İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Disney Plus Yayın Lisansını Aldı!

Disney Plus Yayın Lisansını Aldı!

Disney Plus Yayın Lisansını Aldı!

Girmek üzere olduğumuz yılda Türkiye pazarında hizmete geçmesi heyecanla beklenen Disney Plus, RTÜK’ten 10 yıllık yayın lisansı aldı. İsteğe bağlı yayın hizmetlerini RTÜK denetimine tabi tutan yasal tüzüğe göre, dijital yayın platformlarının hizmet verebilmeleri için lisans almaları gerekli. Bundan dolayı Netflix, BluTV, Amazon Prime ve Exxen gibi yerli veya yabancı farketmeksizin dijital yayın şirketleri bunun için başvurularını yapıp lisanslarını almışlardı.

RTÜK, merkezi ABD’de bulunan The Walt Disney Company çatısı altında çalışan dijital yayın platformuna 10 senelik yayın lisansı vermiş bulunuyor. 2019 senesinde Resmî Gazete’de yayımlanan “Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik” kararı ile birlikte Netflix, BluTV, Puhu gibi talebe göre hizmet sunan dijital yayın platformları RTÜK denetimine girmişti. Düzenlemeye; “Bu Yönetmeliğin amacı; radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerinin internet ortamından sunumuna, iletimine, medya hizmet sağlayıcılara yayın lisansı, platform işletmecilerine de yayın iletim yetkisi verilmesine ve söz konusu yayınların denetlenmesine ilişkin usul ve esasları belirlemektir” maddesi konularak bu tarz platformlara yayın lisansı şartı koşulmuştu.

RTÜK

Şimdilik Disney Plus ülkemizde hizmet vermiyor. Fakat şirket yakın zamanda resmi LinkedIn hesabından “Disney+ hizmetini Türkiye’de büyütme hedefleri” dahilinde İstanbul merkezli iş ilanları açtı. Türkiye’deki ofisinde uzaktan ve yerinde çalıştırılmak üzere Performans Pazarlama Müdürü ve Mağaza Süpervizörü gibi iş pozisyonlarını açtı. Ayrıca bazı haberlere göre Disney Plus’ın Türk dizisi Kaçış’ın çekimleri Gaziantep ve yakınlarında gerçekleşiyor.

Bazı bilgilere göre yeni yılda aramızda olacak platform, Cumhuriyet’in 100. yılına özel hazırlanmış ‘Atatürk’ filmini hazırlamayı planlıyor. Yönetmenliğini Mehmet Ada Öztekin’in yaptığı ve ekranların sevilen yüzü ünlü oyuncu Aras Bulut İynemli’nin Mustafa Kemal Atatürk’ü canlandırdığı yapımın çekimlerinin başlaması 2022’nin yaz aylarında olacağı tahmin ediliyor.

Önerilen Yazı
Hawkeye Dizisi 2.Sezon Gelecek Mi?
Yorum Yap

Yorum Yap