İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Din
  3. Evde Kedi Beslemek Günah Mı?

Evde Kedi Beslemek Günah Mı?

Evde Kedi Beslemek Günah Mı

Birçok insan bir kedi sahiplenmek istiyor ancak evde kedi beslemek günah mı gibi aklını karıştıran sorular yüzünden sahiplenemiyor. Peki Hz. Muhammed’in bir kedisi olduğunu ve evde kedi beslemenin sanıldığının aksine günah olmadığını biliyor muydunuz?

Kedi beslemenin İslam dininde herhangi bir sakıncası olmadığı gibi evde kedi beslemenin fazileti de bulunuyor. Üstelik evde kedi beslemenin namaz kılmaya engel olmadığı da İslam alimlerince kabul görüyor. Tabii bu noktada kedinin temizliğine dikkat edilmesi tavsiye ediliyor.

Dini hassasiyeti bulunan birçok insan evinde bir evcil hayvana ev sahipliği yapmadan önce evde kedi beslemek sünnet mi, günah mı, kedi eve bereket getirir mi gibi birçok sorunun cevabını araştırma gereği duyuyor. İslam alimlerince bazı hayvanların evde beslenmesi göre caiz  değilken kedi gibi bazı hayvanların ev içerisinde beslenmesi faziletlidir. Kedi insanların içini ısıtan sevimliliği, temizliği ve İslam dinindeki önemiyle evlerde beslenebilen nadir türler arasındadır.

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in kedilere olan sevgisi, kendisinin de bizzat kedi sahiplenmesi ve kediler hakkında söylediği güzel sözleri, hadisleriyle günümüze kadar ulaşmıştır.

İslam’da Kediler: Kedi Beslemenin Sevabı

İslam dininde kedi temiz hayvan olarak belirtilmiş ve kediler Müslümanlar tarafından evlerine alınmış, Hz peygamber tarafından da övgü ile bahsedilmiştir. İslam’da evde kedi beslemenin sevabı büyüktür.

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in bir gün evde abdest almak için su ararken, bulduğu suyun kedinin içtiği olduğu konusunda çevresindeki  sahabeler tarafından “Ya Resul Allah o kaptaki sudan kedi içti” denilerek uyarıldığında, Resulullah efendimiz buyurmuştur ki:

Kedi necis değildir. Etrafınızda çok dolaşan [sevimli ] bir hayvandır. [Tirmizi, Nesai, Ebu Davud, Muvatta] Ve o suyla abdest almıştır.

Kendisi de kedi besleyen rahmet peygamberi evlerde kedi beslemenin o eve sağladığı faydalardan biri olarak bereket vurgusu da yapmıştır. Ayrıca çoğu evliyanın evde kedi beslediği düşünülürse kedi beslemek oldukça bereketli ve faziletlidir.

Evde Kedi Beslemek Günah Mı?

Hubbül Hırratı Minel İman: Kediyi Sevmek İmandandır

Buhari’den rivayet edildiğine göre bir gün Peygamber efendimiz (s.a.v): -“Kediyi sevmek imandandır“ demiş,

–“Niçin?” diye sormuşlar.

–“Ebu Hureyre bilir” demiş.

Sahabe efendilerimiz arasında yer alan Ebu Hureyre RA. Sokak kedilerini toplar ve onları yedirirmiş. Haliyle evinin etrafı da kedilerle doluyormuş. Daha sonra bu durumdan rahatsızlık duyan bazı sahabeler Peygamber efendimize Ebu Hureyre’yi şikayete gitmişler.

Bu şikayetin karşılığında peygamber efendimiz bir süre sessizliğini korumuş. Daha sonra yolda yürüyerek kucağında küçük bir kedi seven sahabe Ebu Hureyre’ye  rastlamış. Ebu Hureyre Peygamber efendimiz ile karşılaşınca kediyi hırkasının içine saklamış. Peygamber efendimiz Ebu Hureyre’nin saklamaya çalıştığı kediyi sevdikten sonra Ebu Hureyre’ye  “”Ebu Hureyre sıkılma sen kedilerin babasısın” buyurmuş.

Hz. Muhammed’in Kedisi Müezza

Peygamber efendimiz kedi için ne demiş? Bu sorunun cevabı için Uhud savaşına gitmek gerekiyor. Peygamber efendimiz Uhud seferine giderken,  ordunun güzergahında, çölün ortasında bir yerde yavrularını emziren bir kedi ile karşılaşır.  Peygamber efendimiz Hz. Muhammed kedinin başına bir nöbetçi dikerek ordu geçene kadar kedinin üstüne birinin basmamasını güvence altına almıştır. Bu şekilde ordunun kedi etrafından dolanarak geçmesi sağlanmış, sefer bittikten sonra da peygamberimiz nöbetçiden kediyi isteyerek ona Müezza adını vermiştir.

Müezza’nın ağzının üst damağında lekeler bulunuyormuş. Günümüzde bile üst damağı mühürlü kedilerin Müezza soyundan geldiği inanılır.

Hz. Peygamberin kedisi Müezza bir gün Peygamberimizin dizinde uyurken namaz saati gelmiş. Peygamberimiz de Müezza’yı kaldırmaktansa kendi elbisesinden biraz yırtarak namaza gidecek kadar kedisine değer vermiştir.

Ayrıca Hz. Muhammed namaz kılarken ona yaklaşarak zarar vermek isteyen yılandan peygamberimizi kurtaran da kedisi Müezza idir. Bu olaydan sonra peygamberin Müezza’nın sırtını sıvazlayarak sırtın yere gelmesin dediği rivayet edilmektedir.

Bilindiği üzere haberci rüyalarda kedi görmenin hayra, yılan görmek ise uğursuzluğa delalet etmesinin temelinde bu hikayeler yer almaktadır.

Konu ile ilgili diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz;

Yorum Yap

Yorum Yap