İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. ENFJ (Önder) Kişilik Tipi Hakkında Her Şey

ENFJ (Önder) Kişilik Tipi Hakkında Her Şey

ENFJ (Önder) Kişilik Tipi

ENFJ’ler, insanlık için en iyisinin ne olduğuna dair vizyonlarını hayata geçirme konusunda kararlı değildirler. Kapasiteleri nedeniyle insani gelişmenin başkalarındaki potansiyeli ve diğerlerini düşüncelerine ikna etme çekiciliğini görebilmesi için sık sık itici güç olarak hareket ederler. Değerler ve vizyon etrafında toplanırlar. Ve bireyler için fırsatlar konusunda heveslidirler.

ENFJ’ler düzenli olarak enerjik ve azimlidirler. Sıklıkla ruhları üzerinde çok şey vardır. Başkalarının ihtiyaçları tarafından değiştirilirler. İnsan eziyetinin şiddetle farkındadırlar; öyle olsa da, genellikle umutlu ve ileriye dönük olacaklar, doğal olarak gelişme şansı görecekler. ENFJ saldırgandır, ancak özlemleri kendilerine hizmet etmez: daha ziyade, dünyayı daha üstün bir yer haline getirmekten sorumlu hissederler.

ENFJ, başkalarıyla birlikte geçirilen zamandan zindelik kazanan (Dışa dönük), gerçeklikler ve inceliklerden ziyade düşünce ve fikirlere odaklanan (Sezgisel), duygu ve niteliklere bağlı seçimler yapan (Duygusal), düzenlenmeyi seven birey anlamına gelir. Kısıtlanmamış yerine koordineli ve uyarlanabilir (Yargı). ENFJ’ler, diğer insanların yaratmalarına ve geliştirmelerine yardımcı olma avantajlarının bir sonucu olarak bazen Öğretmen karakterleri olarak anılır.

ENFJ Güçlü Yönleri

ENFJ’ler yalnızca olası mücadeleleri saptırırken uyum ve güveni ilerletmek için çalışmazlar, aynı şekilde başkalarını da benzer şekilde hareket etmeye ikna etme ve ilham verme konusunda ustadırlar. Olumlu bağlantıları tatmin etmenin güvenilir bir yöntemi olarak görüyorlar ve şaşırtıcı derecede uyumlular. İş yerinde dostaneliği geliştirirler.

Bir ENFJ’ye ulaşmanın birçok anahtarından biri, çeşitli ortamlarda ustaca uygulama kapasitesidir. İster sınıfta ister sevgi mektubunda olsun, düşüncelerinden kelimeler çıkarabilirler. ENFJ’ler hikayeler oluşturmayı, konuşmayı ve anlatmayı severler. Onların kalabalığı da benzer şekilde, söylemeleri gereken şeyi elde etme konusunda endişelidir. Küçük toplantılar kadar büyük gruplarda da uyumlu olduklarından, özellikle benzer şekilde enerjik olan bireylerle, düşüncenin odak noktası olmayı ve iyi bir tartışmanın enerjisini geliştirmeyi severler.

ENFJ’ler etkili yetenekleriyle bilinir ve bireylere ihtiyaç duydukları şeyi yapmalarını sağlamada sıklıkla güçlüdür. Her durumda, ENFJ’ler faydalıdır; Düşünce süreci normalde kontrol edilmez veya bireysel artış olmaz, sadece onlara fayda sağladığı veya bir potansiyeli anlamalarına yardımcı olduğu gerçeği ışığında bireylerin gelişmesine ihtiyaç duyarlar.

Bu karakterler sevimli ve güvenilirdir. Bu nedenle, diğerleri sık sık onları ayarlamak ve takip etmekle sınırlıdır. ENFJ’lerin doyurucu bir arkadaş grubu vardır. Fırsatlar planlar ve bireyleri birleştirmek için özgürlüklerin izini sürmeye çalışır. Otorite yetenekleri, başkalarının hızla devreye girmesine ve bunun için harekete geçmesine izin verir. Eğitim ve ders verme, onlara nefes almak ve konuşmak kadar etkili gelir. Özellikle liderlik etmelerine, eğitmelerine izin veren girişimlerde yetenekli ENFJ’leri ortaya çıkarır. Vizyonları, diğerlerinde ve yarattıkları potansiyeli açık ve kesin olarak görmelerine yardımcı olur. Yargı bileşenleri, varma yöntemini planlamalarına yardım eder.

