İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Evde saç bakımı nasıl yapılır? En kolay yöntemler!

Evde saç bakımı nasıl yapılır? En kolay yöntemler!


Evde en kolay yöntemlerle saç bakımı nasıl yapılır? Herkes bakımlı, sağlıklı, güzel ve parlak saçlara sahip olmak ister. Ancak bir çoğumuzun ekonomik durumu özel salonlarda saç bakımı yaptırmaya el vermemektedir. Bir çok kadının saçlarında boyama işlemleri sonrasında kırılma, yanma ve dökülme sorunları meydana gelmektedir.  Bu nedenle saçların uzaması ve onarılması oldukça zaman almaktadır. Saçlarını kestiren bir çok kişide psikolojik üzüntü ve stres meydana gelmektedir. Gelin hep beraber evde saçlara en kolay yöntemlerle nasıl bakım yapabiliriz göz atalım;

  • ZEYTİNYAĞI

Zeytinyağı, kış aylarında kuruyan saçlarımızı en iyi şekilde onaran ve canlılık veren en önemli doğal ürünlerinden bir tanesidir. Zeytin yağını saça uygulamak için, saçlarınızın nemli olması gerekir. Bu işlemi banyodan önce de yapabilirsiniz. İlk olarak saç diplerinden uçlara yedirecek şekilde masaj yapmanız gerekiyor. İyice diplerinize yedirdikten sonra yarım saat kadar beklemeniz gerekiyor. Saçınızı yıkama işleminde sıcak su yerine ılık su ile yıkamaya özen gösterin. Yumuşak havlu ile kurulayın. Saç kurutma makinesi kullanmamaya çalışın, kurutma makinesi saçtaki nemi azaltır, canlı durmasını engeller bu esnada yaptığımız işlem saçlarımızı canlı dirençli parlak göstermeyecektir.

  • YOĞURT MASKESİ

Yoğurt maskesi, saçlarınıza uygulayabileceğiniz kolay yöntemlerden biridir. Maskenizi hazırlamak için ihtiyacınız olan, yarım bardak yoğurt, birer çay kaşığı elma sirkesi ve bal. Tüm malzemeleri iyi bir şekilde karıştırdıktan sonra, saç diplerinden uçlarına masaj yaparak uygulayın. 20 dakika bekleyin. Bekleme işlemi bittikten sonra ılık suyla güzel bir şekilde durulayın. Dilerseniz elma sirkesi de katabilirsiniz. Elma sirkesi daha parlak ve canlı görünmesini yaratacaktır.

  • YUMURTA AKI MASKESİ

Kuru saçlar için yumurta akı maskesi, Saçlarımızın kuruluğunu, canlılığını gidermek için güzel yöntemlerden bir tane daha. Bu işlem saçlarımızın daha fazla yumuşak olmasını sağlar. İhtiyacınız olacak malzemeler ise;
2 yumurta akı ve, 1 kaşık yağsız yoğurt. Malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra, saç diplerinden uçlarına kadar iyi bir şekilde, masaj ile uygulamalıyız. 40 dakika kadar bekletip ılık su ile, durulamalıyız.

  • HİNT YAĞI

Hint yağı, saçı beslemede parlak görünmesini sağlayan kolay yöntemlerden biridir. Aktarlar da bulabileceğiniz uygun fiyatlı bir üründür. Yapacağınız işlem, saç diplerinden uçlarına sürmeniz. 2 saat kadar beklemeniz, dilerseniz 1 saat kadar da kalabilir kafanızda, bu işlemi hafta da 1 kere uygulamanız yeterli olacaktır.

  • SARIMSAK MASKESİ

Sarımsak maskesi, saç köklerinizi yeniler ve daha sağlıklı bir şekilde besler. Bir çoğumuz sarımsak maskesini uygulamayız, kokudan sebep. Oysa ki sarımsak kafadaki gözenekleri açar, saç dökülmesini engeller en iyi şekilde beslenmesine ve uzamasına yardımcı olur.
Uygulanışı; sarımsakları havanda ilk olarak ezelim. Masaj ile saç diplerinize iyi bir şekilde yedirin. 1 saat bekletip dilerseniz zeytinyağı ile tekrar masaj yapın bu sayede koku saçınızda kalmayacaktır.

  • ÇAM TEREBENTİN

Çam Terebentin, Saçın hızlı uzaması için en iyi yağlardan bir tanesi.
Uygulanışı; Her hangi bir kullandığınız şampuanın içerisine 3 veya 4 damla kadar damlatın. Ve saçınızı düzenli olarak bu şampuanla yıkamaya özen gösterin. Bir önemli nokta ise Çam Terebentin, direk olarak saça uygulanmaz.

Yorum Yap

Yorum Yap