1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. ENFP (Kampanyacı) Kişilik Tipi Hakkında Her Şey

ENFP (Kampanyacı) Kişilik Tipi Hakkında Her Şey

featured

ENFP’ler, yeni düşünceler, bireyler ve durumlar için akla gelebilecek sonuçlara ve karşı konulmaz enerjiye dikkat eden insan odaklı üreticilerdir. Canlı, sıcak ve enerjik ENFP’ler, yaratıcı potansiyellerini bulmaları için başkalarına yardım etmeyi severler. ENFP’ler, hikayelerle bağlantı kurmak için bilgilerini, mizahını ve dil yeteneklerini kullanan genellikle hünerli ve etkileyici iletişimcilerdir.

Yaratıcı ve benzersiz ENFP’lerin sıklıkla sağlam bir yaratıcı yönü vardır. Yaratıcı düşünceleri iletme ve insan deneyimini daha derinden kavrama kapasitesi nedeniyle işçiliğe ilgi duyarlar. ENFP’ler başkalarıyla geçirilen zamanla canlanır (Dışadönük), gerçeklikler ve inceliklerden ziyade düşünce ve fikirler etrafında odaklanır (Sezgisel), duygulara ve niteliklere bağlı seçimlere dayanır (Duygusal) ve düzenlenmiş ve koordineli olmaktan ziyade kısıtlanmamış ve uyarlanabilir olmayı severler (Algılama).

ENFP Güçlü Yönleri

ENFP’ler mükemmel ilişkisel yeteneklere ve bunları kullanma becerisine sahiptir. ENFP’ler yaratıcı sorun çözücülerdir ve geleneksel yolun güvenilir bir şekilde en iyisi olduğu fikrini reddederler. Eşsiz bir metodolojinin her koşulda düşünülebilir ve çekici olduğunu kabul ederler ve eğilim veya programın tutsağı olmayacaklardır.

ENFP’ler, idari rolleri etkili ve doğal bir şekilde kabul etmede hakimdirler. Pek çok kişinin korkutucu veya tehdit edici olarak gördüğü test yükümlülükleriyle başa çıkma kapasitelerinden emindirler. ENFP öncüleri, suç ortaklarının güvenini kazanmak için büyük çaba sarf eden, düşüncelerine sakince dikkat eden ve büyük fikirlerine hevesle yanıt veren anlaşma üreticileridir. Empatik, “yapabilirim” zihniyeti başkalarını harekete geçirir ve onları harekete geçmeye teşvik eder.

Dostane gelişmelerde sıklıkla dinamik olan ENFP’ler, ‘özür dilerim’ demeden güvendiklerini desteklerler. İyi düzenlenmiş niteliklerine rağmen, bir ENFP, işkence ve ihanetle karşı karşıya kaldığında dik bir öfkeyle kozmik bir patlama yapacaktır. Düşüncelerini işitecek şeyin bu olduğunu varsayarak çok net ve kararlı olabilirler.

ENFP Zayıf Yönleri

ENFP’ler zaman zaman akıllarını çıldırtır ve var olmayan korkunç beklentileri düzenli olarak ayırt ederler. Aşırı dikkatli ve dikkatli olmak, ENFP’lerin sosyal anlaşmaları üzerinde çalışmasına yardımcı olur, ancak daha derin bir anlam bulmak, muhtemelen bir şey gizlice girdiğinde işe yarar. Başka bir şekilde, hatalar olabilir ve harika bağlantılara zarar verebilir. ENFP’ler sonsuz derecede yenilikçidir ve 1.000 günü çok sayıda çarpıcı düşünceyle doldurabilir. ENFP’ler, temeldeki heyecanlarına ve enerjilerine çok bağlıdır ve genellikle düşüncelerini onaylanabilir yaratımlara dönüştürmesi beklenen disiplini göstermezler.

Genellikle yeni görevlere son görevler yapılmadan başlarlar ve işleri uygun görmemek, ENFP’lerin zaman zaman hedefi kaçırdığı yerdir. ENFP’ler, hiçbir şeyin olmadığı yerde utanç, nefret veya saldırganlık görmemekten daha sık olacak ve başkalarının davranışlarını aşırı analiz etme eğilimleri, gereksiz öfke ve mücadeleye yol açabilir. ENFP’lerin bekledikleri daha iyi yarısından çok fazla alkış almadıklarını varsayarsak, zayıflıkları kabul edilebilir ve kendilerini ihmal edilmiş ve sevilmemiş hissetmeye başlayabilirler.

Hevesli ifade, ENFP’nin kişiliğinin merkezinde yer alırken, son derece güçlü olma eğilimindedir. ENFP’lerin köpüren, canlı tarzı her bir suç ortağıyla kötü gider ve özellikle düşünceli insanlar kalitelerinde burada ve orada endişeli hissedebilirler. ENFP’ler ayrıca onay arayanlardır ve alkış ve onay için can atarken, aynı anda iyi bir bağlantı kurmaya, boş boş konuşmaya ve çok az dinlemeye biraz ek enerji yatırabilirler.

Çalışırken ENFP

İş yerinde ENFP, kendilerini ortaya koymak ve başkalarına fayda sağlamak için hayal güçlerini kullanmaktan endişe duyuyor. ENFP’lerin kendileri ve başkaları için fırsatları araştırmaları ve çalışmalarına vizyon ve motivasyonla yaklaşmaları gerekir. Yaratıcı, benzersiz bir düzenleme gerektiren yenilikçi veya insan odaklı sorunları üstlenmeyi takdir ederler.

ENFP’ler, hayırsever nedenlere olan güvenleri ile düzenli olarak harekete geçerler ve nitelikleri ile istikrarlı mesleklere ihtiyaç duyarlar. Özellikle insanları yaratma konusunda başkalarına yardım etmeye heveslidirler. Kendilerini geliştirme ve yaratıcı ifade etme inançlarının peşinden gitmelerine izin veren meslekleri seçmemekten daha sık olacaklardır. ENFP’ler rutin işleri küçümser ve çeşitli taahhütler ve zorluklar talep eder.

Mantıksız değişiklikleri veya sıradan incelikleri yönetirken programlarını değiştirmeyi ve altüst etmeyi severler. Yaratıcı olmalarına ve yapılandırılmamış, istikrarlı bir şekilde başkalarıyla özdeşleşmelerine izin veren özel bir neden, yeni görevler aramazlar. Bir ENFP için ideal iş yeri, gevşek ve iyi niyetli kişilerle birleştirilmiştir. Bir ENFP için ideal meslek, onların motivasyonlarını takip etmelerine, ilgilerini yerine getirmelerine ve bireylere yaratıcı ve benzersiz şekillerde avantaj sağlayan düzenlemeleri teşvik etmelerine izin verir.

ENFP İçin En İyi Kariyer

ENFP’ler, kendilerini ortaya koymak ve diğer insanlara yardım etmek için enerjik, bireysel odaklı doğalarını kullanabildiklerinde mesleklerinde en neşeli olurlar. ENFP’ler çok çeşitli meslek ve işletmelerde bulunabilir, ancak en tatmin edici ENFP’ler yenilikçiliği ve yaratıcılığı günlük işlerine nasıl getireceklerini bilirler.

Bu özelliklere sahip olan kişilerin yapabileceği meslekler aşağıdaki gibidir;

 • Muhasebeci / Denetçi
 • Oyuncu
 • Sanat Yönetmeni
 • Sanatçı
 • Bankacı / Ekonomist
 • Kariyer Danışmanı
 • Tasarımcı
 • Diyetisyen
 • Beslenme Uzman
 • Diplomat
 • Haber spikeri
 • Sosyal Bilimci
 • Psikolog
 • Pazarlamacı

Bilinen ENFP’ler

ENFP olan bazı ünlüler aşağıdaki gibidir;

 • Bill Clinton
 • Phil Donahue
 • Mark Twain
 • Edith Wharton
 • Will Rogers
 • Carol Burnett
 • Dr. Seuss
 • Robin Williams
 • Drew Barrymore
 • Julie Andrews
 • Alicia Silverstone

ENFP Nüfusa Oranı

Orta derecede yaygın olan bir kişilik popülasyonudur. Kadınlar arasında en yaygın beşinci kişilik tipidir ENFP’ler genel nüfusa oranı %8’dir. Erkekler arasındaki oranı %6 iken kadınlar arasındaki oranı %10’dur.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap