İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Hayvanlar
  3. Devon Rex Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Devon Rex Kedisi Özellikleri ve Bakımı

devon rex

Devon Rex, 1950 yıllarının sonunda İngiltere’de ortaya çıkan ve zeki, kısa saçlı, uzun boylu bir cins kedidir. İnce vücutlarıyla, büyük kulaklar ve dalgalı olan kürkleriyle tanınırlar. Devon Rex kedisi, oyuncu ve afacan bir kedi olarak sahiplerine adanmış bir yapıya sahiptirler. Bu kıvırcık tüylü kedi cinsi, suyu seven kediler arasında da yer alır.

En mutlu oldukları anları, sahiplerinin onların etrafında olup onlarla birlikte oyun oynadıkları andır. Bu küçük ve oyun ile meşgul olan kediler evlerde insan görmeyi ve onlarla oynamayı sevdikleri için aktif evlere çok iyi uyum sağlarlar. Bunlar büyük ve kalabalık evlerde mutlu oldukları için çok insancıl hayvanlardır. Çocuklar ile çok iyi anlaşmalarının yanı sıra evdeki diğer evcil hayvanlar ile de çok iyi geçinmektedirler.

devon rex

Çocuklarla Arası 90%
Zeka 70%
Oyunculuk 74%
Bakım İhtiyacı 50%
Eğitilebilirlik 70%

Devon Rex Kedisi Özellikleri Nelerdir? Karakteristik Yapısı

Devon Rex kedisi dış görünüş olarak şaşırtıcı bir görünüme sahiptir. Kocaman gözler, kulaklar ve elmacık kemik yapıları ile elf gibi bir görünüme sahip olarak en ilginç görünen kedi cinslerindendir.

Bu şaşırtıcı olan görüntüleri ile ülkemiz ile dünyada oldukça popülerdir. Kıvırcık tüylü olan kediler arasında yer alsalar bile tüy yapıları çok seyrek olduğu için tüysüz olan kediler arasında da yer almaktadırlar. Devon Rex, bacakları sağlam yapıda olup arka bacakları ön bacaklara göre daha uzun ve göğüs kısımları geniştir. Ortalama ağırlıkları ise 2,5-4 kg arasında yer almaktadır.

Gözleri oval ve parlak bir renkte, kuyrukları ise ince ve uzundur. Oyun oynamaktan çok hoşlanırlar ve çocuklar ile arası iyi olduğu için çocuklu aileler tarafında tercih edilen kedilerdir. İnsanlar ile birlikte vakit geçirmekten çok hoşlanırlar ve yalnız kalmaktan nefret ederler. Ayrıca suyu seven nadir kedi cinsinden olup duş almaktan çok hoşlanırlar.

Devon Rex Kedisi Bakımı

Bu kediler için en önemli olan unsur tüylerinin seyrek olması sebebiyle kışları üşümeleridir. Bu yüzden kış ayları dikkatli olmalı ve onları sıcak tutacak şekilde ev ısısını ayarlamalıyız. Devon Rex kedisinin tüyleri az ve kırılgan olduğu için zaman zaman tüylerinin taranması da önerilmektedir.

Ancak kulak yapılarının büyük ve açık olması çabuk enfeksiyon kapmalarına sebep olabileceği için düzenli olarak veteriner kontrollerine gidilmelidir. Çok enerji dolu kediler oldukları için mutlaka kediler için oyuncak olması gerekir bu sayede enerjilerini atarak sağlıklarını korurlar. Ayrıca beslenmeleri içinde mutlaka yaşına göre besin değerlerine bakılarak alınmalı ve belli ölçülerde verilmelidir.

devon rex

Devon Rex Kedisi Çiftleştirmek

Bu kediler çok sık olarak kızgınlığa girerler. Kızgınlık dönemlerinde ise tatlı miyavlamalar yerini daha çok hırıltıya ve mırıldanmaya bırakır. Bahar ayları daha çok kızışma ile çiftleşme dönemleridir. Bu cinsin başka bir cins ile çiftleşmesine izin verilmez ve Devon Rex kedisi tek seferde 4 ile 6 yavru dünyaya getirebilmektedir.

Yavru Devon Rex Kedisi Bakımı

Yavru Devon Rex kedileri diğer kedi cinslerine göre bol miktarda zengin bir protein içeriğine sahip kaliteli mamaya ihtiyaç duyarlar. Minyon bir boya sahip olduklarından dolayı ve kemik yapıkları da yoğun olduğundan obeziteye meyillidirler. Buda onlara ileri yaşlarında ciddi boyutta eklem ağrılarına veya fiziksel oluşacak sorunlara davetiye çıkarabilmektedir. Bu nedenle yavru iken Devon Rex kedilerine düzenli bir beslenme diyeti uygulanmalıdır. Yavru kedilerinde aylık veteriner kontrolleri ile tırnak kesimi ve bakımları yaptırılmalıdır.

Devon Rex Kedisi Sağlığı

Devon Rex kedilerinde nadirde olsa görülen bazı kalıtsal hastalıklar mevcuttur. Bunlar; Kalça Displazisi, Diz kapağında kayma ve Konjenital myastenik sendromu gibi hastalıklardır. Bu kediler soğuk ile sıcaklara karşı dayanıksız oldukları için soğuk havalarda elbise giydirilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda sıcak havalarda güneş altında fazla tutmamaya özen gösterilmelidir.

Devon Rex Kediler Kaç Yıl Yaşar?

Devon Rex kedilerinin ortalama yaşam süreleri sağlıklı ve dikkatli bir şekilde bakıldığında 12 ile 16 yıl arasında olduğu belirtilmiştir.

Devon Rex kedisi en az tüy döken 5 kedi cinsi listemizde de bulunuyor. Listedeki diğer kedi cinslerine göz atabilirsiniz:

Önerilen Yazı
En Az Tüy Döken 5 Kedi Cinsi
Yorum Yap

Yorum Yap