1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. ESTP (Girişimci) Kişilik Tipi Hakkında Merak Edilen Her Şey

ESTP (Girişimci) Kişilik Tipi Hakkında Merak Edilen Her Şey

featured

Girişimci kişilik tipine sahip olan kişilerin en iyi bilinen özelliği ellerinden gelenin en iyisini yapmalarıdır. Çevrelerindeki insanlarla etkili bir şekilde iletişim kurabilirler. İletişimleri dinamik ve enerji doludur. İçerisinde bulundukları zorlu durumları hızla değerlendirir ve kısa sürede pratik çözümler üretirler.

Aktif olarak kendilerini gösteren ESTP’ler bir ortamda sohbeti belirleyen ve o sohbete yön veren temel kişidir. Aynı zamanda da çok iyi bir mizah anlayışına sahiptirler. Etrafındaki insanları değerlendirmek ve sohbetlerini daha da etkili kılmak amacıyla keskin gözlem yetilerini kullanırlar. Herkesin bildiği üzere çok sosyal görünseler bile bazı durumlarda çok hassas olabilirler. Karşısındaki kişileri kolayca ikna edebilir ve çoğu zamanda takım lideri olurlar.

ESTP Güçlü Yönleri

Oldukça açık sözlü, iyimser ve başka kimselerle iletişim kurma konusunda oldukça beceriklidirler. Diğer insanlara karşı kendilerini kolayca affettirebildiler ve çok fazla kin tutmazlar. Çünkü kin tutmanın zaman kaybı olduğunu düşünürler. Bulundukları anları yaşamayı tercih ederler. Geçmişte olan iyi veya kötü anılarında takılıp kalmazlar. Çok iyi hafızaya sahiptirler ve inanılmaz bir şekilde gözlem yaparlar.

Kolaylıkla yeni koşullara uyum sağlarlar. Çözülmez denen sorunlara ekstradan sempati duyarlar ve o sorunların üzerine gitmekten keyif alırlar. Olayları hızlı bir şekilde idrak etme ve doğaçlama yetenekleri vardır. Ve değişen durumların, sorunların ortaya çıkması durumunda uygun bir şekilde cevap bulma eğilimine sahiptirler.

Çatışma durumlarının kolayca üzerinde gelebilirler. Eleştirilere pek açık değildirler. Bir işi nasıl yapılacağına karar verdiklerinde veya ikna olduklarında diğer fikirlere çok fazla bakmadan karar verdikleri şekilde ilerlerler. Onları verdikleri kararlardan geri döndürmek oldukça zordur. Doğaları gereği cesur ve risk almaktan zevk duyarlar. Dinleyicilerine karşı akıcı bir dil kullanır ve esprili konuşma üslupları ile konuşmalarını etkili bir şekilde süslerler.

ESTP Zayıf Yönleri

Önceliklerini tanımlamak ve sistematik bir şekilde çalışma konusunda sıkıntıları vardır. Düşünmeden davranma eğiliminde olabilirler. Eylemleri daha çok acil durumlara ve zorluklara karşı tepki gösterir. Pek fazla planlanmış faaliyetler de kendilerini göstermezler. Dikkat dağınıklığına sahiptirler. Dikkatlerini dağılması sonucu önceden yaptıkları işlerle alakalı bütün coşkularını kaybederler. Böylece olaylarının sonucunu görmede problem yaşarlar.

Kötü planlama ve zaman yönetimi yaparlar. Bazı durumlarda görevlerini iyi bir şekilde organize edemezler. Buna bağlı olarak da ellerinde bulundurdukları işlerin son teslim tarihini kaçırırlar.

Tek başlarına çalışmak zorunda olduğu durumlarda bazı konular hakkında zorlanırlar. Uzun hazırlık gerektiren ve detaylı araştırmalar yapmak için birçok dokümana göz atma gibi ayrıntılı işleri yapmadan sıkılırlar. İçgüdüsel olarak sabırsızdırlar ve çabuk sıkılırlar.

Kendilerine güvenmeleri iyi bir özellik olsa da bazı durumlarda ellerindeki işleri küçümsemelerine neden olur. Ve bu işlere gereken önemin verilmemesinden dolayı başarısız olabilirler. Başkalarının duygularını ve kendi duygularını okumakta çoğu zaman zorlanırlar. Açık sözlü olduklarından dolayı karşılarındaki insanları kırabilirler.

Kisilik-Tipleri

Çalışırken ESTP

ESTP’ ler iyi bir planlama ve mantıklı organizasyonlar yapmayı tercih etmezler. Bu yüzden hızlı çözüm gerektiren işlerde çalışmayı daha çok severler. Denetim veya yönetim gibi bir pozisyona geldiklerinde, iş ile alakalı işleyişleri belli bir düzende ilerletmek için asistan ve sekreterlerinin büyük bir desteğine ihtiyaç duyarlar. Bir grubun parçası olmaktan oldukça keyif alırlar. Enerjik ve coşkulu olmaları takım arkadaşları için inanılmaz bir motive kaynağı olabilir.

ESTP İçin En İyi Kariyer

Bu tipteki insanlar rutinler ve tekrarlayan işlerden hiç hoşlanmazlar. Monoton ve belli bir rutin içinde oldukları işlere bir yenilik veya çeşitlilik getirmek için ellerinden geleni yaparlar. Yöneticilerin gözü önünde çalışmaktansa sahada olmayı, iş yerinde bulunmamayı veya müşteriler ile görüşmelere gitmeyi tercih ederler. Başkalarının iş yerlerinde çalışmaktansa daha çok kendi işlerini kurmayı tercih ederler.

 • Girişimci
 • Pazarlamacı
 • Proje Müdürü
 • Mühendis
 • Komedyen
 • Zanaatkar
 • Ağ Uzmanı

Bilinen ESTP’ler

ESTP özelliğinde olan birçok ünlü isim bulunmaktadır.

Bunlardan birkaçı şu şekildedir;

 • Donald Trump
 • Evel Knievel
 • George W. Bush
 • Madonna
 • Wiston Churchill
 • Bruce Wills

ESTP Nüfusa Oranı

Bu karakter tipi dünyanın yalnızca %4 lük kısmını oluşturmaktadır. Erkekler arasında %5 ESTP iken kadınlarda bu oran %3’tür.

 

Yorum Yap

Yorum Yap