İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Din
  3. Cadılar Bayramına Dair Her Şey (Günah mı?)

Cadılar Bayramına Dair Her Şey (Günah mı?)

featured

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkelerinde her yıl büyük hazırlıklar yapılarak kutlanan özel günlerden birisi de holloween  “tüm kutsalların akşamı” anlamına gelir. Neredeyse herkesin özel kostüm seçiminden ev dekoruna, sokaklarına kadar her yerde belirli simgeler koyarak hazırlıklar yaptığı bu gün ne anlama geliyor, cadılar bayramı hikayesi nedir, cadılar bayramı ülkemizde kutlanır mı ya da cadılar bayramı Türkiye’de neden kutlanmaz gibi akıllarda soru işareti olan bir çok konu var.

Paganlıktan Hristiyanlığa: Cadılar Bayramı

Cadılar bayramı her ekim ayının sonunda, kasım ayına giriş yaparken kutlanan bir bayramdır. Pagan dönemine dayanan bu gelenek savaşlarda kaybedilen ataları anmak için yapılmaya başlanmıştır. Aynı dönemler içerisinde yoksul vatandaşların kapı kapı gezerek insanlardan yardım istediği bir gelenek haline dönüşmüş, Britanya’da da kapı kapı dolaşan yoksul insanlar ruh keki anlamına gelen yardımları toplaması ile günümüzdeki haline evrilmiştir.

Ancak günümüzde de aslında Kelt kültüne uygun olarak şehit olan azizleri yad etmek amacıyla kutlanmaktadır.

Zamanla tüm ABD ve Avrupa ülkelerinde kutlanmaya başlanan bu bayramın Britanya ve ABD kökenli olduğu söylenebilir. Yani Cadılar bayramı hangi ülkeye aittir sorusunun cevabı aslında yoktur. Çünkü Cadılar bayramı aslen bir dinin bayramıdır.

31 Ekim tarihinde başlayan kutlamalar kasım ayının ilk haftalarına kadar sürebilir. Günümüzde de birçok ülke tarafından farklı şekillerde ve eğlence amaçlı kutlanmaya başlanmıştır.

Cadılar Bayramı Kutlamak Günah mı?

İslam inancına göre Cadılar Bayramı kutlayan Hristiyan nüfusu tebrik etmek hoş, ancak bir İslam mensubunun bu bayramı kutlaması caiz değildir.

Diğer Dinlerde Cadılar Bayramı

Cadılar bayramı Paganlıktan, Hristiyanlığa geçen bir gelenek olduğu için genel olarak Hristiyanlar tarafından kutlanır. Ancak zamanla bu bayramlar popüler kültür çerçevesinde bazı dünya ülkelerinde de kutlanmaya başlanmıştır. Bazı inanışlara bakıldığında Hristiyanların bayramı olduğu için kutlanması günah olarak kabul edilir ve kesinlikle kutlanmaz. Ancak bazı inanışlara göre sadece eğlenme amaçlı yapılan organizasyonlar olarak kabul edildiği gibi caiz yani kutlanması uygun olmayan etkinlikler olarak kabul edilir. Diğer dinlere göre bazı ritüellere uyulmaz ya da sadece eğlence amaçlı olarak kutlanır.

Balkabağı Oymanın Tarihi

Cadılar bayramı kutlanırken bazı ritüeller gerçekleştirilir. Örneğin korku temalı kostümler giyilir. Çocuklar kapı kapı dolaşarak, ev sahiplerine “Şaka mı, şeker mi?” diye soru sorarlar. Şeker seçeneğini seçen ev sahipleri çocuklara farklı şekerler vererek onları uğurlar. Şaka seçeneğini seçen ev sahipleri ise çocuklar tarafından korkutulur. Zamanla eğlenceli bir hal alan bu ritüellerin simgesi de balkabağıdır. Oyulmuş balkabaklarını cadılar bayramının kutlandığı şehir merkezlerinde, evlerde, alışveriş merkezlerinde, kafelerde aklınıza gelebilecek birçok yerde görebilirsiniz. Cadılar bayramında balkabağı oymanın tabii ki bir tarihçesi ve anlamı var. Bilinen tarih 1800’lü yılların sonlarında başlayan bu gelenek hala yapılmaya devam edilmektedir.

Bu yıllar cadılar bayramının ilk kutlanmaya başlandığı yıllar olduğu için günümüzde giyilen birçok korku içerikli kostümlere ulaşmak mümkün değildi. O dönemlerde bu bayramları kutlayan kişiler insan yüzüne en ok benzeyen sebzeler veya meyveleri kullanıyorlardı. Sert şalgam kökü veya balkabaklarının içini oyarak insan silüeti veriliyor ve oyulan kısımlara el feneri koyuluyordu. Bu ritüel eski zamanlarda anılan olaylar veya yapılan kutlamalarda da kullanılıyordu. Örneğin kasım ayının ilk haftasına denk gelen Azizler Günü, Bütün Ruhlar Günü gibi törenlerde de oyulmuş sert şalgam kökleri ve balkabakları da kullanılmaya devam ediliyordu. Zamanla bu kutlamaların veya anmaların tamamı sadece cadılar bayramı olarak kutlanmaya ve simgesi de sadece balkabağı olarak bilinmeye başlandı.

Ülkemizde cadılar bayramı özel olarak kutlana bayramlar arasında yer almamaktadır. Özellikle cadılar bayramı neden Türkiye’de kutlanmaz gibi sorularla sık karşılaşmak mümkündür. Cadılar bayramı ülkemizin geleneklerinde olan ve kutlanan bir bayram değildir. Hatta günümüzde Hristiyan geleneğine bağlı bir kutlama olduğu için kutlanması günah olarak kabul edilen bayramlardan birisi olarak kabul eden kişiler vardır. Ülkemizde kutlanması bir kesim tarafından uygun görülse de  yasak değildir.

Sadece ülkemizin çoğunluk inancının kökenlerine dayanmadığı için kutlanması çoğunluk tarafından hoş görülmeyebilir. Ancak son yıllarda özellikle sosyal medyanın hayatımızın büyük bir bölümünü kapsaması ile birlikte kutlanan bir bayram değil ancak birçok kişi tarafından severek yapılan bir aktiviteye dönüşmüştür.

Ekim aynın son haftasında, hafta sonuna denk gelen günlerde bazı işletmelerin konseptleri cadılar bayramına göre düzenlenir. Aynı şekilde bazı işletmeler bu günler için özel programlar hazırlayıp, kostüm partileri verirler. Büyük oranda eğlence amaçlı olarak yapılan bu organizasyonlar birçok kişi tarafından büyük ilgi görür ve sosyal medyanın birçok alanında paylaşılır.

Özellikle işletmeler kendilerini daha büyük bir kitleye tanıtmak, daha fazla müşteri çekmek için bu şekilde yapılan organizasyonlara büyük önem verirler. Ülkemizde genel olarak eğlence amaçlı yapılan bu organizasyonların işletmeler için getirileri oldukça fazla olduğu için cadılar bayramı kutlanma oranları da ülkemizde azımsanamayacak kadar artmaya başlamıştır.

Belki cadılar bayramında gerçek bir cadı olmak olarak kutlamak imkansız değildir, şimdiden iyi eğlenceler.  Ayrıca Avrupa’nın karanlık tarihini okumak isterseniz aşağıdaki yazımıza bakabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap