1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Cep telefonu IMEI Numarası nasıl öğrenilir?

Cep telefonu IMEI Numarası nasıl öğrenilir?


Telefonlar için hayati önem taşıyan IMEI numarası nasıl öğrenilir, ne işe yarar gibi merak edilen tüm soruları bu makalemizde yanıtlamaya çalıştık.

İngilizce anlamıyla International Mobile Equipment Identity yani Uluslararası Mobil Cihaz Kimliği anlamına gelen IMEI numarası telefon üreticileri tarafından her telefon için benzersiz oluşturulmakta ve bu numaralar sadece bir cihaz tarafından kullanılabilmektedir. Bu nedenle IMEI numaraları büyük önem taşımaktadır.

IMEI numarası kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirildiğinde can sıkıcı durumlarla karşılaşılabiliyor. Bu duruma en basit örnek olarak IMEI klonlama gösterilebilir. Peki IMEI klonlama yani kopyalamanın bize ne gibi zararları olabilir? En basitinden klonlanan numarayla yapılan illegal işlemlerden sorumlu tutulabilir, telefonunuzu kullanamaz hale gelebilirsiniz. Peki bu ve benzeri durumlarla karşılaşmamak için neler yapmalıyız diyorsanız yanıt çok basit. Telefonumuzun IMEI numarasını güvenmediğimiz kişilerle paylaşmamalı ve telefonumuzun onarımı için mutlaka güvenilir teknik servislere müracaat etmeliyiz.

IMEI NUMARASI NASIL ÖĞRENİLİR?

Teknoloji her geçen gün gelişmeye devam ediyor olsa da IMEI sorgulama yöntemi hala aynı. Telefonunuzun numara çevirme ekranına *#06# tuşlaması yaparak IMEI numarasını kolayca öğrenebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra aşağıdaki e-devlet üzerinden IMEI sorgulama panelini kullanarak cihazınızın numarasının kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilip geçirilmediğini öğrenebilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama

Unutmayın ki IMEI numarası sim kart değişiminde veya telefon sıfırlandığında değişmez. Sıfır telefon alma imkanı olmayan, ikinci el telefon alacak kişilerin mutlaka ve mutlaka telefon satın alımlarımda yukarıdaki bağlantıdan sorgulama yapılması önerilmektedir. Eğer satın alacağınız telefonun IMEI numarası, e-devlet üzerinden sorguladığınızda farklı marka ve model çıkıyorsa bilin ki o telefonun IMEI numarası orjinal değildir. Aynı zamanda bu durumda alacağınız telefonun her an kullanılmaz hala gelebileceği gibi telefon üretici firma tarafından gönderilen güncelleştirmeleri alamaz ve başınızı türlü belaya sokabilir. O nedenle satın alacağınız telefon ne olursa olsun *#06# tuşlaması ve e-devlet üzerinden sorgusunu yapmalısınız.

Bu yazımızda “Cep telefonu IMEI Numarası nasıl öğrenilir?” sorusunu siz değerli ziyaretçilerimiz için yanıtlamaya çalıştık. Hatamız veya eklemek istediğiniz bir şey varsa yorum kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap