1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Erkekler Ağlamaz: Kırılgan Erkeklik Nedir? Erkekler Duygusuz mu?

Erkekler Ağlamaz: Kırılgan Erkeklik Nedir? Erkekler Duygusuz mu?

"Erkek şiddeti, kadına yönelik şiddet vb... Kırılgan erkeklik bu davranışların çoğunu açıklayabilir"

featured

Yüzyıllar boyu benimsenmiş toplumsal cinsiyet rolleri herkese zarar veriyor. Çünkü bu roller; kadınlığı (kadınsılığı), erkekliği (erkeksiliği) kanıtlamak üzerine inşa edilmiştir.

Kadınlar doğal regl, doğum gibi doğal yollardan kadınsılıklarını kanıtlayabilseler de, bu “anne olamayan kadın eksik kadındır” gibi toplumsal aşağılamalara dönüşebilir. Doğum yapmayan kadınlarda görülen intihar vakalarının sebebi sosyal onaydan mahrum kalmaya dayalıdır, yani intihar girişimlerinin gerçekte anne olmayı istemekle bir alakası yoktur.

Konu erkekliğe geldiğinde ise, bilim insanlarının yaptığı araştırma, kırılgan erkeklik duygusuna sahip kişilerin “erkekliği” tehdit edilince tetiklendiğini ve saldırgan tepkiler verdiğini ortaya koymuştur. Kırılgan erkeklik kuramı: Toplum onayına dayalı erkeklik normlarına tam olarak uyamadığını hisseden bireylerin, “erkekliğini” kanıtlamak için saldırgan davranışlar sergileme ihtiyacı hissedebileceğine işaret eder.

Kırılgan Erkeklik (Duke Today) Deneyi

195 lisans öğrencisi ve yaşları 18’le 56 arasında değişen 391 erkek dahil edildiği araştırmada, katılımcılara rastgele “erkeksi” sorular soruldu. Daha sonra, tamamen rastgele puanlarının ortalamadan daha yüksek veya düşük çıktığı, düşük puan alan kişilere “ortalama bir erkekten daha az erkek” olduğu söylendi.

Burada amaç gerçek hayattaki erkekliği tehdit eden durumu canlandırmaktı.

Hemen ardından katılımcılardan bazı kelimelerdeki eksik harfleri tamamlamaları istendi. Kırılgan erkek egosuna sahip olan bireyler kelimeleri şiddet çağrışımlarına sahip kelimelerle doldurdu.

Örneğin; “ki” harflerini “kiss”le (öpücük) değil “kill” (öldürme), “blo” harflerini “bloom” (çiçek) değil “blood”la (kan) tamamladı. Hatta düşük puan alan bazı erkekler, araştırmacılara şiddet tehdidinde bulundu. Aynı deney kız öğrenciler üzerinde de uygulandı. Araştırmacılar, kız öğrencilerin söz konusu tehditlere karşı saldırgan tepkiler göstermediğini belirtti.

Stanaland konu üzerine şunları dedi:

Gençlerin, erkekliklerine yönelik tehditlere karşı daha duyarlı olduğu açık. Erkeklerin, toplumdaki yerlerini bulmaya veya ispatlamaya çalıştığı bu dönemlerde, erkeklik kimliği daha kırılgan olabilir. Bu, pek çok yerde genç erkeklerin, erkekliklerine yönelik tehditlerle sürekli saldırıya uğradığı anlamına geliyor. Erkekliklerini hayatlarının her günü kanıtlamaları gerekiyor.

Kırılgan Erkeklik

kırılgan erkeklik

Bir başka deneyde, Vandello ve arkadaşları (2008), toplumsal cinsiyet rollerine dair bir testi uyguladıktan sonra erkek katılımcılara test sonuçlarının erkeklerin ortalamasına değil kadınların ortalamasına yakın çıktığını ve bu nedenle “kadınsı” olduklarını söylemişlerdir.  Daha sonra katılımcıların tehdit durumlarında kaygı yaşayıp yaşamadığı bir kelime tamamlama testiyle test edilmiştir. Örneğin, _AY _ I kelimesini tamamlamaları istenmiştir. Bu kelime hem “saygı” hem de “kaygı” olarak tamamlanabilir. Ama “kadınsı” olarak nitelendiren erkekler bu kelimeleri hep “kaygı” olarak tamamlamışlardır.

Erkekler neden kadınsı olmayı kaygı verici buluyor? Bunun nedeni basit, toplumsal onay alamamaktan çekiniyorlar. Her güne ne kadar erkek olduklarını kanıtlayabilmek için kalkıyorlar. Bu ilkel toplumlarda erkeklik kanıtlaması olarak hayvan öldürme, sünnet olma, vücutta yaralar açma gibi ritüellere kadar dayanıyor.  Bunun modern toplumlardaki karşılığının ise, iktidar sahibi olabilme üzerinden belirleniyor. Yani erkeklik, biyolojik cinsiyete bağlı olarak sonradan “kazanılan” sosyal bir statü olarak tanımlandığından ve bu durumun yalnızca erkekler için geçerli olmasından dolayı, kadınlığı aşağılayıcı sistemi besliyor.

Erkekler duygusuz mu? sorusu da tam bu nedenden sıkça soruluyor. Hayır, değiller. Öfke de oldukça güçlü bir duygu. Ve erkeklere öfke haricinde duygularını bastırılmaları dikte ediliyor.

Kırılgan Erkeklikle Nasıl Başa Çıkarım?

Kimlik Edinin, Sadece Erkek Olarak Yaşayamazsınız!

Erkek kimliğini aşırı benimseme (aynı durum kadın kimliğini aşırı benimsemek için de geçerlidir), elinizdeki tek şeyin “erkek olmak” olması karşı cinsi aşağılamanıza, hemcinslerinizle de sürekli rekabet halinde olmanıza neden olur. Erkek olduğunuz için saygı duymayı beklemek kolaycılıktır. Kendi kimliğinizi bulmalısınız. İşe alımda öncelik elde etme nedeninizin sadece biyolojik cinsiyetiniz gibi sizin elde etmediğiniz bir şey olmadığını bilmek, size iyi hissettirmez ve biyolojik cinsiyetinizi hak ettiğinizi kanıtlama yarışının içine çekilirsiniz! Bir an için kendinizi cinsiyetsiz düşünün ve şimdi sorun: Ben kimim?

Empati Kurun

Bir kadınla yahut başka bir erkekle empati kurmak sizi alçaltmaz. Aksine yüceltir. Bir kadınla empati kurmak bile sizi sinirlendiriyorsa, sizce de orada bir sorun yok mu?

Asıl Güç Ne?

Yemek yapmak, bulaşık yıkamak ve kadınsı varsayılan diğer işler… Bunların yaşam için gerekli minimum düzeyde yetenekler olduğunu unutmayın. Asıl güç ve özgürlük kimseye muhtaç olmadan yaşayabilmek, annenize ve babanıza dahi.

Eğer Kırılgan erkeklik sendromu üzerine bir film izlemek isterseniz önce aşağıdaki yazımıza bakın:

Yorum Yap

Yorum Yap