İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Cilt Kuruluğu Nasıl Geçer?

Cilt Kuruluğu Nasıl Geçer?
+ - 0

Cilt kuruluğu nasıl geçer, neden olur? Birçok kişinin hayatını olumsuz etkileyen cilt kuruluğuna kendimiz nasıl önemler alabiliriz? Geçmesi için ne yapabiliriz? Bu makalede konuyla ilgili sizler için derin bir araştırma yaptık ve derledik! Unutmamalıyız ki her ne önerilirse önerilsin, en başta yapmanız gereken şey bir cildiye uzmanına danışmaktır. İşte cilt kuruluğu ile ilgili bilmeniz gereken şeyler!

Cildimizin kuruyacağını nasıl anlayabiliriz?

Cildimizin kurumaya başladığını, soğuk havalarda ellerimizde veya vücudumuzun diğer bölgelerinde oluşan renk değişimlerinden anlayabiliriz. Cilt kuruluğu arttıkça deri beyazlaşmaya, kurumaya ve pütür pütür olmaya başlar. Bir süre sonra bu kuruma yerini kaşıntıya bırakır ve deri dökülmesi başlar.

Cilt Kuruluğunu nasıl önleriz?

Cilt kuruluğu en çok el, kol ve bacak en az ise yüz bölgesinde görülmektedir. Cildinizde kuruyacağını hissettiğiniz bölgeleri nemlendirici kremler ile sürekli nemli tutmalısınız. Bunlarda işe yaramıyorsa mutlaka uzman doktora başvurmanızı öneririz.

Güneşte Fazla Zaman Geçirmekten Kaçının!

Cilt kuruluğu genellikle orta yaş ve yaşlı insanlarda görülürken nadir de olsa gençlerde de görülmektedir. Bunun sebebi ise alınmayan önlemlerdir. Genellikle bu probleme kendimiz sebep oluyoruz. Orta yaş ve ileri yaş gruplarında biyolojik olarak hücrelerin yenilenme süresi yavaşladığından kuruluk meydana gelmektedir. Genç kişilerde ise çok fazla güneş altında zaman geçirdikleri zaman cilt kuruluğu görülmektedir.

Kullandığınız Temizlik Ürünlerine Dikkat!

Ev hanımlarında sıklıkla görülen kuruma probleminin ana kaynağı olarak uzmanlar kullanılan temizlik ürünlerinin sebep olduğunu savunuyor. Ellerimizin sıklıkla temizlik ürünleriyle temas etmesi, uzun süre sıcak suya maruz kalması, rüzgarda uzun süre kalmak cilt kuruluğunu beraberinde getiriyor. Bu nedenle kimyasal temizlik ürünlerini uzun süre kullanacağımız zaman eldiven kullanmak bu problemi ortadan kaldıracaktır.

Kozmetik ürünlerine dikkat!

Kullanılan kozmetik ürünlerine hem cilt sağlığımız hem de kuruma problemleriyle karşılaşmamak için çok dikkat etmeliyiz. Fiyatı düşük diye alınan kozmetik ürünleri cildinizde bir çok kalıcı hasara yol açabilir.

Cilt Kuruluğundan nasıl korunuruz?

Duş esnasında kullandığımız şampuan ve diğer ürünlerde PH seviyesi yüksek ürünlerin cildimizle uzun süre temasından kaçınmalıyız. Deterjan gibi maddelere ise mutlaka eldiven ile temas etmeliyiz. Dar giysiler yerine bol giysiler giymek, bu giysilerin naylon yerine pamuklu olmasına dikkat etmeliyiz. Klimalı ortamlarda fazla bulunmaktan kaçınmalıyız.

Yazar Hakkında

Yorum Yap