İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber

Dünyanın En Zengin 10 Kadını

Dünyanın En Zengin 10 Kadını
+ - 0

Birden çok anlamı bulunan zenginlik en basit tanımıyla yoksul olmayan büyük bir miktar parası bulunan kişi olarak tanımlanmaktadır. Bir veya birden fazla kişinin arsa, arazi, şirket, hisse senedi gibi menkul ve gayrimenkul varlıklara sahip olan kişiye zengin denir. Dünyada her yıl en zengin kadın ve erkekler listesi yayınlanmaktadır. Bu yıl açıklanan dünyanın en zengin 10 kadını listesinde kimler var bakalım.

Alice Walton

Alice Walton

Dünya genelinde şubeleri olan ünlü perakende satış zincir marketlerinden Walmart’ın sahibi ve yönetim kurulu üyesi. Babası tarafından kurulan şirket babasının ölümünden sonra tek kızı olan Alice Waltona kalmıştır. Şuanda 72 yaşında olan Walton babasının mirasının akıllı yatırımlarda kullanarak en zenginler listesine giriş yapmıştır.

Francoise Bettencourt Meyers

Francoise Bettencourt Meyers

Dedesi tarafından kurulan ünlü ve büyük Fransız kozmetik şirketi L’Oréal’ın varisi. Bir zamanlar dünyanın en zengin kadını olan annesinin ölümünden sonra kendine büyük miktarda miras kalmıştır. Özel hayatında çeşitli sorunlar yaşayan Meyers Pandemi döneminde yaklaşık 2 milyar dolar zararı olduğu tahmin edilmektedir.

Julia Koch

Julia Koch

Aslında 2019 yılına kadar dünyanın en zengin kadınları listesinde yer almazken ile kocasının ölümü sonrası kalan miras sayesinde bu listeye eklenmiştir. Kendisi aynı zamanda hayırsever, insan sever olarak bilinmemektedir. Özellikle som dönemde çevreci politikalar için aktivistlerle bir araya geldiği ve bu gibi konularda çeşitli bağışlar yaptığı bilinmektedir.

Mackenzie Bezos

Mackenzie Bezos

Dünyanın en zengin erkekleri arasında yer alan Amazon’un kurucusu Jef Bezosun eski eşidir. Aynı zamanda ödüllü bir romancı olan Mackenzie Bezos 2019 yılında boşandığı eşinden rekor bir tazminat alarak en zengin kadınlar listesine girmiştir. Aldığı tazminat çok konulunca tazminatının yarısını bağışlayacağını duyurmuştur.

Jacqueline Mars

Jacqueline Mars

Dünyanın en büyük şekerleme şirketlerinden birinin en büyük ortaklarından biri. Aile şirketi olarak kurdukları ve yönettikleri şirkette uzun süre yönetim kurulu başkanlığı yapmıştır.

Yang Huiyan

Yang Huiyan

Babasının kurduğu Country Garden Holdings adlı emlak şirketinin %57 oranında hisse sahibidir. Asya’nın da en zengin kadını olan Yangın kendisi de babasının yolundan giderek emlak geliştiriciliği işi yapmaktadır.

Susanne Klatten

Susanne Klatten

Almanya’nın en zengin kadını olan Susanne birçok sektörde yatırımı bulunmaktadır. Babasının sanayici olmasından dolayı ünlü Alman otomobil markası BMW şirketinin ⅓ oranında hisse sahibidir. Diğer büyük yatırımlarını da rüzgârgülleri ve kimya alanına yapmıştır.

Laurene Powell Jobs

Laurene Powell Jobs

Apple’ın kurucularından Steve Jobs ‘un eşidir. 2016 yılında kendi kurduğu yarı yatırımcı şirkte olan Emerson Collective’in başkanlığını yapmaktadır. Aynı zamanda hayırsever olarak tanınan Laurene iklim değişikliği ve çevre ile ilgili politikalarda yer almaktadır.

Zhong Huijuan

Zhong Huijuan

Dünyanın en büyük ilaç şirketlerinden biri olan Hansoh Pharmaceutical’ın kurucusu ve sahibi Çinli iş insanı. Kurucusu olduğu şirkette aynı zamanda CEO ve başkanlık yapmaktadır. Ayrıca kendisi gibi milyarder olan Sun Piaoyang ile evlidir.

Diğer Zengin Kadınlardan Farkı

Zhong Huijuand çok zengin bir ailenin kızı olarak dünyaya gelmedi. Zengin bir ailesi olmadığı gibi ilk evlendiğine kocası da çok zengin bir adam değildi. Üniversitede kimya okuduktan sonra bir ortaokulda öğretmenlik yaptı. Kocası ile evlendiğinde ise kocası devletin işlettiği bir ilaç fabrikasında yöneticiydi.

Şirketi

Kocası ve yatırımcı bir arkadaşı birlikte bir ilaç şirketi kurmuşlardır. Eşi çalıştığı fabrikada ki işini bırakamayınca kendisi öğretmenliği bırakarak şirketin başına geçmiştir. En başta sadece 10 çalışanı bulunan şirket çeşitli ARGE çalışmaları ile kısa sürede büyümüştür. Zhong Huijuand kendi kendine yeten kadın olarak dünyada tanınmaktadır.

Gina Rinehart

Gina Rinehart

Babası tarafı kurulan Lang Hancock maden arama ve geliştirme şirketi olan Hancock Prospecting Group’un yönetim kurulu başkanlığını yapmaktadır. Avustralya’nın en zengin kadını da olan Gina birçok kitapta kaleme almıştır.

Nasıl Bu Kadar Zengin Oldular?

Dünyanın en zengin kadınları listesinde ilk 10 kişinin içinde yer alan kadınların bu serveti nasıl edindikleri hep merak konusu olmuştur. Listeye bakıldığında çoğu milyarder kadının zengin bir kocaya sahip ya da ailesi tarafından yüklü bir miktar varlığa mirasçı oldukları görülmektedir.

Genelde aile şirketlerinin başkanları ya da ortakları olan bu kadınların iyi bir eğitim aldıkları bilinmektedir. Ailesi tarafında büyük bir miras sahibi olmayan bazı kadınlarında milyarder bir eşten tazminat ya da eşleri öldükten sonra kendilerine kalan miras ile de zengin insanlar listesine girmişlerdir.

Elbette bütün zengin kadınlar hazır kalan bir para ile bu servet sahibi olmamışlardır. Kendi şirketlerini kuran ve dünya devleri arasına giren sayılı zengin kadın vardır. Varlıkları değerlenince daha büyük servet sahibi olduğunu bilen bu kadınlar paraları ile bilinçli ve düzgün yatırımlar yapmışlardır.

 

Yazar Hakkında

Yorum Yap