1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Dikkat Dağınıklığı İçin Uygulayabileceğiniz Basit Öneriler

Dikkat Dağınıklığı İçin Uygulayabileceğiniz Basit Öneriler

Dikkat Dağınıklığı İçin Uygulayabileceğiniz Basit Öneriler

Odaklanamama veya dikkat dağınıklığı sorunu insanlar tarafından en fazla şikayet edilen konulardan birisi haline geldi. Günümüz modern dünyasında artık sosyal medya ile beraber aşırı derecede içerik tüketmemiz odaklanma sorunlarına yol açıyor. Dikkat süresinin giderek düştüğünü belirten uzmanlar, buna sosyal medyanın neden olduğunu söylüyorlar. Son dönem popüler müziklerde ve sık sık karşımıza çıkan reklamlar da buna sebep oluyor. Fakat bu sorunu çözebilmek ve önlemek için kullanabileceğiniz bazı metotlar mevcut.

Ayrıca dikkatimizi tek bir noktaya odaklamamak gibi yaptığımız hatalar dikkat bozukluğuna neden oluyor. Bu durumdan muzdarip olanlar için yazımızdaki önerileri kullanabilir. Kendinizi günlük yaşamınızda herhangi bir konuya odaklanamazken ya da sürekli dikkatiniz dağınıkken fark ediyorsanız basit adımlarla bunu çözebilirsiniz.

İlk adım olarak etrafınızdaki olaylara ve nesnelere tam odaklanmaya çalışın.

Çok bilinen ‘5-4-3-2-1’ tekniğini kullanabilirsiniz. Anksiyete bozukluğunda da kullanılan bu metot, etrafınızdaki olayları daha dikkatli bir şekilde görmenizi sağlayabilir.

5-4-3-2-1 tekniği nedir? Nasıl Yapılır?

1.Erafınızda gördüğünüz 5 nesnenin adını söyleyin.

2.Erafınızda dokunabildiğiniz 4 nesneyi söyleyin.

3.Erafınızda duyduğunuz 3 sesi söyleyin.

4.Etrafınızda alabildiğiniz 2 kokuyu söyleyin.

5.Etrafınızda tadını alabileceğiniz bir şeyi söyleyin.

Dikkat dağınıklığı sorununuzu iyileştirmek amacıyla yararlanabileceğiniz bir başka yöntem olan aktif dinleme yapabilirsiniz. Konuşma içinde bulunduğunuz kişinin anlattıklarını sadece cevap vermek için değil, anlattıklarının altında yatan sebepleri ve onun psikolojisini kavramaya çalışın. Bu teknik sayesinde beyninizi güçlü bir şekilde şimdiki zamana odaklayacağınız için dikkatinizin dağılması zor olacaktır.

Dikkat Dağınıklığı

Ayrıca yaptığınız iş esnasında molalar vermek dikkatinizi toparlamanızı sağlayan önemli bir etkendir. Bunu asla unutmayın. Kısa bir süre dahi olsa uğraştığınız işi bir süreliğine bırakmanız tekrar o işe döndüğünüzde odak seviyenizin yüksek olmasını sağlayabilir.

Önerilen Yazı
Öfkenin Nedenleri Nelerdir? Öfkeyle Nasıl Başa Çıkılır?
Yorum Yap

Yorum Yap