İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Hayvanlar
  3. Dogo Argentino Bakımı ve Özellikleri

Dogo Argentino Bakımı ve Özellikleri

featured

Bu köpek ırkı dünyanın en atletik ve çevik köpek ırklarından bir tanesidir. 20. yüzyılın başlarında Arjantin’de yetiştirilmeye başlatmıştır. Bu sebepten dolayı bu ismi almıştır. Dogo Argentino köpek ırkı oldukça akıllı ve sadıktır.

1980 yıllarından sonra İngiltere ve İtalya’ya getirilmeleri ile birlikte ünü tüm dünyaya yayılmış ve oldukça popüler bir köpek cinsi olmuştur. Öncelikle bilinmesi gerekiyor ki bu köpek ırkı melez bir ırktır.

Dogo Argentino köpek ırkları oluşturulurken Bull Teriyer, İrlanda kurt tazısı ve Cordoba dövüş köpeği kullanılmıştır. Bazen çok havladıklarından dolayı apartmanlarda bakılması pek uygun değildir. Yaşama süreleri ortalama14-15 yıldır.

Genel olarak avcılık ve bekçilik gibi durumlarda kullanılsa da bazı durumlarda polis köpeği olarak da kullanılır. Koku alma duyguları oldukça gelişmiş olan bu köpekler narkotik polis kopeği olarak da kullanılır.

Dogo Argentino Fiziksel Yapısı 

Yetişkin Dogo Argentino köpek ırklarının erkelerinde vücut ağırlığı 40-45 kilo arasındayken dişilerde bu ağırlık 40 kiloya kadar çıkabilir. Orta büyüklükte bir köpek ırkıdır. Buna rağmen kucakta vakit geçirmekten son derecede hoşlanırlar.

Erkek ve dişi arasındaki boy farkı çok fazla değildir maksimum 1-2 cm kadardır. Ortalama boyları 65-70 cm olabilir ve oldukça atletik bir köpek ırklarıdır.

Çok güçlü bir vücut yapısına sahip olsa da çok sıcak veya çok soğuk iklim koşullarında bazı sağlık sorunları gösterebilir. Sert bakışlı bir göz yapısına sahiptir. Renkleri tamamen beyaz renklidir. Tüyleri kısadır ve derileri kalın sayılabilir. Kuyrukları uzun bir şekle sahiptir ve gözleri koyu kahverengidir. Dışa doğru çıkık bir alınları vardır.

Dogo Argentino

Dogo Argentino Eğitimi

Zekası ile öne çıkan bu köpek ırkı çeşitli görevlerde kullanılabilir. Koruma ve bekçilik gibi görevlerde sıkça karşımıza çıkan bu köpek cinsi aynı zamanda da askeri ve polis köpeği olarak da görev yapmaktadırlar. Saldırganlıkları tahrik edilmedikleri sürece yoktur. Kolay eğitilebilir bir köpek cinsidirler.

Fakat etkin ve dominant bir karaktere sahiptirler. Dogo Argentino köpek ırkları baskın bir karaktere sahip olduklarından dolayı eğitim sırasında baskın olanın siz olduğunu göstermezseniz komutlarınıza uyma konusunda problem çıkaracaktır. Problemden kasıt bir komutu 4-5 kez tekrarlatacak veya kafasına göre hareket edecektir.

Sosyalleştirme çalışmalarına erken yaşta başlanması tavsiye edilir. Çünkü diğer köpekler ve hayvanlar ile iyi geçinmesi buna bağlıdır. Sokakta kolayca gezdirebileceğiniz bu ırk diğer köpeklerin tahrik etmesi gibi bir durum söz konusu olmazsa havlamazlar. Küçük yaşta sosyalleştirirseniz eğer havlama problemi olmayacağından ve bu köpek ırklarında koku problemi olmadığından evde bakmanızda bir problem olmayacaktır.

Dogo Argentino Bakımı

Bu köpek ırkları çok fazla egzersiz yapmaya ihtiyaç duyarlar. Günde en az 1 saat koşmalı ve yorulmalıdır. Aynı zamanda evinizde de hareket edebileceği boş bir alan bulundurulmadır. Bu alanlar köpeklerin enerjilerini atmaları için faydalı olacaktır.

Çünkü vücutlarında bulundurdukları enerjiyi atmazlar ise saldırgan olabilirler. Bu türde kalça çıkıklığı genetik olarak sık görülen bir durumdur. Bu nedenle bu ciddi rahatsızlığın önüne geçmek için egzersizlerin aksatılmaması gerekmektedir.

Beslenme konusu da bu köpekler için oldukça önemli bir konudur. Dogo Argentino köpek ırklarının yavruluk dönemlerinde özellikle ilk 6 aya kadar C vitamini bulunduran mamalar ile beslenmesi gerekmektedir. Zaman zaman ise mısır ton balığı gibi farklı gıdaları ile beslenmeleri hızlı gelişimleri için önemlidir.

Dogo Argentinonun Çocuklarla Arası

Bu köpekler genel olarak aile üyeleri ile iyi anlaşırlar. Çocuklar ile de araları gayet iyidir. Enerjik ve sadık oluşları ile çocukların en iyi arkadaşı olabilirler. Fakat egzersizlerini aksatmadan yaptırmak son derecede önemlidir. Bu gibi önemli bir durumu atlamak köpeğin saldırgan olmasına neden olabilir ve köpeklerde davranış bozukluğuna neden olabilir.

Dogo Argentino Tehlikeli mi? Yasaklı mı?

Türkiye’de bakılması yasaklanmış köpek ırklarından bir tanesidir ve Türkiye harici birçok ülkede de yasaklanmıştır. Yeni insanlarla tanışırken her zaman tetikte olan bu köpek ırkları sahiplerine zarar verilmesine asla izin vermezler. Ailelerini canı pahasına korurlar.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap