İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Moda

Cildinize Zarar Veren Alışkanlıklar

Cildinize Zarar Veren Alışkanlıklar
+ - 0

Cilt bakım rutininizi tüm cilt ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde şekillendirmiş olabilirsiniz. Ancak farkında olmadan yaptığınız bazı yanlış uygulamalar kusursuz bir tene sahip olmanızı engelleyebilir. Dikkatlice uyguladığınız cilt bakımı rejiminiz beklediğiniz gibi değilse veya aniden cilt sorunlarıyla karşılaşırsanız, yanlış uyguladığınız birkaç adım vardır. Ya da bazı alışkanlıklarınız cilt bakımınızdan verim almanızı engelliyor. Bu yazıda, cildiniz için iyi olmayan sabah alışkanlıklarını topladık.

  1. Her gün kahvaltıda aynı şeyleri yemek

Örneğin güne kahvaltıda bir kase yulaf ezmesi ile başlamak oldukça sağlıklıdır. Ancak günlük olarak yulaf ezmesi yerseniz, istemeden vücudunuza ve cildinize zarar verebilirsiniz. Yulaf ezmesini çok sık yerseniz, vücudunuzu gerekli besinlerden mahrum bırakmış olursunuz. Bu yetersiz beslenmeye ve kuru cilde yol açar. Kuru cilde makul bir özen gösterseniz bile soyulma meydana gelebilir.Bu nedenle dengeli beslenmeye dikkat etmelisiniz.

  1. Uzun süre duşta kalmak

Sıcak bir duş, özellikle kış aylarında güne başlamak için harika bir yoldur. Ancak bunu günlük olarak yapmak cildinize zarar verebilir. Sıcak su cildin koruyucu tabakasına zarar verir ve yaşlanma sürecini hızlandırır. Aynı zamanda çok fazla sıcak su yüzdeki kılcal damarlara zarar verebilir. Bu istenmeyen bir görüntüye yol açar.

Cildinize Zarar Veren Alışkanlıklar

  1. Sabah kahvaltıdan önce kahve içmek

Birçok insan sabahları bir fincan kahve içmeden güne başlayamaz. Kahve sadece lezzetli bir içecek değil, aynı zamanda cilt için de çok faydalıdır. Ancak kahvaltıdan önce kahve içen herkes cildine faydadan çok zarar verir. Çünkü kahve çok güçlü bir idrar söktürücüdür. Bu nedenle, sabah kahvesi vücudunuzu daha fazla susuz hale getirir. Bu, toksinlerin vücuttan atılmasını zorlaştırır. Bunun sonucunda ciltte kırışıklıklar oluşmaya başlar.

  1. Güneş kremini sadece güneşli günlerde kullanın

Güneş kremi, özellikle yaz aylarında cildinizi zararlı ışınlardan korumaya yardımcı olur. Ancak tüm gün evde olsanız bile bu ürünü kullanmanız gerekiyor. Arabada, evde ve ofiste kullanılan pencere camları çoğu UVB ışınını engeller. Ancak yine de cildiniz için zararlı olan UVA ışınlarına maruz kalıyorsunuz. Bu nedenle tüm gün evde veya ofiste olsanız bile güneş kremi kullanmalısınız. Bu sayede erken cilt yaşlanmasını ve cilt kusurlarının oluşmasını önleyebilirsiniz.

  1. Aynı cilt bakım rutinini tekrar tekrar kullanın

Her gün aynı nemlendiriciyi ve yüz temizleyiciyi kullanmak çok uygun görünebilir. Cilt tipinize uygun bu ürünleri değiştirmek istemeyebilirsiniz. Ancak dermatologlar cilt bakım rutinlerinin mevsimlere göre değişmesi gerektiğini öne sürüyorlar. Örneğin sıcak havalarda kullandığınız peeling temizleyiciler kış aylarında cildinize zarar verebilir. Havalar ne kadar soğuk olursa, cildiniz o kadar çok kurur.

 

Yazar Hakkında

Yorum Yap