ENFJ Zayıf Yönleri

Hevesli ve inatçı olan ENFJ’ler, önlerindeki işi tamamen incelemeden veya keşfetmeden ya da ne içereceğini tamamen düşünmeden önce genellikle salyaları bırakır. İçgüdüsel yapıları en iyisini alır ve her şeyi hallettiklerinden neredeyse emindirler; Hayati ve önemli inceliklere meraklı olmayabilirler. Aşırı güçlenmiş bir parça olarak büyüyebilirken, ENFJ’ler, sonsuza kadar güçlendikleri ve önlerinde gördükleri her değişikliğin ışığında, şüphesiz aşırı derecede bağlı olabilirler ancak sadece “Tamam” demeleri yeterlidir.

Yapabilecekleri çok şey var ve yapmaları gereken tek şey bu. ENFJ’ler basitçe karar verirken, insan bileşeninde yetersiz görünen verilerle savaşabilir. Güçlü mantık, özgün olmayan düşünce ve bilgi odaklı amaçlar zahmetli ve şaşırtıcı bir şekilde istenmeyen olabilir. ENFJ’ler insancıl olarak görülse de, muhtemelen tekil gereksinimlerin tümüne odaklanacakları ve muafiyetlere kurallardan daha etkili bir şekilde bakacakları için aynı şekilde gereksiz olarak görülebilirler.

ENFJ’ler bireyleri ve başkalarının gereksinimlerini ilk sıraya koydukları için, gereksinimleriyle temas halinde olmaları beklendiği gibi olmayabilir. Bu şekilde yapmanın bir mücadele veya bölünme yaratabileceğinden korktuklarını varsayarak zaman zaman onları iletmek için savaşırlar. Kendilerinin farkında olmak için sağlam bir yetenek geliştirmediklerini varsayarsak, bağlantılarında meşru olmayabilirler. ENFJ’ler artık karamsarlığa meyilli olduklarından, kimsenin onları fark etmemesi eğilimi, herkesten ayrılma ve yanlış yargılanma hissi yaratabilir.Kisilik-Tipleri-1-1

Çalışırken ENFJ

İş yerinde, ENFJ, başkalarını olumlu bir değişim gerçekleştirmeleri için düzenlemeye teşvik edilir. ENFJ’ler, özellikle bireylerle ilgili sağlam içgüdülerini kullanabildiklerinde, kendini adamış sorun çözücülerdir. ENFJ’ler, diğerlerini destekleyebilecekleri ve gelişimlerine enerji verebilecekleri dostane bir iklimde ekip oluşturmaya ve en iyi şekilde çalışmaya çalışırlar. Düzenli olarak bir rehberlik işi üstlenirler ve asıl rollerinin başkalarına yaptıkları şeyi almalarında yardımcı olmak olduğunu görürler.

ENFJ’ler düzenli olarak etkili pozisyonlardan ilham alır; Normalde, istisnai yeteneklerinden yararlanmak için bireyleri bir araya getirirler. Çalışmaları için düzenli olarak sağlam bir vizyona sahiptirler ve yaratıcı dürtüleri olan bireyleri teşvik etmek için yaratıcılıklarını kullanma seçeneğine sahip olmayı takdir ederler. ENFJ’ler işbirliğini sever ve düşüncelerini harekete geçirmek için yetkili varlıklara ihtiyaç duyar. Bir ENFJ için ideal meslek, başkalarının koşulları ve refahı üzerinde çalışan düşünceler yaratmalarına ve yürütmelerine izin verir.

ENFJ İçin En İyi Kariyer

ENFJ’ler için en uygun meslekler aşağıdaki gibidir;

 • Mühendis
 • Sosyal Görevli
 • Kıdemli Yönetici
 • Bilgisayar uzmanı
 • Proje Müdürü
 • Kütüphaneci
 • Diplomat
 • Etkinlikler Koordinatörü
 • Bankacı / Ekonomist
 • Hemşire
 • Öğretmen / Profesör

Bilinen ENFJ’ler

Bilinen ünlü ENFJ’ler aşağıdaki gibidir;

 • Oprah Winfrey
 • Papa John Paul II
 • Margaret Mead
 • Ralph Nader
 • Abraham Maslow
 • Dr. Phil McGraw
 • Martin Luther King, Jr.

ENFJ Nüfusa Oranı

Erkeler arasında en nadir görülen ikinci kişilik türüdür. Genel nüfusun %3’ü ENFJ’dir. Erkelerin %2’si bu kişilik özelliklerine sahipken kadınlarda bu oran%3’dür.

Yorum Yap

Yorum Yap