İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Hayvanlar
  3. Brezilya Mastiff (Fila Brasilerio) Bakımı ve Özellikleri

Brezilya Mastiff (Fila Brasilerio) Bakımı ve Özellikleri

featured

Brezilya’da yaratılmış muazzam bir çalışan köpek çeşididir. Rakipsiz takip kapasitesi, düşmanlığı ve affetmeyen, pervasız kişiliği ile tanınır. Brezilya Mastiff, avına saldırmak yerine onu tuzağa düşürür ve izleyicinin geleceğine inanır. Bu özellikler göz önüne alındığında, Brezilya Mastiff bir bekçi köpeği, kalabalıklar için inek köpeği ve devasa bir oyun bölgesini kontrol eden av köpeği olarak kullanılır.

18. yüzyılda Brezilya’da tabiiyetin meşru hale geldiği noktada, Fila Brasileiro kaçak köleleri efendilerine sağ salim teslim etmek için kullanıldı. Brezilya Filası normalde sağlam bir köpektir ve temel egzersiz gerektirir.

Bununla birlikte, diğer muazzam çeşitlerde olduğu gibi, daha yerleşik köpeklerin nasıl dayandığını algılamak çok normaldir. Kalça displazisi veya eklem sorunları olabilir. Uygun bir beslenme rejimi ve egzersiz, bu sorunları geciktirmeye veya azaltmaya yardımcı olabilir.

Fiziksel Yapısı

El Fila Brasileño, merkezinde sağlam ve devasa bir köpektir. Erkekler 75 ila 80 cm arasında bir yerdedir, solgunlukta 50 kilogramdır, dişiler ise yaklaşık 40 cm boyunda ve 70 kilogramdır. Köpek uzun görünüyor. Görünüşünün bir parçası olduğu için, köpeğin paslı olduğu anlamına gelmeyen bir boyunluk ile derisi serbest olduğu için ayrı durur. Bu anlamda Bloodhound’u hatırlamamıza çok yardımcı oluyor.

Tüyleri kısa ve kalın, sıkı ve son derece hassastır. Köpek rengi, kahverengi veya altın gibi tonlarla güçlüdür. Ayrıca koyu veya loş noktalara sahip koyu ve bronzluk vardır. Muhtemelen Brezilya’da gördüğümüz en anormal şey şudur: beklenmedik bir şekilde dolaşan farklı köpekler. Bu çeşitlilik ayak değiştirmez, ancak iki ayağı deve benzeri bir adımla ön ve arka benzer bir tarafta hareket ettirir. Bu nedenle, hatasız hareket etme yöntemi ve aynı şekilde çeşitlilik için normaldir.

Eğitimi

Fila Brasileiro’nun amatörler için hazırlanmakta olan bir köpek olmadığını lütfen unutmayın. Hoşgörü, titizlik ve hareketsizlik gerektirir. Bir bekçi köpek, ayrıca duyarlılığına hassasiyet ve sükunet gerektiren hazırlıklar yapmıştır.

Yabancılara karşı mantıksız şüphesini azaltmak için, hayatının başlangıcından itibaren onunla kaynaşmak çok önemlidir. Onlara karşı nasıl düşünceli olmalısınız. En önemlisi, bu köpeğe bu duyguyu yaşama durumunda cezasına ceza vermeyin. İnceleme, ona öğretilmesi gereken ana ilkelerden biridir. Bu köpek ırkı için en iyi sonuçlar için bir uzmana gitmektir.

Bakımı

Bu köpek aşırı derecede dinamik değil, ancak her halükarda günlük pratik yapmalısın çünkü bu, köpeği önemli ölçüde daha uyumlu hale getirir. Olağanüstü egzersiz gerekli olmasa da, günlük yürüyüşler köpeği sağlıklı tutacaktır. Tüyleri kısa ve stili basit olduğu için gerçekten önemli bir husustur. Takip etmek son derece kolaydır. Bu köpek, aynı şekilde, topluluğa ayak uydurmak için uygun bir protein ölçüsüne sahip harika yiyeceklere ihtiyaç duyacaktır. Hazırlanma konusunda, uyumlu ve sevimli bir köpeğe ihtiyacımız olduğunu varsayarsak, benzersiz bir küçük şey daha fazla enerji harcamalıdır. Bu köpekler genellikle yabancılara karşı dikkatlidir, ancak köpeklerle, farklı evcil hayvanlarla ve bireylerle yeterli sosyalleşmeye rağmen, sıkıntılar bazı çıkabilir.

Çocuklarla Arası

Bu köpek ırkı, kendi performansıyla harika ve sadık bir köpek olmuştur. Aile ile ilgilenmek için idealdir ve çocuklara karşı sonsuz bir hoşgörüye sahiptir, bu nedenle genellikle küçüklerin oynaması için bakıcı bir köpek olarak yer alır. Bu güvenilirlik ve büyük insan, genellikle arkadaşlarına ve ailesine, yani ailesinden olduğunu düşündüğü kişilere özel olarak kaydedilir.

Tehlikeli mi? Yasaklı mı?

Bu cinsin köpekleri olan fila Brasileiro köpekleri ayrıca Türkiye’de bakımı yasak olan köpeklerin sayısıyla da anılmaktadır. Sağlam bir kemik yapısına sahip olan bu köpekler, güçlü kemik ve vücut yapılarından ve bazı durumlarda aşırı agresif olmaların nedeni ile yasaklanmıştır.

Yorum Yap

Yorum Yap