İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Hayvanlar
 3. Entlebucher Dağ Köpeği Özellikleri

Entlebucher Dağ Köpeği Özellikleri

Entlebucher Dağ Köpeği Özellikleri

Entlebucher Dağ Köpeği İsviçre’nin Alp köyleri ve otlaklarından gelen bir cinstir. Entlebucher cinsi, Sennenhund köpek cinslerinin en yaşlısı ve haliyle en büyüğüdür. Öteki Sennenhund ırkları ise: Cattle Dog, Etlebuch Cattle Dog ve AKC (American Kennel Club) sayesinde tanınmış bir başka cins olan Entlebucher olmaktadır.

Sennenhund cinslerinin Romanya Mastiflerin kökeninden aldığı ve bu yere iki bin yıl daha önce geldikleri söylenir. Bu dört cinsin boyları bütünüyle birbirinden ayrıdır. Boyları ayrı ancak kürk desenleri ve renkleri bütünüyle aynıdır.

Entlebucher, Rottweilwer ve St. Bernard cinslerinin türemesinde kullanılmakta olan köpek ırkıdır. Aynı zamanda Bernard cinsi köpekler çok popüler olduğundan dolayı bu ırk kaybolma raddesine gelmiş fakat 1908 yılında popülerliğini yeniden kazanmış ve daha sonra insanlar sayesinde üretimin daha çok artmasına sebep olmuşlardır. Günümüzde ise İsviçre’de olmak üzere dünya üzerinde çok ender görülen bir ırktır.

Entlebucher Fiziksel Yapısı

Bu köpeklerin boyları bir hayli büyüktür. Ayriyeten çok kıvrak ve çevik bir yapıya sahiptir. İki tabakadan oluşan bir kürkü bulunmaktadır. Esas rengi siyahtır, kimi zaman koyu kırmızı ve beyaz renklere de sahip olabilir.

Gözlerinin üstü, yanakları ve kulaklarının kimi bölümleri kırmızı renktedir. Kulakları üçgen şeklindedir, dudakları ve burnu siyah renge sahiptir. Kuyruğu ise orta uzunluktadır. Tüylerinin strüktürü kalın, üç renkli ve çift tabakalıdır. Siyah rengin üstüne kahverengi, beyaz ve kırmızı tonları bulunur. Bu renk dağılımı genel olarak simetrik olarak görülmektedir.

Entlebucher cinsi köpeklerin boyları erkek ve dişilerde neredeyse aynıdır. 60-72 cm arasında olabilir. Ağırlıkları ise 59-61 kg arasında olabilir. Fizik olarak kuvvetli bir yapıya sahiptir. Kemikleri, kasları bir hayli gelişmiştir.

Entlebucher Dağ Köpeği

Entlebucher Eğitimi

Entlebucher köpeği oldukça dayanıklı, güvenilir, bekçilik yapabilen ve sahiplenici bir köpek cinsidir.

 • Saldırganlığı yoktur.
 • Çocukları çok sever keyifli oyunlar oynamaktan hoşlanır ve çalışmayı çok sever.
 • Sahibini çok sever, oldukça itaatkâr ve sadıktır.
 • Genellikle öteki köpek cinsleriyle arası iyidir.
 • Yavruyken iyi sosyalleştirilmesi lazımdır.
 • Her daim hazır ve dikkatlidir; yabancı gördüğü zaman hemen havlar.
 • İnsanları da çok sever; öyle ki ailesinin yanında durmaktan ve vakit geçirmekten çok hoşlanır.
 • Başka köpek cinslerine nazaran gerek zihinsel gerekse de fiziksel olarak geç olgunlaşabilirler.
 • Bu cins yavruların ergenliğe erişmesi geç olabilir, bu süreç takribi 2-3 yıl kadar sürebilir.

Entlebucher köpeğinin eğitimi meşakkatli olmayacaktır. Çok zeki olmasından ötürü hızlı öğrenir. Arzu edilen eğitim verilebilir.

Entlebucher Bakımı

Entlebucher Köpeğinin bakımı son derece kolaydır. Tüy dökme tabiatı da sene boyunca orta düzeyde olur. Düzenli olarak tarama yeterli gelir. Gerek görüldüğü zaman banyo yaptırmak bu ırk için yeterli olur.

Entlebucher köpeği orta derecede egzersiz gereksinimine ihtiyaç duyar. Her gün ya da gün aşırı bir kez açık alanda yürüyüş ve koşular yapmak onun için yeterli olur. Ayriyeten çocuklarla keyifli oyunlar oynamaya bayılırlar. Ev veyahut apartman benzeri alanlarda rahatlıkla beslenebilir. Sıcak havalardan hoşlanmaz, genellikle serin havaları daha çok severler.

Entlebucher Çocuklarla Arası

Bu ırkı taşıyan köpekler sevecen ve sıcakkanlı bir yapıya sahiptir. Bilhassa çocuklara karşı son derece iyi huylu olan bir cinstir. Bununla birlikte genel itibariyle yabancılarla da anlaşabilir. Entlebucher ırkının öteki köpek ırklarıyla ve başka hayvanlarla da problemi yoktur. Çoğunlukla saldırgan hareketler sergilemez, yalnız kızdırıldığı zaman hırçın davranışlar sergileyebilir.

 

Yorum Yap

Yorum Yap