İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Hayvanlar
 3. Bombay Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Bombay Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Bombay Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Evde bakımını üstlenebileceğiniz birçok kedi cinsi bulunuyor. Bu cinsler arasında kara kedi dostumuz Bombay cinsi kediler zekaları ve oyun oynama istekleri ile sizin kadar çocuklar için de güzel bir arkadaş seçimidir.

Zekalarıyla evde çocuklara yardımcı olabilirler. Evde bakılabilecek birçok kedi cinsi bulunurken bu kedi cinsleri içerisinden bombay cinsi birçok farklı özelliği ile ön plana çıkıyor. İşte tüm güzelliğiyle Bombay Cinsi dostlarımız hakkında derlediğimiz bilgiler:

Bombay
 • Mizaç
 • Köken
 • Boyut
 • Fiziki Görünüm
Saf ve doğal, zeki, meraklı, konuşkan, çocuk dostu
ABD / Tayland
Orta
Kısa siyah tüyler. Sarı, mavi iri gözler.

Bombay Kedisi Karakteristik ve Fiziki Özellikleri

Bombay kedisinin fiziki özelliklerinden bazıları şu şekildedir:

 • Bombay kedisi kaslı bir vücuda sahip ve yüzleri yuvarlaktır.
 • Bombay kedisinin kulakları fazla uzun değildir.
 • Bombay kedisinin tamamına yakını siyah renkten oluşur.
 • Bombay kedisinin gözleri genelde altın sarısıdır.
 • Bombay kedisinin tüyleri kısa ve sıktır. Kilim gibi dümdüz olan tüyleri parlak bir görünüme sahiptir.

Siyah panter bombay kedisi köpek gibi evde bulunan diğer evcil hayvanlarla ve çocuklarla iyi ilişkiler kurabilir. Hatta köpekler için çok iyi birer arkadaş olan bu kediler, birçok özelliği ile köpek ırklarına da benzetiliyor. Dışarıda yürüyüş yapmayı çok severler.

Bombay kedileri zekaları ile dikkat çekiyor. Öğrenmeye çok meraklı olan bu kediler sahipleri ile oyun oynamasını çok severler. Sahiplerine kısa sürede uyum sağlayabilen bu cins her ortama da uyum sağlayabilirler. Bombay kedileri rutin bir hayatı severler ancak evde evde yalnız kalmayı da hiç sevmezler.

Bombay Kedisi Evde Bakımı

Eğer evde pek vakit geçiremiyorsanız Bombay kedisi sahiplenmeniz doğru olmayacaktır. Bu kara kediler sahiplerine oldukça düşkün ve sürekli sahipleriyle oyun oynamak isteyen kedilerdir. Kedi oyuncaklarını da oldukça severler. Sadece oyuncakları değil, çocukları da çok severler.

Yalnızlığı sevmemesi ve zekiliğinin yanı sıra (ki Bombay Kedileri en zeki kedi cinsleri arasında da yer alır)  evde bakımları oldukça kolaydır. Bu kedilerin tüyleri kısa ve parlak olmalarından dolayı fazla bakıma ihtiyaç duymazlar. Sadece haftada bir tüylerini taramanız ölü tüylerin ve hücrelerin temizlenmesi için yeterlidir. Yine ara ara tüyün parlaklığının korunması için kedi pudrası da kullanabilirsiniz.

Bu kediler mikroplara karşı çok hassastır. Parazit ve mikroplara karşı aşılarının yaptırılması önemlidir. Ayrıca bu kediler yine mikroplara karşı kremlenmesi de gerekebilir.

Zekalarından dolayı ev ortamına hızlı alışan bu cins eğitim konusunda da size zorluk yaşatmaz.

Bombay

Bombay Kedisi Nasıl Yıkanır?

Birçok kedi cinsi gibi bombay kedileri de sudan pek haz etmez. Bu yüzden leğende, az bir suyla, yavaşça ıslatılarak yıkanması tavsiye edilir.

Bombay Kedisi Kaç Yıl Yaşar?

Bombay kedileri kaliteli mamalar ile beslenmeleri halinde ortalama 15 ile 20 yıl arasında bir yaşam süresi olur.

Bombay Kedisi Tüy Döker Mi?

Sfenks hariç birçok kedi cinsinin  tüy dökmesini engelleyemezsiniz. Fakat halk arasında siyah kedi olarak bilinen bombay kedisi en az tüy döken kedi cinslerinin başında yer alır. Simsiyah parlak tüyleri kolay kolay dökülmez. Ayrıca tüy dökmesini daha da azaltmak için bazı krem ve aşılar da uygulayabilirsiniz. Bombay kedilerinin tüylerini taramanız hem tüy dökülmesini engellemiş olursunuz hem de daha sağlıklı bir tüye sahip olmasını sağlarsınız.

Yavru Bombay

Bombay Kedisi Çiftleştirme

Bombay kedisi günümüzde bulunan kedi ırkları arasında en yeni cinstir. Son yüzyıl içerisinde iki farklı cinsin çiftleşmesi ile bulunmuş bir ırktır. Birman kedisi ile Amerikan Shorthair cinsi kedinin çiftleşmesi ile bu mükemmel ırk ortaya çıkmıştır. Bu ırk daha sonra insanlarla iyi iletişim kurduğu için evcil olarak beslenmeye başlanmıştır. Son yıllarda da birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de en fazla tercih edilen kedi cinsi olmayı başarmıştır. Bombay kedisi birçok farklı ırkla çiftleştirilerek farklı melez kediler de üretiliyor.

Bombay cinsi kediler En İyi 5 Ev Kedisi listemizde de bulunuyor. Listedeki diğer kedi cinslerine bakarak sizin için en uygun kediyi bulabilirsiniz.

En İyi 5 Ev Kedisi
En İyi 5 Ev Kedisi

 

Yorum Yap

Yorum Yap