İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Astroloji
  3. Burçların Grupları ve Nitelikleri -Hava, Ateş, Su, Toprak (2021)

Burçların Grupları ve Nitelikleri -Hava, Ateş, Su, Toprak (2021)

Burçların Grupları ve Nitelikleri

Astrolojiyle ilgilenenler bilir ki, iş sadece Güneş Burcu  ve Yükselen Burcunuzu bilmekle bitmez. Burçların grupları ve nitelikleri hakkında bilgi sahibi olmak, burcunuzu anlamak adına önemli bir adımdır.

İlkbahar ekinoksunun başlangıcı olan Koç esas alınarak 360 derecelik dairenin matematiksel olarak 30 dereceye bölünmesinden 12 burç sınıflandırılması yapılır. Yüzyıllar süren oluşum sürecinde Astroloji gökyüzünün ve yeryüzünün muhteşem uyumundan beslenmiştir. Tam da bu sebeple, her şeyin dünyadaki dört elementin sonsuz sayıda farklı biçimde bir araya gelmesini baz alarak, burçlar gruplandırılır.

Bu gruplar, içerisinde barındırdıkları burcun mizacını, doğasını belirler.

Burçlar 4 ana grupta ele alınır:

Ateş Toprak Su Hava

Burçlar 3 ana Nitelik olarak ele alınır:

Öncü Sabit Değişken

Ateş Grubu Burçları ve Özellikleri

Ateş Grubu Burçları Mottosu:

Ateş Grubu Burçları

Yunanlılar Ateş grubunu ahlak kelimesi ile özdeşleştirmiştir.

Koç Aslan Yay

Güneş gibi doğarlar hayatınıza. Ateş gibi içinizi ısıtırlar. Etraflarına ışık verirler ancak mum dibini aydınlatmaz. Kendileri doğru yolu bulmak konusunda sıkıntı yaşayabilirler. Ve yine ışık gibi hiçbir şeyi karanlıkta bırakamaz, olanı olduğu gibi söylerler, dobradırlar.

Ateş grubunun bir diğer belirgin özelliği yakıcı öfkeleridir. Anlık olarak öfkelenir, birden parlar, birden sönerler. Sinirlendikleri kişi de dahil, o anda çevrelerinde bulunan insanlara içlerindeki öfkeyi kusabilirler. Ama aynı zamanda kolay affedilirler

Tutkulu, dinamik ruhlu olma eğilimindedir. Muazzam bir enerjiye sahip bir maceracıdırlar. Ayrıca fiziksel olarak çok güçlüdürler.

Toprak Grubu Burçları ve Özellikleri

Toprak Grubu Burcu Mottosu:

Toprak Grubu Burcu

Yunanlılar fiziksel olan her şey ile özdeşleşmiştir.

Oğlak Boğa Başak

Toprağın hayata biçim verdiği ve meydana getirdiği gibi  Toprak grubu burçları da kendi hayatlarına yön verir. Sadece düşünmezler, uygularlar. Sadece kendilerinin değil, yakınlarının da rüyalarını gerçekleştirirler. Sorumluluk sahibi kişilerdir. Gerçekçidirler. Diğer burç gruplarına göre son derece dakiktirler ve zamanlamaları iyidir.

Sadık, sabırlı ve dengelidirler. Hırslıdırlar. Toprak burçları para, zaman ve enerjilerini boşa harcamazlar.

Su Grubu Burçları ve Özellikleri

Su Grubu Burçları Mottosu:

Su grubu burçları
Su Grubu Burçları Özellikleri

Yunanlılar estetik ve ruh ile özdeşleştirmiştir.

Yengeç Akrep Balık

Onları tanımak ve anlamak zaman alır. Kendilerini yavaş yavaş açarlar. İçlerinde fırtınalar kopsa da dışarı belli etmek konusunda tedirgin davranırlar. Sakin sular derin olur. Su burçları bir şeyi anlayıp çözmeye çalıştıkları zaman sessizleşip içlerine kapanırlar. Uzaklaşmak isteyebilirler.

Su burçları en duygusal burçlardır. Aşık oldukları zaman bütün kalpleri ile severler, bağlanırlar. Duygusal, romantik ve çok hassastırlar. Ancak eğer birini sevip sevmedikleri (ya da değip değmeyeceği) konusunda kararsız kalırlarsa, bir üst paragraftaki madde gereğince içlerine kapılma eğilimi göstereceklerdir.

Sezgileri çok güçlüdür. Su hayattır. Su burçları da öyle.

Hava Grubu Burçları ve Özellikleri

Hava Grubu Burcu Mottosu:

Hava Grubu Burcu Mottosu
Hava Grubu Burcu Mottosu

Yunanlılar zeka ile özdeşleştirmiştir.

Terazi Kova İkizler

Hava grubu burçları düşünce ve haberleşmeyi yönetir. Burç grupları arasındaki en zekileridir. Meraklı, yenilikçi,  akılcı, çok yönlü, konuşkan, hızlı ve uyanık tiplerdir. Bilgi toplamayı ve yaymayı seven sosyal kişilerdir, dedikoducu da olabilirler, sonuçta bilgi bilgidir.

Yılanı deliğinden çıkarmayı bilirler. Becerileri ile de zor durumların üstesinden gelmeyi iyi bilirler.

Su grubunun tam zıttı gibi, hava grubu burçları bütün burç grupları arasında en az duygusal olanlardır.  Kimsenin fikrinden etkilenmezler. Uzun uzun dinlerler ama bildiklerini yaparlar.

En büyük korkuları görüşlerine önem verilmemesidir. Bu insanlar bir ortama girdiğinde dikkat çekmeleri çok uzun sürmez. Yalnızca farklı düşünceleri yüzünden zaman zaman garipsenebilirler.

Burçların Grupları ve Özellikleri

Burçların Nitelikleri

Mevsimleri baz alan astrolojide, Koç burcu İlkbahar başlangıcına denk geldiği, yani İlkbahar mevsimini başlattığı için öncü burç kabul edilir. Boğa burcu İlkbahar mevsiminin sabit yaşandığı döneme denk geldiği için Sabit, sonrasında gelen İkizler burcu, İlkbahar mevsiminin değişmeye başladığı döneme denk geldiği için Değişken kabul edilir.

Öncü Burçların Özellikleri

Koç, Yengeç, Terazi ve Oğlak.

İstediği biçimde hareket etme, özgürlük istekleri baskındır. Bulundukları ortamda lider olmak isterler. Kısıtlanmayı sorun etmeyen insanları çevrelerinde görmek bile istemezler.

Sabit Burçların Özellikleri

Boğa, Aslan, Akrep ve Kova

Dikkatli ve kararlı yönleri her zaman baskın gelir. Güvenilir ve sadık kişiler olsalar da olumsuz tarafları sabit fikirli olabilmeleridir.

Değişken Burçların Özellikleri

İkizler, Başak, Yay ve Balık

Bu burçlara mensup kişiler geçmiş deneyimlerine bağlı kalsalar da yeni durumlara uyum sağlamakta başarılıdırlar.

Yorum Yap

Yorum Yap