İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. ESTJ (Yönetici) Kişilik Tipi Merak Edilen Her Şey

ESTJ (Yönetici) Kişilik Tipi Merak Edilen Her Şey

ESTJ (Yönetici) Kişilik Tipi

ESTJ kişiliğinde olan insanlar genel olarak çalışkan ve gelenekseldirler. Özellikle herhangi bir projeyi ve insanları idare etmenin sorumluluğunu alma konusundan oldukça keyif alırlar. Normal hayatlarında oldukları gibi işlerinde de düzenli, kurallara uyan ve vicdanlı bir şekilde hareket ederler. Bu kişiliğe sahip kişiler sorumluluk almaktan zevk alır ve projeleri bir düzen içerisinde ve metodik bir şekilde yapma eğilimindedirler.

ESTJ’ler tasarlayıcı organizatörlük işlerini yapmaktan keyif alırlar ve çevrelerini belirledikleri bir düzene göre inşa etmek isterler. Olayları önceden tahmin etmeye yani ileri görüşlülüğe önem verirler. İşlerini belli bir sırayla yapmaya özen gösterir ve tercih ederler. İşlerini belli bir plana göre yaptıklarından dolayı karşılarına çıkabilecek sorunları önceden görüp çözüm üretebilirler.

ESTJ Güçlü Yönleri

ESTJ’ler aldıkları sorumlulukları düzenli, programlı ve planlı bir şekilde yerine getirirler. Oluşan kaoslardan ve kötü koşullardan düzen yaratmayı iyi bir şekilde becerebilirler. Zaman onlar için çok önemlidir ve her zaman dakiktirler. Bu özellikleri onlara başkalarının güvenmesini ve istikrarlı bir yapıya sahip olduklarını göstermesine olanak sağlayan bir özelliktir. Aldıkları işlerden veya sorumluluklardan asla kaytarmaya çalışmazlar. Ellerinde bulunan işlere en az yüzde yüz onlarını verirler ve işlerini bitirene kadar sınırsız enerji ile çalışabilirler.

Ellerinden gelenin en iyisi yapmak için bazı zamanlar kişisel zamanlarını ve tercihlerini kolaylıkla feda edebilirler. Kurallara her zaman bağlı kalırlar. Liderlik rollerinde her zaman kurallara göre hareket ederler. Çalışmalarında yetkin bir şekilde otorite uyguladıkları görülebilir. Aynı zamanda üstlerine oldukça saygılı davranışlar sergilerler. Emirleri takip etmekte hiç zorlanmazlar. Standartları korumaya özen gösterirler. Yanlışı ve doğruyu net olarak ayırabilen tablolar oluşturabilen ve bunu kişisel olarak sorumluluk kabul eden kişilerdir. Yaptığı her işte karşı tarafa iyi bir hizmet sunmayı kendilerine öncelikli görev olarak belirlemişlerdir.

ESTJ Zayıf Yönleri

Yargılama duyguları çok baskındır. Gerçeği öğrenebilmek için karşılarındaki kişilerin düşünmeden çok fazla üzerlerine gidebilirler. Genellikle duygulara değer vermezler. Ve duyguları dikkate almadan görevlerini yerine getirmeye çalışırlar. Bu durum onların duygusuz, sert diğer bir söyleyişle robot gibi görünmelerine neden olabilir.

Çalışma ettiğini büyük bir şekilde önemserler. İşkoliktirler ve her işte mükemmeli ararlar. Çalışma arkadaşları kendilerine ayak uyduramadıkları zamanlarda oldukça duyarsız olabilirler. Kendi doğrularının dışına neredeyse çıkmazlar ve her zaman kendi bildiklerini okurlar. Oldukça inatçıdırlar. Çelişkili bilgilere karşıdırlar ve dinlemek bile istemezler. Belli başlı kalıpları vardır ve bunları asla değiştirmezler veya bu konular hakkında asla taviz vermezler.

Kisilik-Tiplerii

Çalışırken ESTJ

Çalışma sırasında mükemmel bir şekilde organize olabilirler ve takım çalışmasında oldukça başarılıdırlar. Kontrol altında olmaktan rahatsız olmazlar. Ama genel olarak takımlara liderlik ederler ve işlerler ile ilgili kararlar alabilir, prosedürleri doğru bir şekilde uygulayabileceklerinden dolayı yönetim pozisyonunda görev alırlar. Aldıkları sorumlulukları uygun ve kalite bir şekilde teslim edebilirler. Sorumluluk almaktan son derecede memnundurlar ve çok güvenilirdirler.

ESTJ İçin En İyi Kariyer

Bu kişiliğe sahip kişileri birçok farklı kariyerde uzmanlaşabilecek özelliklere sahiptirler. Kurallara ve prosedürlere verdikleri önemden dolayı çoğu sektörde rahatlıkla çalışabilirler ve bu sektörlerde vazgeçilmez çalışanlar olabilirler.

Bu kişilerin çalışabilecekleri meslekler aşağıdaki gibidir;

 • Polis memuru
 • Muhasebeci
 • Hakim
 • Savcı
 • İşletmeci
 • Asker
 • Okul Yöneticisi
 • Banker

Bilinen ESTJ’ler

Bu özelliklere sahip ünlü kişilerde mevcuttur. Bu isimler şu şekildedir;

 • James Monroe
 • Harry S. Truman
 • George W. Bush
 • Sam Walton,
 • John D. Rockefeller
 • Billy Graham
 • Bette Davis

ESTJ Nüfusa Oranı

ESTJ kişilikler arasında en yaygın beşinci grup olmasına rağmen erkekler arasın en yaygın ikinci gruptur. Dünya genelinde nüfusun %9 bu kişiliğe sahiptir. Erkeklerde bu oran %11 iken kadınlarda ise %6’dır.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap