İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Hayvanlar

Çoban Köpeği Cinsleri Nelerdir?

Çoban Köpeği Cinsleri Nelerdir?
+ - 0

Çoban köpeği cinsleri oldukça fazla akıllı olan hayvanlardır. Bulundukları alanı sahiplenir ve bu duruma göre davranırlar. Eğer sürüyle beraber hareket ediyorlar ise sürüye herhangi bir saldırıda bulunulduğu anda bu köpekler savunmaya geçer. Yani çoban köpekleri oldukça sadık ve koruyucu hayvanlardır. Çobanlar sürüyü bu köpeklere oldukça rahat bir şekilde teslim edebilirler.

Sürüye herhangi bir kurt saldırır ise bu köpekler canları pahasına kurt ile savaşır ve sonucunda da kurdu kovmayı başarırlar. Yani bir sürüde bu köpekler var ise herhangi bir saldırıdan korkulmamalıdır. Bir saldırı gerçekleşir ise rahatlık ile bu saldırı atlatılır ve hiçbir yara da alınmayabilir. Kişiler bu köpeklere oldukça rahat bir şekilde güvenmelidir.

Bouvier Des Flandres

Bouvier Des Flandres
Bouvier Des Flandres

Bu köpekler aslında daha önceleri çiftliklerde tereyağı çalkalamak için kullanılırdı. Ancak bu durum zamanla değişti. Kişiler bu köpekleri daha sonraları çiftliklerini korumaları için tercih etmeye başladı. Yani şu zamanlarda bu köpekler genellikle çiftlikleri korur hale geldi. Aslında bu köpeklere binen yük daha da azaldı. Yani bu köpekler artık daha rahat bir yaşam sürerler.

Avustralya Sığır Çoban Köpeği

Avustralya Sığır Çoban Köpeği
Avustralya Sığır Çoban Köpeği

Bu köpekler genel olarak sığırların başını beklerler. Aynı zamanda sığırların topuklarını ısırarak sürüleri güttüğü için topukçu olarak da bilinirler. Bu köpekler oldukça sadık hayvanlardır. Korudukları sürüye bir zarar gelmemesi için elinden geleni yaparlar. Aynı zamanda sığırlara da yön verirler. Bu köpekler sürülerde oldukça fazla tercih edilir.

Entlebucher Dağ Köpeği

Entlebucher Dağ Köpeği

Bu köpekler de yine sürüyü koruyan ancak diğer köpeklerin aksine daha küçük boya sahip olan köpeklerdir. Bu köpekler de diğer köpekler gibi sürülerini oldukça fazla koruyup kollar. Yani sürülerinin başına bir şey gelmemesi için elinden geleni yaparlar. Boyları küçük olmasına rağmen sürülerini oldukça fazla korur ve kollarlar.

Bouvier des Ardennes

Bouvier des Ardennes
Bouvier des Ardennes

Bu köpekler de boylarının küçük olmasına bakılmaksızın yine sığır sürülerini korumak için kullanılmıştır. Oldukça sadık bir yapıya sahip olan bu köpekler aynı zamanda görünüşler ile de ön plandadırlar. Oldukça tatlı olan bu köpekler yine ellerinden geleni yaparak sürüleri korumayı rahatlık ile başarırlar. Oldukça tatlı olan bu köpekler her zaman tercih edilir.

Border Collie

Border Collie
Border Collie

Bu köpekler oldukça zekidir. Bu yönleri sayesinde koyunları oldukça rahat bir şekilde koruyabilirler. Dışarıdan gelecek olan herhangi bir riske karşı tüm koyunları rahatlık ile koruyup kollarlar. Bu köpeklere emanet edilen koyunların başına genel olarak hiçbir şey gelmez. Çünkü bu köpekler genel olarak oldukça fazla savunmacı bir özelliğe sahiptir.

Alman Kurdu

Alman Kurdu
Alman Kurdu

Bu köpekler genel olarak bir sürüyü değil aileyi ve evi korumak için yetiştirilir. Yani bu köpekler evde yetiştirilmeye oldukça fazla müsaittir. Kişiler bu köpekleri yetiştirdiğinde evleri daha güvenli hale gelir. Çünkü bu köpekler evi oldukça fazla korur ve kollar. Yani her bir kişi evinde alman kurdunu yetiştirebilir.

Çoban Köpeği

Sivas Kangalı,

Türkiye’ye özgü bir tür olan Sivas kangalları en iyi çoban köpekleridir. Dişileri 50, erkekleri 60 kiloya kadar çıkabilir. Diğer çoban köpeği türleri aksine sürüyü korumaktan ziyade yönlendirme ve yönetmekte ustadırlar. Aynı zamanda bakışları çok tatlıdır.

Yazar Hakkında

Yorum Yap