İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Dünya genelinde en çok konuşulan diller

Dünya genelinde en çok konuşulan diller

featured

Dil, günlük ilişkilerimizde bize aracılık eden ve nerede olursak olalım hayatımızın her noktasında bizimle olan en güzel iletişim aracıdır. Doğarken hangi dili konuşacağımızı seçemediğimiz gibi doğuştan da bir dili konuşmayı öğrenmemiz mümkün değildir. Ancak bir takım eğitimlerle dünyada en çok kullanılan dilleri öğrenmemiz mümkündür. Bu yazıda “Dünya genelinde en çok konuşulan diller konuşuluyor?” sorusunu yanıtladık.

7.FRANSIZCA

Konuşan sayısı: 129 milyon

Genellikle dünyanın en romantik dili olarak bilinen Fransızca, Belçika, Kanada, Ruanda, Kamerun ve Haiti dahil olmak üzere bir çok kişi ülkede Fransızca konuşuluyor. Gerçekten Fransızca Oldukça Popüler bir dildir.

6.PORTEKİZCE

Konuşan sayısı: 191 milyon

12. yüzyılda Portekiz, İspanya’dan bağımsızlığını kazandı ve Vasco da Gama ve Gezici Henry gibi ünlü kâşiflerin yardımıyla tüm dünyaya genişledi.

5.ARAPÇA

Konuşan sayısı: 246 milyon

Dünyanın en eski dillerinden olan Arapça, Orta Doğu’da konuşuluyor; Suudi Arabistan, Kuveyt, Irak, Suriye, Ürdün, Lübnan ve Mısır gibi ülkelerde bu dili konuşuyor. Ayrıca, Arapça Kur’an’ın dili olduğundan, diğer ülkelerdeki milyonlarca Müslüman da Arapça konuşmaktadır. Aslında pek çok insan Arapça bir çalışma bilgisine sahiptir, 1974’te Birleşmiş Milletler’in altıncı resmi dili haline getirilmiştir.

4.RUSÇA

Rusça, Beyaz Rusça Ve ukraynaca ile birlikte bir avrupa dilir. Rusça Birleşmiş Milletlerin resmi bir dilir. Rusça Dünya Üzerinde En Çok konuşlan Diller Arasındadır. Bunun yanı sıra ukrayna ve belarus dili Rusça’ya yakın olan dillerdir.

3.İSPANYOLCA

Konuşan sayısı: 392 milyon

Hemen Hemen her Güney Amerika ve Orta Amerika kıtasın da ülkesinde konuşuluyor. ABD’de İspanyolca’ya özel bir ilgi var; İngilizce de bir çok kelime de ispanyolca dan ödünç almaktadır.

 2.HİNTÇE

Konuşan sayısı: 497 milyon

Hindistan Dünyanın kalabalık nufüslarından biridir ana dili hintçe’dir. Çok sayıda lehçeyi (en çok konuşulan dil Hintçe) kapsıyor. Hindistanda İngilizlerin tanınması Hintçe’yi dünyanın en popüler dilini aşmasını engelliyor. Küçük bir Hintçe öğrenmek istiyorsanız, çok kolay bir yol var: Hintli bir film kiralayın. Hindistan’daki film endüstrisi dünyadaki en üretken, her yıl binlerce eylem / romantizm / müzikal yapıyor.

1.İNGİLİZCE

Konuşan sayısı: 508 milyon

İngilizce en çok konuşulan bir dildir. Bu dili konuşan ülkeler Yeni Zelanda, ABD, Avustralya, İngiltere, Zimbabwe, Karayipler, Hong Kong, Güney Afrika ve Kanada da dahil olmak üzere dünyanın her yerinden geliyor ve bu ülkelerin ana dilidir. ingilizce bir çok meslekte gereklilik haline gelmiştir. Dünya üzerinde bir çok ülkelerde de resmi dil ingilizcedir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Türkçe konuşmak oldukça zor fakat daha zorlu diller olğudu bir kesin. Sizde farklı diller de kendinizi geliştirmek için üniversite zamanında kurslara katılabilirsiniz. Global dünyada tek bir dil bilmek sizi işsiz bırakabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir