İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Moda

En Sık Yapılan Makyaj Hataları Nelerdir?

En Sık Yapılan Makyaj Hataları Nelerdir?
+ - 0

Kadınların pek çoğu, güzel görünmek amacıyla makyaj yapmayı tercih eder. Fakat makyaj hataları, yapılan makyaja gölge düşmesine neden olabilir. Bu nedenlerden dolayı en sık yapılan makyaj hataları incelenmeli ve bu hatalar için çözüm yolu bulunmalıdır. Böylece çok daha güzel makyajlar yaparak, daha bakımlı ve güzel görünmek mümkündür. Makyaj günlük olarak yapıldığı için rutin haline gelmiştir. Bu rutinin hatalı olarak yapılması, hataların da rutinleşmesine neden olmuştur. Bunlara müdahale edildiği zaman, yapılan makyaj hataları daha az yapılmaya ve belli bir süre sonunda yapılmamaya başlar.

Nemlendirici Kullanmamak

Makyaj Hataları

Makyaj yapanların, makyaj yaparken en sık yaptığı hataların başında nemlendirici kullanmamak vardır. Nemlendirici kullanmamak makyajın tamamını etkileyen bir durumdur. Buda kullanılan ürünler ne kadar kaliteli olursa olsun, kötü makyaj yapılmasına neden olur.

Fondöten Hataları

Nemlendirici kullanmamak kadar hatalı olan bir diğer önemli makyaj hatası da fondöten kullanımlarıdır. Eğer ki fondöten seçimi doğru yapılmaz ve uygun miktarda kullanılmazsa çok başarısız bir makyaj ortaya çıkabilir. Doğru fondöten seçiminin yapılabilmesi için ilk olarak cilt rengine uygun bir fondöten seçilmesi gerekir. Fondöten istenmeyen kusurların kapatılmasında kullanılabilen önemli bir makyaj malzemesidir. Hatalı renk kusur gizlemez daha çok gösterir.

Yanlış Kapatıcı Seçimi

Kapatıcılar günlük makyaj ya da özel gün makyajları için sıklıkla tercih edilir. Fakat hatalı bir kapatıcı seçmek ve uygulamak da makyaja gölge düşmesine neden olabilir. Göze batan bir görüntü çizmemek için, tıpkı fondöten gibi kapatıcıların da doğru renklerde seçilmesi gerekir. Cilt tonu ile uygun olmayan kapatıcılardan uzak durmak gerekir. Ayrıca makyaj yaparken ilk önce kapatıcı uygulanması da yapılan bir hatadır.

Çok Fazla Allık Kullanmak Cildinizi Yorar!

Makyajda allık kullanılarak elmacık kemikleri daha belirgin bir hale getirilebilir. Çok fazla uygulandığı zaman cildi yorabilir. Bu nedenle allık kullanacak olanlar, allıklarını uygun miktarlarda kullanmalıdırlar. Doğal tonlar ile hafif uygulamalar yapmak allıkların cildi güzel göstermesini sağlar. Allığı tüm yanağa yoğun bir şekilde uygulamamak gerekir. Bunun yerine fırçaya az alarak azar azar yanaklara uygulanmalıdır. Bu şekilde başarılı bir uygulama mümkündür.

Koyu Kaş Farkları

Bazı kişilerin kaşları seyrek olurken, bazılarının daha gür olabilir. Kaşlarının görünümünden rahatsız olanlar, kaşlarına makyaj yaparken müdahale ederler. Far ya da kaş kalemi kullanılarak kaşlar doldurulabilir. Kaşlar doldurulurken, kaş tonuna en yakın olan renkler kullanılmalıdır. Koyu ya da siyah renklerle kaşları doldurmak yanlış bir uygulamadır. Sert bir yüz görünümüne neden olur. Kaşları doldurma işlemi tamamlandıktan sonra, kaş fırçası kullanmak gerekir. Bu uygulama sayesinde kaşların daha doğal görünmesi sağlanabilir. Makyajın bütün olarak iyi görünmesini isteyenler bu detaylara çok dikkat etmelidirler.

Yanlış Eyeliner Fırçası

Makyaj yapanların en zorlandığı makyaj malzemelerinin başında eyeliner gösterilebilir. Eyeliner’ın göz tipine uygun sürülmemesi ya da yanlış şekillerde sürülmesi kötü bir makyaja sebep olabilir. Kesik uçlu bir fırça kullanmak daha iyi eyeliner sürülmesini sağlayabilir. Eyeliner uygulanırken gözün küçük görünmemesi için kirpik diplerine sürmemek gerekir. Ayrıca eyeliner uygulanırken göz kenarı çekiştirilmemelidir. Bu bölgedeki deri hassastır ve kırışıklık oluşmasına neden olabilir. Bunun yerine kulak çöpünden yardım alarak basit bir uygulama yapılabilir.

Yüz Şeklinize Uymayan Kontür Uygulamaları

Bir başkasının uyguladığı şekilde kontür uygulamak, hataların ortaya çıkmasına neden olur. Başkalarının yüz şekilleri aynı değildir. Burun, elmacık kemiği gibi bölgeler farklı olabilir. Bu nedenle buna uygun kontür çekilmesi gerekir. Yüzünü daha iyi tanıyanlar kontürü daha başarılı olarak çekebilirler. Yüzün geri planda kalması ya da ön plana çıkması gereken noktalar birbirinden farklı olabilir. Doğru bir kontür uygulaması bunları da sağlar.

Bu hatalara dikkat edildiği takdirde, çok daha güzel makyajlar yapabilmek mümkündür. Makyaj hatalarına çözüm bulma konusuna biraz zaman alabilir. Fakat bu hatalar için uygulanan çözüm yolları tekrarlandıkça da daha başarılı uygulamalar yapılabilir. Bir kişi bu hatalarını düzeltmek için adım atmazsa, halen bu hatalar yapılmaya devam edilebilir. Bu da kötü makyajın önüne geçilmesine engel olur. Başarılı makyaj yapanların çoğu, zamanında kötü bir makyaj deneyimine imza atmıştır. Bu belli başlı kurallar dikkate alındığında güzellik daha da ön plana çıkarılabilir.

Yazar Hakkında

Yorum Yap