İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. ENTJ (Buyurucu) Kişilik Tipi Hakkında Her Şey

ENTJ (Buyurucu) Kişilik Tipi Hakkında Her Şey

ENTJ (Buyurucu) Kişilik Tipi Hakkında Her Şey

ENTJ’ler, değişimi koordine etmek için ilham alan hayati öncülerdir. Başarısızlıkları görmek ve yeni düzenlemeleri kavramsallaştırmak için acele ederler ve vizyonlarını anlamak için büyüyen uzun mesafeyi takdir ederler. Mantıklı düşünmeye hakimdirler ve düzenli olarak hızlıdırlar. ENTJ’ler bilimsel ve nesneldir. Ve talebi genel çevrelerine taşımayı severler.

Bir çerçevede kusurlar olduğunda, ENTJ bunları görür, daha üstün bir yol bulmak ve yürütmek için harcanan zamana katılır. ENTJ’ler kararlıdır ve sorumluluk almayı takdir eder; İşlerini, hedeflerine ulaşmak için bireyleri ve döngüleri sıralayan bir öncü ve de süpervizör olarak görürler.

ENTJ, başkalarıyla geçirilen zamanla güçlenen (Dışadönük), gerçeklikler ve inceliklerden ziyade düşünce ve fikirlere odaklanan (Sezgisel), mantık ve akla dayalı seçimler yapan (Düşünme), düzenlenmeyi ve koordine edilmeyi seven bireyi ifade eder. Kısıtlamasız ve uyarlanabilirdirler de.(Yargılama). ENTJ’ler, doğuştan başkalarına liderlik etme dürtüsü nedeniyle bazı durumlarda askeri karakterler olarak adlandırılır.

ENTJ Güçlü Yönleri

ENTJ’lerle ilgili özellikle onurlu bir şey, neredeyse analizden etkilenmemeleridir. Bir pozisyonu yapılandırdıklarında veya bir seçime karar verdiklerinde, gerilim altında bükülmezler. Sadece kanaatlerinin doğruluğundan ve onları oraya getiren makul gerekçeden emindirler. ENTJ’lerden kurtulmak için ya üstesinden gelmeli ya da çürütmelisiniz. ENTJ’ler sansürlenmekten korkmazlar, her şeyi harfi harfine düşünmezler ve dışarıdan gelen düşünceleri duymaktan çekinmezler.

ENTJ’ler yeterlilikleri ve konsantrasyonları ile tanınırlar, düzenli olarak birçok girişimle hiçbir şeyi bırakmadan veya temerrüde düşmeden ilgilenme seçeneğine sahiptirler. Çalışmaları için sınırsız enerjiye sahiptirler ve olumlu sonuçlardan fazlasını üretirler. ENTJ’ler düzenli olarak peşinde oldukları şeyi alırlar çünkü düzenlemeleri veya pozisyonları işe yarıyor ya da beklenenden daha uzun sürse de çaba harcamadan bırakmıyorlar.

ENTJ’ler keskin beyinler ve önemli sorun çözücülerdir. Genellikle olağanüstü düşüncelere sahip olacaklar ve durumu her noktadan inceleyebilecekler ve vizyonlarını gerçekleştirmek için kararlı bir şekilde bir düzenleme düşünebilecekler. Sorunların üstesinden gelmek yerine, onlar tarafından enerjilendirilirler. Bu özellikler, her bir görevin kurnaz, uzun mesafeli düzenlemelerle ilerlemesini garanti etmek için sağlam uygulamalı yetenekleriyle birleşir.

ENTJ’ler, akla gelebilecek sonuçların olduğu bir evrende yaşarlar ve mutlu bir şekilde saldırdıkları her yerde zorluklar görürler. Ellerinden gelenin en iyisini yapan öncülerdir, enerjilerini kullanırlar ve harekete geçerler. Başkalarını ikna etmek için çağrıda bulunurlar. Bireyler düzenli olarak ENTJ’leri şefleri olarak seçerler ve bu, ENTJ’lerin tek başlarına asla başaramayacakları planları gerçekleştirmelerine izin verir.

