İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

Elon Musk’dan Gençlere 5 Tavsiye

Elon Musk’dan Gençlere 5 Tavsiye
+ - 0

Ünlü şirketler SpaceX ve Tesla’nın kurucusu olan girişimci Elon Musk, sık sık severek dahil olduğu bir podcast programında gençler için bazı önemli tavsiyeler verdi. Beş başlıkta verdiği önerileri derledik. Dünyanın en zengin iş adamlarından Elon Musk, Lex Fridman’ın podcast programına konuk oldu. Birçok konuda söylemlerde bulunan Musk, hayatta başarıyı yakalamaya çalışan gençlere öneriler verdi. İşte onlar;

 

1- FAYDALI OLUN

Beş tavsiye veren başarılı girişimci, “Gençler faydalı olmaya çalışmalıdır. İnsanlara ve dünyaya faydalı olacak şeyler yapın. Faydalı olmak çok ama çok zor. Eğer biri faydalı olduğu bir hayat yaşıyorsa o kişi yaşamaya değer bir hayat yaşıyordur” dedi.

2- TOPLUMA KATKI SAĞLAYIN

Elon Musk’ın ikinci önerisi gençlerin topluma yardım etmesi oldu. Musk, gençlerin tüketmeyi değil üretmeye çalışmalarının ihtiyaç olduğunu derken, “Topluma pozitif katkı sağlamaya çalışın, bunu amaçlayın. Dürüst ve adil bir şekilde çalışan insanlara çok saygım var” yorumunda bulundu.

3- LİDER OLMAYA ÇALIŞMAYIN

Başarılı iş adamı, gençlerin yalnızca lider olmak için lider olmaya çaba göstermemelerini de istedi. Musk, “Genelde lider olmak istemeyen insanlar lider oluyor” diyerek tespitte bulundu.

4- KİTAP OKUYUN

Fridman’ın programında çocukluk zamanlarında ansiklopedilerle çok içli dışlı olduğunu söyleyen Musk, “İnsanları kitap okumaya heveslendirmek isterim. Olabildiği kadar çok bilgiyi alın ve genel olarak bilgiye sahip olun. Böylelikle bilgi dünyasında en azından genel bilgiye sahip olabilirsiniz” dedi.

5- İNSANLARLA KONUŞUN

Elon Musk’ın verdiği sonuncu tavsiye “insanlarla konuşun” oldu. Musk, “Hayatın farklı yollarından geçmiş insanlarla, farklı endüstrideki, iş dünyasındaki ve yetenekteki insanlarla konuşun. Mümkün olduğu kadar çok şey öğrenin” ifadelerini kullandı.

Önerilen Yazı
Yerçekimsiz Seyahat: Uzay Turizmi

Yazar Hakkında

Yorum Yap