1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Bitcoin nedir? Nasıl alınır? Nasıl üretilir?

Bitcoin nedir? Nasıl alınır? Nasıl üretilir?


Bitcoin nedir? Nasıl alınır? Nasıl üretilir?
Her geçen gün değerine değer katan Bitcoin’in ne olduğu hakkında pek bilgi sahibi değilseniz doğru yerde olduğunuzu belirtelim. Bitcoin nedir?, Kripto Para birimi nedir?, Bitcoin madenciliği nasıl yapılır, Bitcoin veya altcoin nasıl üretilir gibi çeşitli soruları cevaplayacağız.

Nedir bu Bitcoin?

Dünyanın en büyük arama motoru Google’a son zamanlarda en çok sorulan soruların başında bitcoin nedir geliyor. İnternet teknolojisinin günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası olduğunu kabul edilebilir bir gerçek. Hal böyle olunca günümüzde insanlar, kişisel bakım eşyalarından tutun, ev, araba, davetiye, yemek, giysi gibi ihtiyaçlarını İnternet üzerinden gideriyor. İlk 3 Ocak 2009 yılında hayata geçirilen Bitcoin, herhangi bir yerden kontrolü yapılamayan, hiç bir banka ve resmi bir kuruluş ile bağlantısı olmayan gerçek paranızı sanal hayatta şifreli ve kontrolsüz kullanabileceğiniz bir araç olarak ifade edilebilir.

21 milyon ile sınırlandırılan Bitcoin’in edindiğimiz bilgilere göre 2017 yılında 16 milyon sınırına dayandığını ve günlük 2 bin bitcoin üretildiğini belirtelim.

Bitcoin Madenciliği (mining) nasıl yapılır?

Bitcoin’in vazgeçilmez parçası mining yani madenciliğin, zor ve sabır gerektiren bir iş olduğunu şimdiden belirtelim. “Neden mi zor?” Eskiden çok fazla talep olmadığı için fazla üretim normal bir bilgisayarla mümkündü. Hala mümkün ancak üretim arttığı için normal bir bilgisayarla kâr etmeniz mümkün değil. Talep arttıkça Satoshi Nakamoto tarafından yazılan güvenlik sistemi bu şekilde çalışıyor. Talep arttıkca üretim günden güne zorlaşıyor.

Madencilik yapma konusunda kararlıysanız birden fazla bitcoin üretme yöntemi bulunuyor. Bunlardan biri de, GPU Mining yani Ekran Kartı madenciliği.

Nedir bu GPU Mining (Ekran Kartı madenciliği)

Birden fazla bitcoin üretme yöntemi olduğundan bahsetmiştik. Bunlardan biri de CPU Mining‘di. İlk zamanlar en çok kullanılan yöntem, bilgisayarın CPU yani işlemcisine matematiksel işlemler yaptırarak coin elde etmekti. Bitcoin üretimine başlayan kişilerin artmasıyla üretim zorlaştı ve CPU Mining‘e rakip GPU Mining (Ekran Kartı Madenciliği) çıktı.

Matematiksel işlemleri çözme konusunda CPU’dan daha başarılı olan GPU (Graphics Processing Unit) yani Grafik İşleme Ünitesi şuan bitcoin üretiminde 2010-2013 yılları arasında en çok kullanılan yöntem olarak isimlendiriliyordu.

Bitcoin üretiminin zorlaşmasıyla çoğu Ekran Kartı Madenciliği yapan üreticiler altcoinlere yöneldi. Günümüzde en çok kullanılan yöntem ASIC Mining yani Türkçe anlamıyla Uygulamaya özgü tümleşik devre madenciliği

Nedir bu ASIC Mining?

CPU mining, GPU mining şimdi de ASIC Mining… Daha önce belirttiğimiz gibi bitcoin bir çok üretim yöntemi ile elde edilebiliyor. Günümüzde en çok tercih edilen yöntemde Türkçe anlamıyla Uygulamaya özgü tümleşik devre madenciliği yani ASIC Mining.

Nedir bu ASIC Mining?

ASIC Mining (application-specific integrated circuit) sadece Bitcoin üretimi yapmak için üretildiği için hem CPU hem GPU mining’e göre daha hızlı matematiksel işlem yapıyor ve diğer yöntemlere göre daha az enerji tüketimi yaparak madenciye daha fazla para kazandırma konusunda kolaylık sağlıyor.

Peki Bitcoin Üretimi ne kadar devam edecek?

21 milyona ulaştığında üretimi durdurulacak Bitcoin‘in 2033 yılına kadar üretimin devam edeceği tahmin ediliyor.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. hocam 1 bitcoin 66000 tl oldugunu biliyorum ama birden 35000 tllere düştü güncel olarak bitcoin fiyatı ne olur görüşlerinizi alabilirmiyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir