İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Hayvanlar

Border Collie Özellikleri ve Bakımı – Apartmanda Beslenir mi?

Border Collie Özellikleri ve Bakımı – Apartmanda Beslenir mi?
+ - 0

Border Collie İskoça’nın Northumberland bölgesine ait bir köpek ırkıdır. Çobanların koyun sürülerine eşlik etmek ve sürüyü korumaları için bu köpek cinsini geliştirirmişlerdir. Border Collie özellikle çok çalışkan olması ile dikkat çekerler.

Zekasıyla çoğu insanı hayrete düşüren bu köpek ırkı birçok ödüle layık görülmüştür. İlk olarak 1977 yılında Amerika Kennel Kulübü tarafından özel bir tür olarak kabul edilmiştir. Şuan ise bir çok ülkede bulunan Border Collie hem bekçi hem de aile köpeği olarak sahiplenmiştir. Son derece hassa bir türdür ve çok yönlü kişiliğe sahiptirler.

Eğitilmeye oldukça meyillidir ve nasıl eğitilirse o şekle sahip olur. Sahiplerine karşı her daim sadık ve sevilen bir aile dostudurlar. Yalnız kalmaktan hiç hoşlanmazlar. Sıcak kanlı ve seven bir yapıya sahiptirler. Uzun süre ilgisiz ve hareketsiz kaldıklarında depresyona girebilirler. Yaşam süreleri ortalama 10-14 arasında değişmektedir.

Border Collie Fiziksel Yapısı

Oldukça çalışkan olarak bilinen bu köpek cinsi bir hayli zayıf bir görünüme sahiptir. Günlük egzersizlerinin aksatılmaması ile son derecede iyi bir ev köpeği olabilirler. Kafaları geniştir ve siyah burna sahiptirler. Göz renkleri genelde mavi veya kahverengidir. Yumuşak ve zeki bir görünüşe sahiptirler. Tüyleri orta uzunluktadır.

Çift katmanlı tüy yapıları vardır ve tüyleri ipeksidir. Orta ırka mensup bir köpek cinsidir. Genelde dişileri 15-20 kg iken erkeler 20-25 kg arasında olabilir. Erkeklerin ortalama boyları 51-58 cm dişilerin ise 46-53 cm’dir. Boynu yeleli olan bu köpek ırkının kuyrukları da tüylüdür.

Border Collie Özellikleri

Border Collie Eğitimi

Border Collie çok zeki bir köpek ırkı olmalarından dolayı kolay bir şekilde eğitilebilirler. Doğru bir eğitim planlaması uygulanırsa itaat problemi yaşamazlar. Kısa sürede verilen komutları kavrayabilir ve uygulayabilirler. Üstelik oyun oynamayı çok sevdiklerinden dolayı eğitim sürecini eğlenerek geçirirler.

Eğitim onlar için sahipleri ile oynadıkları bir oyundan farksızdır. Eğitim sırasın dikkatleri neredeyse hiç dağılmaz. Odaklanma özellikleri çok gelişmiştir. Buda bu köpek ırkının sahiplerine ne kadar düşkün olduklarını gösterir. Öğrenmeye çok istekli bir köpek cinsidir. Eğer ama çoban köpeği olarak yetiştirmek ise eğitimlere mutlaka erken yaşta başlanılmalıdır.

Border Collie Bakımı

Border Collie bakımı konusundaki en önemli husus kesinlikle egzersizlerdir. Enerji dolu olan bu köpeklerin egzersiz ihtiyaçlarının karşılanması gerekir. Ve enerji ihtiyaçlarını karşılamak içinde yüksek proteinli mamalar tercih edilmelidir. Kaliteli orta ırk mamaları ile günde iki öğün verilerek besin ihtiyaçları karşılanabilir. Çok enerjik olan bu köpek ırkları ile dış mekan yürüyüşleri yaparken mutlaka tasma kullanılmalıdır. Tüy bakımları da düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Tüyleri haftada en az 2 kez taranmalıdır. Bu periyot yaz aylarında haftada 3-4 kez olacak şekilde yapılabilir. Sadece çok kirlendikleri zaman banyo yaptırılmalıdırlar. Kulakları her zaman tozlara karşı temiz tutulmalıdır. Ağız ve diş sağlıklarını korumak için özel bakım uygulanabilir. Bunun nedeni oluşabilecek ağız enfeksiyonlarını önlemek içindir. Uzayan tırnakları köpek tırnak makası ile patilerine batmayı engellemek amacıyla kesinlikle dikkatlice kesilmelidir.

Border Collie Çocuklarla Arası

Son derece sosyal kişiliğe sahip bir köpek türü olarak görülür. Fakat çocuklarla ile bir araya getirmesi için yavruluktan itibaren bu konu üzerinde durulmalıdır. Beraberinde verilecek eğitimler ile çocuklarla gayet iyi bir şekilde anlaşabilirler.

Ayrıca çocuğunuza bu köpek ırkıyla nasıl vakit geçirilmesi gerektiği anlatılmalıdır. Border Collie köpek cinsi çocukların kulak, kuyruk gibi uzuvlarının çekilmesi sonuncu agresifleşebilir. Diğer hayvanlar ile yavruluktan itibaren vakit geçirmeleri ile yakın arkadaşlıklar kurabilirler. Fakat yabancılara karşı her zaman temkinli haldedirler.

 

 

Yazar Hakkında

Yorum Yap