İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Din
 3. Cadı Olmak (Günümüzde Cadılık)

Cadı Olmak (Günümüzde Cadılık)

featured

Cadı olmak sabır ve kararlılık isteyen bir disiplindir. Evet, kendi iç dünyanıza dönerek, belki bir coven bularak cadılık zanaatını öğrenebilirsiniz.

Cadılar, normal kişilerden daha çok bilgiye sahip olan ve özel öğretilerle yetişmiş kişilerdir. Cadılar, doğanın bir parçası olarak da düşünülebilmektedir. Aynı zamanda birçok gizeme sahiptirler. Mitoloji içerisinde de yer alan cadılar günümüzde de olduğu düşünülmektedir.

Cadı Türleri

Cadılar, tek tipte değildir, çok fazla sayıda cadı türü bulunmaktadır. Bunun sebebi cadıların kendi içlerinde amaçları ve yetenekleri bakımından farklılık göstermesidir. Cadı olmak için uzun bir yolculuğa çıkmadan önce hangi alanda uzmanlaşacağınıza karar vermelisiniz. Cadı türleri şöyle bilinmektedir:

 • Mutfak Cadısı: Bu tür cadılar büyülü iksirlerin yapımıyla ilgilenmektedirler. İksiri oluşturmak için gerekli olan malzemeler aynı zamanda mutfakta da kullanılan malzemeler olduğundan dolayı mutfak cadısı ismi verilmektedir.
 • Yeşil Cadı: Cadılar için doğa oldukça önemlidir. Bu yüzden doğala uğraşan ve doğayla iç içe alanda çalışmalar yürüten cadılar yeşil cadı olarak bilinmektedir.
 • Şaman Tipi Cadılar: Farklı cadılar ve diğer ruhlarla iletişime geçen cadılar olarak bilinmektedir.
 • Yalnız Cadılar: Yaptıkları her şeyi tek başına yapar ve bunları öğrenirken de yine yalnız öğrenmektedirler. Sahip oldukları bilgiler gizli bilgilerdir ve herkes tarafından bilinmemektedir.

Cadılar öğretilerini kendi aralarında aktardığı ve bazı zamanlarda yalnız başlarına hareket ettiklerinden cadılar hakkında her şey bilinmemektedir. Cadılık yeteneklerine sahip olan kişiler yavaş yavaş gelişerek bir süre sonra kendileri gizemli bilgilere ulaşmaktadırlar.

Cadılar tarafından kullanılan birçok terim bulunmaktadır. Genel olarak wicca olarak isimlendirilen doğa dinine inanmaktadır. Cadıların kullandığı bir diğer önemli terim ise, nakromansi terimidir. Nakromansi ile ölmüş kişiler çağrılarak onlardan bilgi edinilmektedir. Diğer bir terim ise, çember açmadır. Cadılar güç kullanarak çember açarlar ve bu terim bir ritüeli ifade etmektedir. Bilenen bazı terimler şunlardır:

Cowan ve Coven

Her cadı kendi yeteneğine uygun çalışmalar yapmaktadır. Yaşayan cadılara göre farklılık göstermeleridir. Herhangi bir grup içerisinde yaşayan cadılara coven ismi verilmektedir. Herhangi bir gruba ait olmayan ve bireysel olarak faaliyet gösteren cadılara ise cowan ismi verilmektedir.

Esbat ve Sabbat

Cadılar aynı insanların yaptıkları gibi zaman zaman bir araya gelerek toplantı düzenleyebilmektedirler. Bu toplantıya esbat ismi verilmektedir. Sabbat ise, cadılar bayramı olarak görülen ve cadılar tarafından özel olarak kutlanan günü ifade etmektedir.

Gölgeler Kitabı

Gölgeler Kitabı, cadılığa dair bilgiler içereni çeşitli büyülerin bulunduğu bir kitaptır. Aynı zamanda kitap içerisinde astrolojiye dair bilgiler de bulunmaktadır.

Hereditary

Cadılar kimse tarafından bilinmeyen teknikleri bilen kimselerdir. Bilgilerinin nesilden nesle aktarılması ve bu sayede cadılığın önceki nesillerden bir sonraki nesillere aktarılası olayına hereditary denilmektedir.

Warlock

Cadıların genellikle kadın oldukları bilinir ancak erkek cadılar da bulunmaktadır. Erkek cadıların ismi ise, warlock olarak bilinmektedir.

Cadıların Hayvanları

Cadıların en yaygın olarak kullandıkları hayvanlar, kuşlar, kediler ve köpekler olarak bilinmektedir. Kuşlar, belirlenen yerlere kolayca gittiklerinden cadı hayvanları olarak bilinmektedirler.

Büyük Cadılar

Cadıların asıl amacı doğayla beraber bütünleşmek ve doğanın kendilerine sunduğu bütün imkanlardan yararlanmaktır. Birçok büyücü ve cadı büyük ustalarının izlerinden gitmeyi tercih eder.  Uzun yıllar boyunca kendilerine yeni bilgiler katan ve bu sayede de doğada bulunan birçok gizemi keşfeden cadılar Büyük Cadılar olarak isimlendirilmektedir.

Hekate

Cadılar için tanrıça olarak kabul edilmektedir. Kolhislilerin Kralı olan Perses ve nekromansi alanını temsil eden Asteria ebeveynleridir.  Ayrıca kendisine dünya, denizler ve yeraltı alanında yetki verilen tek tanrıçadır. Belki de bu yüzden üç tane yüzü olduğu kabul edilmektedir. Sembolleri köpek, ay ve meşaledir.

Melampus

Sahip olduğu gizli öğretiler sayesinde en güçlü şifacı cadılar arasında yer alan büyük cadıdır. Melampus’un en önemli özelliklerinden birisi de geleceğe dair bilgiler edinmesidir. Bunun yanı sıra kehanet gücü en güçlü olan varlıklardan birisi olarak bilinmektedir. Gizli öğretilere sahip olan kişiler ökült bilimi ile ilgilenmektedirler. Bundan dolayı da Melampus cadısı okültizm alanında en güçlü sayılan varlıklar arasında yer almaktadır.

Medea

Her cadının sahip olduğu yetenekler ve bilgiler onu farklı bir alanda uzmanlaştırmıştır. Zehir yapımında ve aynı zamanda ilaç yapımındaki en büyük cadılardan birisi olarak görülmektedir.

Circe (Kirke)

Cadılar arasında bazı özellikleriyle kendini ön planda gösterenler bulunmaktadır. Circe, büyü tanrıçası olarak isimlendirilmekte ve oldukça güçlü büyülere imzasını atan bir cadıdır. Ebeveynlerinin Güneşi temsil ettiği Circe’nin eşi Odysseus olarak bilinmektedir.

Cadılığa Yatkın Olduğunuzu Gösteren İşaretler

Cadı olmak için başka bir cadı tarafından bilgi katarımı gereklidir ya da bir yatkınlık olması gerekmektedir. Nasıl cadı olurum diye düşünüyorsanız aşağıdaki maddeleri inceleyebilirsiniz. Bu işaretler şöyledir:

 • Gizemli öğretilere ilgi duymak,
 • Büyünün varlığına inanmak,
 • Geleceğe yönelik tahminlerin, rüyaların doğru çıkması,
 • Dolunay zamanlarında içinizi kaplayan garip bir his,
 • Güçlü bir seziye sahip olunmasıdır. Cadılar, durugörü denilen güçlü bir sezi türüne sahiptirler. Bu sezgi sayesinde etrafta gerçekleşen her şey beş duyu organına gerek olmadan hissedilmektedir.

Tüm bu özelliklere sahip olan kişilerin cadılığa yatkınlıkları bulunmaktadır. Cadıların da oldukça önem verdiği cadılar bayramı hakkındaki yazımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz;

Ayrıca birçok kadının cadı sanılarak öldürüldüğü Cadı Avı hakkındaki yazımıza da aşağıdan ulaşabilirsiniz;

Yorum Yap

Yorum Yap