İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Enes Kara Olayı Ne?

Enes Kara Olayı Ne?

Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Enes Kara, bıraktığı yazılı ve video mesajından sonra intihar etti.

featured

İntiharından önce cemaat yurdunda kaldığını; doktorluk mesleğinin itibarının kalmadığını, tıp bölümünü sevmediğini, yurtdışına gitmek istediğini ve geleceğine dair kurgularında bir çıkmazda olduğunu ifade ettiği bir video çeken Enes Kara, yaşadığı baskıyı şu sözlerde ifade etmişti:

”Özgür hissetmiyorum, 24 saatte kendime ayırabildiğim 3 saat falan. Buna ek olarak dönem sonlarında okuma programları oluyor ve bir hafta boyunca sabahtan akşama kadar buradaki kitaplardan okuyorsun, telefonuna falan da el koyuyorlar.”

Ailesi tarafından alınan Enes’in cenazesi, Hatay’ın Belen ilçesinde dedesinin mezarı yanında toprağa verildi.

Enes Kara’nın babası Mehmet Kara, çocuğunun manevi yönden gelişmesini istedikleri için dindar arkadaşların çocuklarıyla birlikte bir dairede kaldığını belirten Mehmet Kara şunları söyledi:

”Kaldığı yer yurt değil, dört arkadaş aynı evde kalıyorlar, doğrudur orda da Risale-i Nur okuyorlar. Çocuğumuzun manevi olarak da gelişmesini istediğimiz için orda kalsın istedik, sonra olmazsa başka arkadaşlarınla kalırsın dedik. Şikayeti de yoktu, her görüştüğümüzde de iyi olduğunu söylüyordu.”

Ayrıca oğlunun içe kapanık bir karakteri olduğunu söyleyen baba, çok baskı yaptıkları eleştirilerini kabul etmedi. Röportajını şu sözlerle sonlandırdı.

”Baskıcı bir aile değiliz, biz dindar biri olsun istedik, doktor da olacaksa dindar bir doktor olsun istedik. Ama atesit olduğunu söylemiş, onu olumsuz etkilemiş, çok üzüldük.”

Yaşatmak İçin Yaşamak Zorundayız

Doktorlarımız ve sevgili tıp öğrencilerimiz, tüm insanlığın sağlıklı ve uzun yaşamlar sürebilmeleri adına ömürlerini bu bilime adıyorlar. Bizi yaşatmak için yaşamak zorundalar. Üstelik onlar da etten kemikten birer insan ve eğlenceli bir öğrencilik hayatını hak ediyorlar.

Enes Kara’nın arkadaşlarının yaptığı basın toplantısında şu ifadeler yer alıyor:

”Arkadaşımızın intihar sebebi, bizlere baskıdan, mobbingden, gelecek kaygısından, yoksulluktan, güvencesiz ve kölece çalışma koşullarından başka şeyi kalmayan bu düzendir. Artık bizler geleceksizleştirilmek istemiyoruz, ölmek istemiyoruz, yaşamak ve yaşatmak istiyoruz.”

Yorum Yap

Yorum Yap