ENTJ Zayıf Yönleri

Ticari marka görme bozuklukları ve başkalarının duyumlarına aldırmamalarıyla birleştiğinde, bu onları basit, titiz ve acımasız gösterebilir. Kusurlarının peş peşe tespiti ve gösterilmesindeki değeri herkes görmeyecek. ENTJ’ler, diğerlerini de benzer anlaşılmaz ilkelere bağlı tutarlar ve herkesin kendileri kadar sıkı olabileceğini ve yapması gerektiğini kabul ederler.

Normalde daha az hızlı veya biraz daha yavaş olan bireylere karşı genellikle endişelidirler. ENTJ’ler temel akıl yürütmeyi, hızlı düşünceleri ve kesin faaliyeti dikkate alır. Koordine olmayan bireyleri küçümserler. Emin olmak şükretmeye değer bir şey olsa da, özellikle bu kadar fazla enerji harcamayan ve inançlarında benzer bir metanet göstermeyen insanlara göre, kendini önemseme anlamına gelir.

Sempati, ENTJ’nin özelliklerinden biri değildir. Bu tür, diğerleri inkar ettiğinde veya kendi bakış açılarına göre göremediğinde genellikle endişeli olacaktır ve ENTJ’nin başkalarının düşüncelerinin değerini tanıması ve duygularını dikkate alması için dinamik bir şekilde düşünmesini gerektirir. Bireysel bir ortamda, ENTJ’ler emir verici bir şekilde hareket edebilir ve diğerlerinin tüm hislerini ezebilir, onlara yoldaşlık edemez.

Kisilik-Tipleri-.-c__

Çalışırken ENTJ

ENTJ’ler, daha dikkate değer yeterlilik ve verimlilik elde etmek için metodolojileri geliştirmelerine izin veren idari rollere getirilir. İdari işlerde çalışmaktan hoşlanırlar ve hiyerarşik değişimi başlatma veya yönetme kapasitesine ihtiyaçları vardır.

ENTJ’ler, zahmetli sorunların üstesinden gelme testine katılır ve iyileştirmenin nerede mümkün olduğunu anlayabilmeleri için karmaşık çerçeveleri anlamayı takdir ederler. ENTJ’ler normalde çerçeveleri daha da geliştirmek için özgürlükler görür ve vizyonlarını gerçekleştirmek için grupları yönlendirmeye ihtiyaç duyarlar. İlerlemenin güçlendirildiği ve geleneklerin kutsal sayılmadığı bir iklimi severler.

ENTJ’lerin işlerini düzenlemeleri gerekir. Bir dizi açık kuralın aksine, çalışmalarının ve ortaklarının çalışmalarının düşünülmesine meyillidirler. Yürütmenin tarafsız bir şekilde değerlendirildiği ve cömertçe tazmin edildiği makul bir ortamı benimserler. ENTJ’ler düzenli olarak teşvik edilir ve azimlidirler. Çabalarının nakit, güç ve itibar açısından algılanması gerekir.

ENTJ İçin En İyi Kariyer

ENTJ kişilik tipine sahip olan kişilerin aşağıdaki meslekleri yapmaları uygundur.

 • İşletme Yöneticisi
 • Bilgi işlem Danışmanı
 • Kurumsal İcra Görevlisi
 • Girişimci
 • Hakim
 • Avukat / Savcı
 • Yönetici
 • Bankacı
 • Politikacı
 • Bilim İnsanı
 • Sistem Analisti

Bilinen ENTJ’ler

Bilinen ünlü ENTJ kişiliğine sahip olan kişiler;

 • Margaret Thatcher
 • Napoleon Bonaparte
 • Carl Sagan
 • General Norman Schwarzkopf
 • David Letterman
 • Douglas MacArthur
 • Harrison Ford
 • Quentin Tarantino

ENTJ Nüfusa Oranı

Genel olarak en nadir görülen türlerden biridir. Kadınlar arasında en nadir görülen kişilik türüdür. Genel nüfusta %2 oranla görülür. Bu oran erkeklerde %3 kadınlarda ise %1’dir.

Yorum Yap

Yorum Yap