İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Hayvanlar
 3. British Shorthair Özellikleri ve Bakımı

British Shorthair Özellikleri ve Bakımı

British Shorthair Özellikleri ve Bakımı

Eğer bir British Shorthair kediye sahipseniz veya sahiplenmek istiyorsanız, bilmeniz gereken çok şey var. Çok farklı bir mizaca ve özel karakteristik yapıya sahip olan bu kediler İnsanlarla çok iyi anlaşabilseler de altta yatan sert bir tavırları vardır. Neden mi? Çünkü British Shorthair kediler hakkında ilginç bilgilerden biri de, bu ırkın yıllar önce avlanmak için yetiştirilmiş olmalarıdır. Ayrıca kürkleri, gözleri ve yüz tipleri tamamen özeldir.

Tüm bu güzelliklerine karşılık British Shorthair sahiplenen yahut sahiplenmek isteyen insanlşar bilmelidir ki; bu kedi ırkının yatkın olduğu bazı hastalıklar bulunuyor.

Sizler için bu yazımızda British Shorthir kedi ırkına dair her şeyi derledik.

 • Mizaç
 • Köken
 • Boyut
 • Fiziki Görünüm
Uysal, nazik, zeki, yüksek sadakatli, ilgi bekleyen
Amerika / İngiltere
Orta
Kısa ve yoğum siyah, beyaz, mavi, çikolata, kırmızı tüyler. Mavi tonlarında ve iri gözler.
Çocuklarla Arası
50%
Zeka
100%
Hareketlilik
80%
Bakım İhtiyacı
30%
Oyunculuk
80%
Eğitilebilirlik
60%

British Shorthair Karakteristik Yapısı

British Shorthair kediler çok uysal ve genellikle sessizdirler. Siz evdeyken veya evde yokken yaramazlık yapmazlar. Bu nedenle etrafı çok dağıttıklarını göremezsiniz. Çok tüy dökmezler. Eğer ki kedi alerjiniz varsa British shorthair sizin için iyi bir tercih olabilir.  Evdeki insanlarla ve diğer hayvanlara uyum sağlayabilirler. İyi bir dost olabilirler. Onların bu sessiz yapısı British Shorthair tembel mi? gibi soruları beraberinde getirse de bu kedieler oyun delisi olabilirler. Günün belli bir zamanında ip veya top alarak onunla oynamalısınız. Oyun oynayarak vakit geçirmeyi severler ve enerjilerini bu şekilde atarlar. British Shorthair kedilerin eskiden bir avcı olduklarını ve bazen hırçınlaşabildiklerini unutmayın.

British Shorthair Bakımı

Bu kediler tıknaz bir vücuda sahip etobur kedilerdir. Ayrıca birçok genetik rahatsızlığa sahip oldukları da bilinmektedir. Bu yüzden mama seçimlerinde dikkatli olmanız gerekecektir. Diyetine dikkat etmenizi gerektirecek  bir diğer sebep de tıknaz olan bu hayvanların kilo almaya oldukça meyilli olabilecekleridir.

Ayrıca kısa ama sık tüyleri haftada en az bir kez fırçalamanıza ihtiyaç duyacaktır.  Ayrıca dişlerini de haftada bir fırçalamanız iyi olacaktır.

Kolayca tuvalet eğitimi verebileceğiniz bu kedilerin bakımı oldukça kolaydır.

British Shorthair Çiftleştirmek

British Shorthair kediler en özel ırklar arasında yer alıyor. Harika karakterleri ile herkesin sevgisini kazanıyorlar. Keid sahibi birçok insan british shorthair hangi cinsle çiftleşir? sorusunu soruyor. British Shorthair kediler nesilden nesile sağlıklı bir şekilde üremek için sadece kendi cinsleriyle çiftleşmelidir. Bu sayede hastalıkları önlenebilir ve dünyaya yeni sağlıklı yavrular gelebilir. British Shorthair kedilerin sağlıklı bir şekilde üremesi için başka bir kedi ırkıyla çiftleştirmeyin. Bu durum yavruların sakat veya hasta doğmasına yol açar. Bu durumda yıllarca devam edecek sağlıksız bir nesil ortaya çıkabilir.

British Shorthair Yatkın Olduğu Hastalıklar

British Shorthair kedilerinde en yaygın görülen ve yatkınlık gözlemlenen hastalıklar şöyledir;

 • Hipertrofik Kardiyomiyopati
 • Polikistik böbrek hastalığı
 • Üriner sistem hastalığı
 • Üriner sistem hastalığı
 • Katarakt hastalığı
 • Eritrosit Pirüvat Kinaz eksikliği

Bu hastalıkların birçoğu genellikle British Shorthair kedilerinde ortaya çıkmaktadır. Hayvan sahipleri bu hastalıkları önceden engellemek için farkı beslenmeler uygulayabilir ve hastalıklara karşı koruma için veteriner tavsiyesine başvurabilirler. Bu nedenle British Shorthair kedinizi korumak için ekstra önlemler akmanız gerekebilir. Özellikle herhangi bir hastalık belirtisi çok ciddiye alınmalıdır.

British Shorthair Kaç Yıl Yaşar?

Bu ırka mensup kedilerin ortalama yaşam süresi 12 -17 yıldır.

British Shorthair Hakkında 5 İlginç Bilgi

Günümüzde British Shorthair sahipleri tarafından veya sahiplenmek isteyenler tarafından bilinen birçok yanlış bilgi bulunuyor. Görüntüleriyle ilgiyi üzerlerine çeken British Shorthair kedileri oldukça gizemli ve ilginç özelliklere sahip olabiliyorlar.

• British Shorthair kediler sadece gri kürk ve mavi gözlere sahip olmazlar. Bu ırk tam 30 farklı renge sahip olabilir ve büyük çoğunluğunun gözleri kehribar rengini almaktadır.

• British Shorthair kedileri ilham vericidir. Hatta Alice Harikalar Diyarı çizgi filminin yaramaz kedisi olmuştur. Daha birçok çizgi filmde British Shorthair kedileri görmek mümkün.

• British Shorthair kedileri 1870 yıllarında tanınsa da, köklü bir geçmişe sahiptirler. Avlanmak için yetiştirilen bu kediler yıllar öncesinde kemirgen ve diğer kedileri avlama yeteneğine sahipmiş.

• British Shorthair kediler uzun yıllar yaşayabilirler. Sağlıklı ve yetişkin British Shorthair kedisinin diğer kedilere göre daha fazla yaşadığı (20 yıl) biliniyor.

• British Shorthair bir kedi 2011 yılındaki bir yarışmada dünyanın en seli mırlama sesini çıkartarak rekor kırmıştır.

British Shorthair cinsi kediler En İyi 5 Ev Kedisi listemizde de bulunuyor. Listedeki diğer kedi cinslerine bakarak sizin için en uygun kediyi bulabilirsiniz.

En İyi 5 Ev Kedisi
En İyi 5 Ev Kedisi
Yorum Yap

Yorum Yap