İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Bulimia Nervoza Nedir?

Bulimia Nervoza Nedir?

featured

Kısa ismi Bulimia olarak da bilinen Bulimia nervoza ciddi hayati tehlikeler oluşturabilecek bir çeşit yeme bozukluğudur. Bulimia hastaları gizli bir şekilde aşırı derecede ve yüksek kalorili yemekler yerler. Bu yediklerini kimseye göstermeden yaparlar.

Sonrasında ise kendi iç dünyalarında büyük bir pişmanlığa girerek yedikleri yemeklerden kurtulmaya çalışırlar. Bulimia kişinin kendi kendini istismar etmesi gibi bir durumdur. Bulimia hastaları bu yeme ataklarından sonra fazla kalorilerden kurtulmak ve kilo alımlarını engellemek için farklı yöntemlere başvururlar.

Her aşırı beslenmeden sonra düzenli olarak kusma, laksatifler, kilo verdirici ilaçlar veya ödem atıcı diüretiklerin aşırı kullanımı bunlardan bazılarıdır. Ayrıca bazı Bulimia hastaları gizli gizli oruç tutma, açlık diyeti veya aşırı derece de egzersiz de yaparlar.

bulimia nervoza nedir?

Bulimia Nervoza Ne Demek? Neden Olur?

Bulimia nervoza yeme bozukluğu hastalığıdır. Bulimia gizli gizli aşırı yemek yemek ve bu yediklerinden vücudu arındırmak anlamına gelir. Tıp uzmanları tarafından uzun yıllardır araştırılan Bulimia hastalığının nedeni henüz tam olarak bilinmemektedir. Beslenme bozuklukları genetik, biyolojik, duygusal sorunlar ve toplumsal beklentiler nedeni ile olabilir. Bulimia kadınlarda erkeklere göre çok daha fazla görülmektedir. Bu durum toplum tarafından kadına uygulanan vücut imajı baskının daha fazla olduğunu göstermektedir.

Ayrıca yapılan araştırmalar Bulimia hastalarının geçmişinde; çok yüksek beklentileri olan babalara sahip olmak, ergenlikte aşırı kilolu olmak gibi verileri gün yüzüne çıkartmıştır.

Bulimia Nervoza Olduğumu Nasıl Anlarım? Belirtileri Nelerdir?

Kişinin Bulimia nevroza olduğunu anlaması oldukça güç bir durumdur. Kişinin kendisi için oldukça normal olan bu durumlar aslında bir Bulimia belirtisidir. Bulimia belirtileri;

 • Kişinin sürekli vücut şekli ve kilosu ile uğraşması.
 • Kilo alma korkusu içinde olması.
 • Yemek atakları geçirmesi ve sonunda aşırı kalorili besinler tüketmesi.
 • Aşırı beslenme sonucu bu yiyeceklerden başta kendi kendini kusturma şeklinde kurtulması.
 • Kilo vermek için sürekli diyet yapması ve aşırı egzersiz programlarına yönelmesi.

Bulimianın belirtileri kişilerin durumlarına göre daha ağır ve daha hafif olarak farklı seyredebilir.

bulimia nervoza nedir?

Bulimia Tedavi Edilmezse Ne Olur? 

Bulimia ilerledikçe kişinin ruhsal durumu bozulur ve ağır bir depresyon haline girer. Sosyal hayattaki tüm bağlantılarını koparır. Sürekli aynanın karşısında vücut imajı ve kilosunu takip eder. Her yemek sonrası kusmalarından dolayı vücut beslenemez ve sağlıksız bir hal alır. Günden güne kilo vermeye başlar ama bu kilo vermelerde kişiye yetmez. Bu ağır bir psikolojik bunalımdır ve tedavi olması gerekir. Tedavi edilmeyen vakaların psikolojik bunalımları devam eder.

Bulimia Nervoza Ölümcül Mü?

Beslenemeyen vücutta organ yetmezlikleri görülmeye başlar. Organ yetmezliğine giren Bulimia hastalarında geri dönülmez hasarlar oluşur ve sonucu ölüme kadar gidebilir.

Bulimia Nevroza Tedavisi

Bulimia nevroza yeme ve davranış bozukluğudur. Bulimialı hastaları bu davranışlarından kurtararak tedavi etmek gerekir. Bu tedavide bir psikiyatri merkezlerinde gerçekleşir. Bu hastalara konuşma terapileri, seanslar ve gerekirse ilaç ile müdahale etmek gerekebilir. Bulimia ilerledikçe ağır bir ruhsal bunalımda olduğundan öncelikle hastayı bu bunalımdan çıkarmak gerekmektedir.

Bulimia Nervoza Nedir?
Psikoterapi
 • Psikoterapi

Psikoterapi bir psikolojik danışmanlıktır. Konuşma terapisi de denilen bu yöntemde hastalar ile konuşmak ve problemin kaynağına inmek gerekir. Bulimia ne zaman başladı tetikleyen faktörler nedir ve nasıl çözümlenir gibi yollar aranmalıdır. Bu tip hastaların psikoterapisi uzun sürer. En önemli konulardan bir tanesi hastanın terapiye aralıksız devam etmesidir. Yaşadığı bir yeme atağı sonrası terapiyi bırakabilir.

Bulimia Nervoza Nedir?
İlaçlar
 • İlaçlar

Hastanın gördüğü psikoterapi ile birlikte doktorun yazdığı reçeteli antidepresan ilaçlarını almak hastayı sakinleştirir. Bu tip ilaçların Bulimia nevroza belirtilerini azalttığı kanıtlanmıştır. Hasta ilk etapta hasta olduğunu inkar edeceği için ilaç almayı kabul etmeyebilir. İkna yolu ile hastanın bu ilaçları alması ve evde birlikte yaşadığı kişiler tarafından kontrol edilmesi gerekir. İlaç alması konusunda asla baskı yapılmamalıdır. Bu durum hatanın tüm tedaviyi bırakmasına ve Bulimia ataklarının yeniden başlamasına sebep olabilir.

Bulimia Nervoza Nedir
Beslenme
 • Beslenme

Bulimialı hastaların iyi bir diyetisyene gitmesi gerekir. İyi bir diyetisyen hastayı sağlıksız gıdalardan uzaklaştırıp sağlıklı ve besleyici gıdalara yöneltmelidir. Hastanın açlık krizlerini engelleyici gıdaları tüketmesini sağlamalıdır. Açlık hissetmeyen hasta yeme krizleri geçirmez. Beslenme tedavisi de psikoterapi ile devam etmelidir.

Bulimia Nervoza Nedir?
Hastaneye Yatış Verilmesi
 • Hastaneye Yatış Verilmesi

Bu tip hastalar genellikle ayaktan takip edilen hastalardır. Hastanın bulimiası çok ileri derece de ise, ruhsal olarak kendisini kontrol edemiyorsa ve bu durumu ciddi sağlık komplikasyonlarına sebep oluyorsa o zaman hastaneye yatış önerilebilir. Bu tip hastalarda hastaneye yatmak tedavinin garantisi değildir.

bulimia nervoza nedir?
bulimia nervoza nedir?

Bulimia Nervoza Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Bulimia tedavisi oldukça uzun bir tedavidir. Aylar ve yıllarca sürebilir. Tekrarlama olasılığı da vardır. İyileşen birey çok büyük bir stres altında olursa, baskı hissederse ve çıkmaza girerse Bulimia nevroza tetikleyebilir. Her şey baştan başlayabilir. Bundan dolayı özellikle psikolojik terapiyi kısa tutmamak ve hastayı uzun vadede takip etmek hastanın iyiliği için gereklidir.

Bulimia Hastaları Hamile Kalabilir Mi?

Bulimia nevroza doğurganlığı etkileyen bir hastalık değildir. İstediği taktirde kişi gebe kalabilir. Problem olan bulimialı hastaların bu gebelik durumunu psikolojik olarak taşıyamayacak olmalarıdır. Gebelikte değişen vücut imajlarını ve kilo almalarını tolere edemezler. Kilo almamak için sürekli kendi kendilerini müdahale edebilirler. Bu durumda sağlıklı bir gebelik sürdürmelerine engel olur.

Bulimia Hastalarına Tavsiyeler

Bulimia nevrozalı hastalara herkes bİr yorum yapar. Bilip bilmeden yapılan bu yorumlarda kişinin sağlık durumunu bozmaktadır. Bulimialı hastalara;

 • Yoğun stresten uzak kalmaları
 • Psikoterapilerini aksatmamaları
 • Kendilerine mutlu olacakları zamanlar yaratmaları
 • Sevdikleri ve onlara iyi gelen insanlarla zaman geçirmeleri
 • Doktorlarından başka kimseden akıl almamaları
 • Diyetisyen eşliğinde tedaviye devam etmeleri tavsiye edilebilir.

Toplum olarak baskıcı bir toplum olduğumuzdan dolayı bulimialı hastalara baskı yaparak bu işten vazgeçirebileceğini zannedenler olabilir. Baskı hastalığı daha da tetikleyen başlıca faktörlerden bir tanesidir.

Bulimia ve Anoreksiya Arasındaki Fark Nedir?

İlk önce benzer noktalarından bahsedelim. İkisi de kişinin sağlıksız yollarla kilo vermeye çalıştığı yeme bozukluklarıdır.

Anoreksiya ve bulimia olan insanlar kilo ve dış görünüşleri konusunda takıntı geliştirirler.

Ancak anoreksiya nervoza hastaları yemek yememe eğilimi gösterirken, bulimia nervoza hastaları gizlice sağlıksız yemekler yedikten sonra, yediklerini kusma eğilimi gösterirler.

Anoreksiya Nervoza hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki yazımıza bakabilirsiniz:

Anoreksiya Nervoza Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
Anoreksiya Nervoza Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
Yorum Yap

Yorum Yap