1. Ana Sayfa
  2. Haber

E-Fatura ETTN No Nedir? (Sorgulama)

E-Fatura ETTN No Nedir? (Sorgulama)
+ - 0

E-Fatura incelerken ETTN ve karşısında da sayı ve harflerin oluşturduğu uzun bir kod mu gördünüz? ETTN no nedir bunu mu merak ediyorsunuz? Aşağıda size ETTN nedir ve ETTN sorgulama nasıl yapılır gibi konulardan bahsedeceğim.

1ETTN No Nedir?

ettn no nedir ne demek

ETTN numarası e-faturalarda bulunan bir koddur. ETTN açılımı ise Evrensel Tekil Tanımlama Numarası‘dır. Bu kod sistem tarafından otomatik olarak oluşturulur. Bu sayede ETTN, faturanın yalnızca tek bir defa oluşturulabilmesini sağlar. Sipariş verdiğinizde, satıcı ETTN kodunu kendisi oluşturmaz ve bu kod üzerinde müdahalede bulunamaz.

2ETTN No Sorgulama Nasıl Yapılır?

ETTN sorgulama ile, satıcı ve alıcı arasındaki güven ilişkisi sağlanmış olur. E arşiv fatura ettn sorgulama yaparak siparişiniz için oluşturulmuş bir faturanın gerçek olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Ancak bunun için satıcının vergi numarası veya tc kimlik numarasına ve fatura numarasına ihtiyacınız var. Bu bilgileri sağladıktan sonra gelir idaresi başkanlığının e-Arşiv Fatura Sorgulama sayfasından, e-fatura sorgulaması yapabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Yorum Yap