1. Ana Sayfa
 2. Oyun
 3. Clash of Clans nedir? | En iyi taktikler
Trendlerdeki Yazı

Clash of Clans nedir? | En iyi taktikler

Merhabalar. Bugün sizlere oldukça popüler olan bir oyundan bahsedeceğiz. Oyunumuzun adı ”Clash of Clans” Peki nedir bu oyun? Amaç nedir? Nasıl oynanır?

featured

iOS ve Android platformlarının en popüler oyunlarından biri olan Clash of Clash hakkında merak edilen tüm konuları ele aldık. Clash of Clans nedir? Amaç nedir? Nasıl oynanır? Bu yazımızda sizlere oyunu mümkün olduğunca tanıtmaya çalıştık.

Clash of Clans Nedir?

Clash of Clans Android veya iOS cihazlarda oynanabilen bir strateji oyunudur. Türkçe karşılığı ”Klanlar Savaşı” veya ”Klanlar Çatışması”dır.

Oyunun yapımı Finlandiya merkezli Supercell şirketine aittir. Oyun, 2 Ağustos 2012’de iOS için, 7 Ekim 2013 tarihinde de Android için oyunseverlerin beğenisine sunulmuştur.

Amaç Nedir?

Clash of Clans’da temel amaç hem köyünüzü diğer oyunculara karşı savunmak, hemde ordunuzu güçlendirerek diğer reel oyuncularla savaşlar yapıp ganimet toplamaktır. Topladığınız ganimetler ile de yine köyünüzün savunmasını güçlendirip ordunuzu geliştirmektir. Oyunda rastgele dünyadan oyuncular ile savaşabileceğiniz gibi, bir klana katılıp klan savaşlarına da katılabilirsiniz.

Oyundan daha detaylı bahsedelim;

Oyunumuzda dört farklı kaynak var. Birisi tam olarak kaynak sayılmasa da o şekilde belirttim. Birincisi altın, ikincisi iksir, üçüncüsü kara iksir, dördüncüsü de yeşil taş.

Hepinizin bildiği gibi bunların arasında birisi diğerlerine göre çok çok daha değerli. Birçok oyunda olduğu gibi bu oyunda da ”yeşil taş” en zor biriktirilen ve en değerli olan nesne. Size bir ipucu verelim. Oyuna başladığınızda kesinlikle yeşil taşınızı kullanmayın. Ordu eğitimlerinde veya inşaatlarda sabretmeniz gerek. Oyunun başında yanılmıyorsam 250 yeşil taş veriyor. Bu taşları zamanla biriktirip 450 yaptığınızda yeni bir işçi alabiliyorsunuz. İşçi ise oyunun başında size iki tane veriliyor. işçi sizin için paha biçilmez  450 taşa ulaştığınızda işçi satın alıp işçi sayısını üçe çıkarabilirsiniz. Oyunun daha da ilerlerinde 1000 adet yeşil taş ile dördüncü işçiyi de alabilirsiniz. Tamamen sabır işi Eğer isterseniz kredi kartınızla veya çeşitli şekillerde yeşil taş satın alabiliyorsunuz.

Gelelim bir diğer kaynağımız olan kara iksire. Kara iksir oyunun ilk başlarında görebileceğiniz veya elde edebileceğiniz, etseniz de kullanabileceğiniz bir kaynak değil. Nasıl yani? dediğinizi duyar gibiyim.. Kara iksiri oyunu ortalama birkaç ay 0ynadıktan sonra kullanabileceksiniz. Kara iksir de yeşil taş kadar olmasa da çok değerli bir kaynaktır. Altın ve iksir de zaten oyunu oynamaya başladığınızda kullanım alanlarını rahatlıkla anlayabileceğiniz kaynaklar.

Peki bu kaynakları nasıl elde edeceğim? Yazımızın başında da belirttiğim gibi savaşlar yaparak bu kaynakları kazanacaksınız. Bunun yanında da altın madenleri ile altın, iksir toplayıcıları ile iksir, kara iksir sondası ile de kara iksir elde edebilirsiniz. Altın ve iksiri normal bir şekilde elde edeceksiniz ancak kara iksir o kadar kolay elde edilmiyor Ya savaşlardan ganimet olarak alacaksınız ya da dediğimiz gibi kara iksir sondanızdan. Kara iksir sondası diğer maden veya iksir toplayıcısı gibi saatte 300-500-1000-2000 altın veya iksir vermiyor. Ortalama olarak saatte 20-30-50-100 gibi miktarlarda elde edebilirsiniz. Neden belli bir sayı yok diyebilirsiniz. Bunun sebebi ise oyunun temel kurallarından olan yükseltmedir. Oyunda binaları, ordudaki asker ve kahramanlarınızı, madenlerinizi, toplayıcılarınız vs yükselttiğiniz taktirde toplama hızları da artıyor. Askerler için güçleri artıyor. Böyle düşünebiliriz.

Oyundan biraz daha bahsedelim. Oyun başlangıcında sizin basit bir köyünüz oluyor. İlk yönlendirmeler size zaten yapılıyor. Oyunun başında da sizden taş harcamanızı ister oyun. Dediğim gibi, sakın harcamayın Oyunda bir yandan gelişrken bir yandan da ilk işiniz yıkılmış olan klan kalesini yeniden inşa etmek olsun. Ne işe yarayacak ki bu klan kalesi? Klan kalenizi kurduğunuzda kuresel çapta klanlar size açık hale geliyor. Oyuncuların bir araya gelip takım oluşturduğunu düşünün. Klan olayını da aynı şekilde düşünebilirsiniz. Klan arkadaşlarınızdan takviye birlikler alabilirsiniz. Tabiki belli sınırlarda. Fakat kaynak almanız veya vermeniz mümkün değil.

Diğer mesele de klan savaşları.. Klan savaşlarını klan lideri veya yardımcı lideri başlatır. Küresel çapta klanlarda arama yapılarak bir rakip belirlenir. Klan savaşını başlatan lider veya yardımcı lider sizi isterse savaşa almayabilir. Savaşı isterse 10 kişilik isterse 15 kişilik vs  sayıda oyuncu ile yapabilir. Diyelim ki klanınızda 17 kişi var. Lider 10 kişilik savaş başlatırsa 7 kişi savaşa katılamaz. 15 kişi yaparsa 2 kişi.. Bu şekilde sistem.

Yeri gelmişken rütbelerden de bahsedelim.Rütbe sistemi şu şekildedir.

Üye –> Büyük –> Yardımcı lider (yl) –> Lider

Lider veya yardımcı lider klan savaşı başlatabilir, klan ayarlarını düzenleyebilir. Bu tür yetkilere sahiptir.

Büyük rütbesinde olanlar klana yeni gelenleri yani ”üye”leri isterse klandan atabilir.Üye ise dediğimiz gibi normal bir klan üyesidir.

Biraz da ordudan, binalardan ve diğer birimlerden bahsedelim. Bu kısım alıntıdır. Kaynak:https://tr.wikipedia.org/wiki/Clash_of_Clans

Savunma binaları

 • Duvar: Bir nevi surdur. Düşmanı oyalamaya yarar fakat duvar yıkıcılar tarafından kolaylıkla yıkılabilir. Domuz binicileri duvarların üstünden atlayabilir. En yüksek duvar 11 seviyedir.
 • Top: Oyunun ilk savunma birimidir. Karadan gelen saldırıları önleyebilir. En yüksek 13 seviyedir.
 • Okçu Kulesi: Toplara göre menzili uzundur ve hem havadan hem karadan gelen saldırıları önleyebilir. En yüksek 13 seviyedir.
 • Hava Savunması: Oyunun en önemli savunma birimlerinden biridir. Güçlü hava saldırılarına karşı kullanılmaktadır. Uçan birimlere ciddi zararlar verebilir. En yüksek 8 seviyedir.
 • Büyücü Kulesi: Hem karadan hem havadan gelen saldırıları önleyebilir. Alan tesirli vuruşu ile birçok askeri aynı anda yok edebilir. En yüksek 9 seviyedir.
 • Havan: Oyunun en güçlü savunma birimlerinden biridir. Ciddi hasar verir ve okçu, barbar, sihirbaz gibi canı düşük askerleri 1-2 vuruşta yok eder. En yüksek 8 seviyedir.
 • Bomba: Saldırgan askerlere hasar verir. Birden fazla bomba yan yana yerleştirildiğinde ciddi miktarda hasar verir. En yüksek 6 seviyedir.
 • Yaylı Tuzak: Karada yürüyen düşmanları havaya fırlatarak savaş dışı bırakır. Ancak okçu kraliçe, barbar kral, P.E.K.K.A, golem ve hava birimleri üzerinde işe yaramaz. Yükseltilemez.
 • Hava Bombası: Uçan birimler için alan tesirli bir tuzaktır ama şifacıya etki etmez. En yüksek 4 seviyedir.
 • Hava Patlatıcı: Uçan birimleri, hava püskürterek uzaklaştırır. En yüksek 6 seviyedir.
 • Gizli Tesla: Düşman kendisine yaklaşana kadar gözükmez. Ortaya çıktığında elektrikle düşmanları yok eder ve hem karadan hem havadan gelen birimleri vurabilir. P.E.K.K.A’lara 2 kat daha fazla hasar verir. En yüksek 8 seviyedir.
 • Dev Bomba: Patladığında küçük bir alanda bulunan tüm birimleri etkiler. Yaban domuzu binicilerine 1.5 kat daha fazla hasar verir. En yüksek 4 seviyedir.
 • Güdümlü Hava Mayını: Verdiği hasar çok yüksektir. Ejderha gibi uçan birimlere ciddi zarar verir (dalkavuklar ve şifacılar üzerinde etkisi yoktur). Hava Bombası gibi alan hasarı vermez. En yüksek 3 seviyedir.
 • İskelet Tuzağı: Açıldığında içinden iskelet çıkartan bir tabuttur. Havayı veya karayı savunacak şekilde ayarlanabilir. En yüksek 3 seviyedir.
 • X-Yayı: Oldukça güçlü bir savunma birimidir. Uzun menzildeki kara birimlerine veya kısa mesafedeki kara ve hava birimlerine nişan alacak şekilde ayarlanabilir. İksirle çalışır, içindeki iksir bittiğinde çalışması için tekrar doldurulması gerekir. En yüksek 4 seviyedir.
 • Cehennem Kulesi: Oyunun son ve en güçlü savunma birimidir. Alev püskürtür ve aynı hedefe ne kadar çok odaklanırsa verdiği hasar katlanarak artar. Yerdeki ve havadaki tüm birimleri vurabilir. Ejderha, golem, P.E.K.K.A gibi canları yüksek birimleri çok kısa bir sürede öldürebilir. X-Yayı gibi yakıtla çalışır fakat X-Yayının aksine kara iksir yüklenerek çalışır. Aynı zamanda tek hedef ve çok hedefe ayrı ayrı hasar verme özelliğine sahiptir, bu modlara ayrı ayrı alınabilir ancak gücünün odaklandığı asker üzerinde sürekli artması sadece tek askere hasar verme modunda geçerlidir. En yüksek 3 seviyedir.
 • Taktik Avcı Uçağı Ağır Silahı: “Köy Binası 11” güncellemesiyle gelen bu bina iksirle çalışır. Menzili bütün köydür. Alan tesirli saldırı yapar. Menzili 7-50 karo arasıdır (ilk 7 karo için etkisizdir).
 • Kahramanlar: Barbar Kral en fazla canı olan karakterdir. En fazla 40 seviye olabilir. Özel hamlesi “Demir Yumruk”, 5. seviyede açılır canını yeniler ve daha fazla hasar verir. Okçu kraliçe çok fazla vurur canı azdır en fazla 40 seviye olur. Hamlesi “Kraliyet Pelerini”dir. 5. seviyede açılır. Hasar verir ve görünmez olup can yeniler (Barbar Kral’da barbar çağrılır, ve Okçu Kraliçe’de okçu çağrılır.) Büyük Koruyucu da hava veya karaya ayarlanabilir. Savaş halinde menzilindeki askerlerin isabet puanlarını yükseltir. Özel hamlesi, menzilindeki askerlerin hasar görmemesini sağlar.

Askerler

 • Barbar: Muhtemelen oyunun en agresif askeridir. Barınma alanı 1 birimdir. Saldırıda özel bir hedefi yoktur. 20 saniyede yetiştirilir. En yüksek 7 seviyedir. Ayrıca oyunun simgesinde kullanılmıştır.
 • Okçu: Duvarların bir sıra arkasındaki binaları, duvarları yıkmak zorunda kalmadan yok edebilir. Barınma alanı 1 birimdir. 25 saniyede yetiştirilir. En yüksek 7 seviyedir.
 • Goblin: Oyunun karadaki en hızlı askeridir (hızı 32 birim). Önceliği altın, iksir ve kara iksir kaynaklarıdır. Barınma alanı 1 birimdir. 30 saniye yetiştirilir. En yüksek 6 seviyedir.
 • Dev: Pek hızlı olmasa da önce savunmalara saldırması, güçlü ve dayanıklı olması açısından kullanışlıdır. Barınma alanı 5 birimdir. 2 dakikada yetiştirilir. En yüksek 7 seviyedir.
 • Duvar Yıkıcı: Önceliği duvarlar olan bu asker, duvarlara 40 kat hasar verir. Savaşta yıkılacak duvar kalmaz ise diğer binalara saldırır. Barınma alanı 2 birimdir. 2 dakikada yetiştirilir. En yüksek 6 seviyedir.
 • Balon: Top, havan gibi savunmalar ona ateş edemese de canı çok yüksek değildir ve okçu kulesi, sihirbaz kulesi, hava savunması, havaya ayarlanmış X-Yayı gibi savunmalarla yok edilebilir. Favori hedefi savunmalardır. Şifacı tarafından canı yenilenemez. Barınma alanı 5 birimdir. 8 dakikada yetiştirilir. En yüksek 6 seviyedir.
 • Büyücü: Ateş topları fırlatır ve çok büyük hasarlar verebilir. Fakat canı çok yüksek değildir. Barınma alanı 4 birimdir. 8 dakikada yetiştirilir. En yüksek 6 seviyedir.
 • Şifacı: Kara birimlerinin canını yenileme özelliğine sahiptir. Hava tuzakları şifacıya etki etmez. Barınma alanı 14 birimdir. 15 dakikada yetiştirilir. En yüksek 4 seviyedir.
 • Ejderha: En güçlü uçan askerdir. Canının fazla olması ve büyük zararlar verebilmesi açısından kullanışlıdır. Balon gibi ejdere de şifacı can veremez. Barınma alanı 20 birimdir. 30 dakikada yetiştirilir. En yüksek 5 seviyedir.
 • P.E.K.K.A: Canı en yüksek kışla askeridir. Hızlı olmasa da gücüyle bu kaybını telafi eder. Yaylı Tuzak ona etki etmez. Barınma alanı 25 birimdir. 45 dakikada yetiştirilir. Gizli Tesla kuleleri P.E.K.K.A’ya 2 kat hasar verir. En yüksek 5 seviyedir.

Kara Kışla

 • Dalkavuk: Uçan, küçük, mavi yaratıktır. Kara İksir topları fırlatır. Hızlıdır ve barınma alanı 2 birimdir. Güdümlü hava mayınları, dalkavuklara etki etmez. 45 saniyede yetiştirilir. En yüksek 6 seviyedir.
 • Yaban Domuzu Binicisi: Duvarların üzerinden (Atlama Büyüsü kullanmadan) atlayabilen tek askerdir. Barınma alanı 5 birimdir. Dev bomba yaban domuzu binicisine 1.5 kat fazla hasar verir. 2 dakikada yetiştirilir. En yüksek 5 seviyedir.
 • Valkyrie: Balta kullanarak savaşır. Barınma alanı 8 birimdir. 8 dakikada yetiştirilir. En yüksek 4 seviyedir.
 • Golem: Ölünce Golemit adlı 2 küçük deve bölünme özelliğine sahip bu yaratığın canı, P.E.K.K.A’nın canının yaklaşık 1.75 katıdır. Çok hızlı olmasa da gücü hızının yerine geçer. Barınma alanı rekorunu Lav Tazı ile paylaşır, barınma alanı 30 birimdir. 45 dakikada yetiştirilir. En yüksek 5 seviyedir.
 • Cadı: Yerden iskeletler çıkararak hem karşı tarafa zarar verir, hem kendini korur. Barınma alanı 12 birimdir. 20 dakikada yetiştirilir. En yüksek 2 seviyedir.
 • Lav Tazısı: Çok fazla hasar puanı olsa da direkt olarak hava savunması, hava menzilli savunma birimleri ve diğer savunma birliklerini hedef aldığı için kısa bir süre içinde ölür. Özellikleri goleme benzer. Barınma alanı 30 birimdir. Oyundaki askeri birlikler içerisinde en fazla cana sahip birliktir (1. seviyesinde canı 5700’dür). Öldüğünde Lav Köpecikleri adında yeni askerlere bölünür. Bu askerlerin sayısı Lav Tazının seviyesine bağlı olarak değişir. 45 dakikada yetiştirilir. En yüksek 3 seviyedir.
 • Atıcı: Görünüş olarak deve benzer. Elindeki kayayı binalara fırlatarak alan hasarı verir. Kaya, ilk binaya çarptıktan sonra sekip arkadaki binaya da çarpar. Barınma alanı 8 birimdir. En yüksek 3 seviyedir.

Büyüler

Büyü Fabrikası

 • Yıldırım Büyüsü: Atıldığı alan üzerindeki binalara ve savunma askerlerine ciddi hasarlar veren bir büyüdür. Barınma alanı 2 birimdir. 20 dakikada hazırlanır.
 • Şifa Büyüsü: Atıldığı alan üzerinde bir şifa çemberi oluşturarak çember içerisinde bulunan tüm askerlerin canını hızlı bir şekilde yeniler. Barınma alanı 2 birimdir. 20 dakikada hazırlanır.
 • Öfke Büyüsü: Atıldığı alan üzerinde bir öfke halkası oluşturarak halka içerisindeki tüm askerlerin saldırı gücünü ve hareket hızını yükselten bir büyüdür. Barınma alanı 2 birimdir. 30 dakikada hazırlanır.
 • Atlama Büyüsü: Bu büyüyü duvarların yakınına atarak birliklerinizi sanki orada duvar yokmuş gibi hareket ettirebilirsiniz. Barınma alanı 2 birimdir. 30 dakikada hazırlanır.
 • Dondurma Büyüsü: Bu büyüyü kullanarak düşmanın askerlerini ve savunmalarını dondurabilirsiniz. Barınma alanı 2 birimdir. 30 dakikada yetiştirilir.

Kara Büyü Fabrikası

 • Zehir Büyüsü: Atıldığı alan üzerinde bir çember oluşturur ve o çember içindeki düşman askerlere zarar verir. Binalara etki etmez. Barınma alanı 1 birimdir. 15 dakikada hazırlanır.
 • Deprem Büyüsü: Binalara hasar veren bir büyüdür. Yıldırım büyüsünden farklı olarak binalara yüzde ile hasar verir. İkinci aynı bina üzerinde kullanılırsa daha az hasar verir. Barınma alanı 1 birimdir. 15 dakikada hazırlanır.
 • Acele Büyüsü: Atıldığı alan üzerinde bir çember oluşturur ve o çember içindeki askerleri hızlandırır. Barınma alanı bir birimdir. 15 dakikada hazırlanır.
Yorum Yap

Yorum Yap