İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Hayvanlar
  3. Cornish Rex Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Cornish Rex Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Cornish Rex

Cornish Rex, 1950 yıllarında İngiltere Cornwall bölgesinde ortaya çıkan bir kedi ırkıdır. Bu ırklar doğal mutasyon ile ortaya çıkmıştır. Daha sonrası ise üretim aşamasına geçildi. Üretim sürecinde iken Cornish Rex kedi ırkları popüler olmaya başladı. Bu kedi ırklarını neredeyse tüm dünya tanıdı. Birçok insan tarafından sahiplenilmek istendi. Oldukça popüler bir ırk oldular.

Diğer kedi ırklarına göre farklı tüylere sahip bir ırktır. Bu açıdan da ilgi çekici oluyor. İnsanlara karşı çok bağlı ve iyi bir dost olabilirler. Oldukça zeki hayvanlardır. Apartman ortamında beslenmeye uygun bir kedi ırkıdır. Cornish Rex kedi ırkları kıvırcık tüyleri ile insanların dikkatini çekmeyi de başaran bir ırktır.

Cornish Rex
Cornish Rex
Çocuklarla Arası 70%
Zeka 80%
Oyunculuk 85%
Bakım İhtiyacı 30%
Eğitilebilirlik 60%

Cornish Rex Kedisi Özellikleri Nelerdir? Karakteristik Yapısı

Cornish Rex kedi ırklarını sahiplenen kişiler özellikle kıvırcık tüylere sahip olması nedeni ile insanları büyülüyor. Bununla birlikte de birçok özellikleri yer alıyor. Cornish Rex kedi ırklarının sahip olduğu özellikleri ise şu şekildedir;

  •  Bakımı kolaydır.
  •  Kısa tüylere sahiptir.
  •  Fazla tüy dökmezler.
  •  Enerji doludur.
  •  Çocuklar ile iyi anlaşır.
  •  Zeki kedilerdir. Eğitilmesi kolaydır.
  •  Kucağa alınmaktan hoşlanmazlar.

Bu özellikleri ile birçok insan Cornish Rex kedilerini sahiplenmek istiyor.

Cornish Rex Kedisi Bakımı

Kısa tüylere sahip olan Cornish Rex kedilerinin bakımı da kolaydır. Diğer kedi ırklarına göre daha az tüylerini tarama ihtiyacı duyar. Tüyleri oldukça hassastır. Bu açıdan sıklıkla taranması önerilmez. Özellikler kulakları ve patileri çok fazla kirlenebiliyor. Düzenli bir şekilde haftalık kulak ve pati temizliği yapılması önerilir. Tırnakları da düzenli olarak uzadığı zaman kesilmesi gerekir. Çok fazla yıkanmaya da ihtiyaç duymazlar. Ancak tüy rengi beyaz olan Cornish Rex kedileri sıklıkla yıkanmadığı zaman tüyleri kirlenebilir. Bu açıdan beyaz olan ırklar düzenli olarak yıkanabilir.

Cornish Rex Kedisi Çiftleştirmek

Cornish Rex kedi ırkları Siyam, British Shorthair ve Birman kedi ırkları ile çiftleştirildi. Bu çiftleştirilme sonucunda düz tüylü bir ırk meydana geldi. Daha sonraları kendi cinsleri ile çiftleştirildiğinde kıvırcık tüylere sahip olduğu görüldü. Bu ırklar aynı zamanda Russian Blue, Havana Brown, American Shorthair ırkları ile de çaprazlandı. 1964 yılında ise Cornish Rex kedileri ayrı bir cins olarak kabul edildi.

Yavru Cornish Rex Bakımı

1950 yıllarında İngiltere Cornwall bölgesinde doğan 3 Cornish Rex yavrusu turuncu ve beyaz renklere sahipti. Bu yavru kediler aynı zamanda kıvırcık tüyler ile kaplıydı. Cornish Rex kedi ırkları ancak kendi cinsleri ile çiftleştirildiği zaman kıvırcık tüylere sahip yavrular meydana gelir. Cornish Rex kedilerinin sağlıklı bir şekilde hayatına devam etmesi için düzenli olarak bakımlarının da yapılması önemlidir. Yavru iken gerekli aşıları ve bakımları yapılmalıdır. Düzenli olarak veterinere götürülmelidir.

Cornish Rex Kedisi Sağlığı

Cornish Rex kedi ırkları çeşitli sağlık sorunları da barındırabiliyor. Poliksitik böbrek rahatsızlıkları, Fading yavru sendromu, Birminya hipokalemi ve Patellar luxation gibi rahatsızlıklar yaşayabiliyor. Bu kedilerin ruh sağlığını da korumak bir o kadar önem arz ediyor. Zeki kediler oldukları için zihinsel sağlıkları korunmalıdır. Soğuk ve sıcağa karşı aşırı bir şekilde duyarlılık gösterirler. Kışın soğuktan, yazın ise sıcaktan korunmalıdır.

Cornish Rex Kedileri Ne Kadar Yaşar?

Cornish Rex kedileri ortalama olarak 11 – 15 yıl arası yaşam sürüyor. Yaşam süreleri onların iyi bir şekilde bakılması, gerekli veteriner kontrollerinin yapılması, aşılarının düzenli olarak yapılmasına bağlıdır. Gerektiği şekilde bakıldığı sürece uzun süre yaşayabilen ırklardır.

Cornish Rex cinsi kediler, En Yaramaz ve Oyuncu 5 kedi cinsi listemizde de bulunuyor. Listemizdeki diğer kedilere bakmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz:

Önerilen Yazı
En Yaramaz ve Oyuncu 5 Kedi Cinsi
Yorum Yap

Yorum Yap