekten çok hoşlanırlar ve sahiplerinin değişmesinden mutlu olmayabilirler.

Exotic Shorthair Bakımı

Exotic Shorthair kedileri tüy dökme oranı az olan kediler arasında bulunur. Bu nedenle tüy bakımında kişiler zorluk yaşamazlar ve haftada 1 kere yaptıkları tüy tarama bakım için yeterli olur. Bu kediler göz rahatsızlığına sık yakalanırlar. Bu nedenle gözlerinin göz yaşı salgılarından sık sık temizlenmesi gerekir. Temizlik işleminin göze zarar vermeyecek özelliklere sahip yumuşak ve temiz bezle dikkatli şekilde yapılması gerekir.

Snoppy kedileri banyo yapmayı çok sevmezler. Bu nedenle banyo sıklığının ayda bir olacak şekilde ayarlanması gerekir. Bunun yanı sıra kedilerin tırnaklarının 1-2 haftada bir kesilmesi gerekir. Ayrıca kulak temizliğine de önem verilmelidir.

Exotic Shorthair Çok Tüy Döker Mi?

Exotic Shorthair kediler ince, sık ve yumuşak yapılı tüylere sahiptir. Ayrıca tüylerinin boyları da genellikle kısadır. Bu kediler tüylerinin sık ve ince olması sebebiyle çok tüy dökmezler. Bu da kedilerin tüy bakımının kolayca yapılmasını sağlar.

Exotic Shorthair Kedisi Sağlığı

Melez kedi cinslerinden olan Exotic Shorthair sağlıklı kediler olarak bilinirler. Ancak ırklarının melez olması ve soy ağacı nedeniyle genetik rahatsızlık yaşadıkları da görülür. Bu kedilerde görülen en önemli rahatsızlıklar şunlardır; polikistik böbrek hastalığı, göz kapağı agenezi, kalp rahatsızlıkları, kalça displazisi, obezite, katarakt ve göz iltihabı gibi rahatsızlıklardır.

Exotic Shorthair Ne Kadar Yaşar?

Amerikan kökenli olan Exotic Shorthair kedileri 8-15 yıllık bir yaşam süresine sahiptirler. Yaşam süresinde kedilerin sahip oldukları hastalıkların ve yapılan bakımın önemli etkisi vardır. Bu ırk genetik rahatsızlık yaşama oranı yüksek bir ırk olduğundan yaşam süresinin artması için hastalıkların tedavisi ve veteriner kontrolünün aksatılmaması gerekir.

Exotic Shorthair

Exotic Shorthair Çiftleştirmek

Exotic Shorthair sahipleri kedilerini çiftleştirmek isteyebilirler. Bunun için tercih edilmesi gereken cins Exotic Shorthair olmalıdır. Bu sayede doğan yavruların sağlıklı olma oranı yükselir. Aynı cinsten kedi ile çiftleştirmenin mümkün olmadığı durumlarda ise tercih edilebilecek cins İran kedisi olmalıdır. Bu kediler melez olmasına rağmen daha çok İran kedisi özelliklerini aldıkları için bu kedilerle çiftleştirmelerinde sorun yoktur.

Hamileliği Ve Doğumu

Exotic Shorthair kedilerinin hamilelik süreleri 63-68 gün sürer. Bu kedilerin hamile oldukları kızışma belirtisi göstermemesi ile anlaşılabilir. Hamilelik ortaya çıktıktan yaklaşık bir ay sonra kedinin karnı belirgin hale gelir. Karnın büyüklüğü doğum yapılacak yavru kedi sayısı ile orantılıdır. Gebeliğin tespit edilmesiyle kedilerin beslenmesine ve bakımına ayrı önem verilmesi gerekir.

Exotic Shorthair kedileri ortalama olarak 4 yavru doğururlar. Yavru sayısının 8’e kadar çıktığı da görülür. Doğumu gerçekleşen yavruların ise 3 hafta gibi bir sürede oyun oynayacak kadar büyüdükleri görülür.

Yavru Exotic Shorthair Bakımı

Yavru Exotic Shorthair sahiplenen kişiler bakım konusunda zorluk yaşamazlar. Yavruların bakımı yetişkinlerle benzerlik gösterir. Ayrıca bu cins kediler diğer kedi yavrularına göre daha uysal ve sakin oldukları için sahiplerini yormazlar. Doğumdan sonra 3-4 hafta içerisinde vücut yapıları oturur ve sağlıklı olarak yaşam sürmeye başlarlar. Yavru Exotic Shorthair sahiplenen kişilerin bakım için veteriner desteği almaları işlerini kolaylaştırır. Kedi cinsine uygum mamaların seçilmesi, aşılarının zamanında yapılması ve sağlık kontrolleri için bu gereklidir.

Exotic Shorthair En Uysal 5 Kedi listemizde de bulunuyor. Listedeki diğer kediler için aşağıdaki yazımıza bakabilirsiniz:

Önerilen Yazı
En Uysal 5 Kedi Cinsi

Yazar Hakkında

Yorum Yap