1. Ana Sayfa
 2. Hayvanlar
 3. Birman Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Birman Kedisi Özellikleri ve Bakımı

birman

Birman kedisi yani diğer ismi ile tapınak kedileri, Burma kökenli kedilerdir. Kutsal kediler olarak bilinirler ve muhteşem ötesi bir güzelliğe sahiptirler. Budist tapınaklarında bu kedilere büyük bir önem verilir.

Kedilerin ölüm tanrıları ile iletişime geçtiklerine inanılır. Son dönemlerde Birman kedileri büyük bir ilgi görmeye başlamış ve büyük bir ün kazanmıştır. Sahiplerine olan bağlılıkları ve karakteristik özellikleri sayesinde çoğu kişide ilgi uyandırmayı başarmışlardır. Hareketli yapıları, sahiplerine olan bağlılığı, güzellikleri ve samimiyetleri ile çok iyi bir dost olmuşlardır.

Birman Kedisi

Çocuklarla Arası 65%
Zeka 70%
Oyunculuk 50%
Bakım İhtiyacı 80%
Eğitilebilirlik 50%

Birman Kedisi Özellikleri Nelerdir? Karakteristik Yapısı

Birman kedileri cam mavisi gözlere sahip kedi cinslerinden bir tanesidir. Birmanya kedisi olarak anılmasının nedeni kökenidir. Birmanya kökenli olan bu kediler, geveze ve enerjik kedilerdir.

Birman Kedisi Özellikleri Nelerdir? Karakteristik Yapısı

Birman kedileri bazı özellikleri ve karakteristik yapıları ile dikkat çeker.

Özellikleri şunlardır:

 • Maynmar kökenli kedilerdir.
 • Cam mavisi gözleri vardır.
 • Uzun ve kabarık tüylere sahiptir.
 • Gözleri büyüktür.
 • Oyun oynamayı severler. Zeki ve eğlenceli kedilerdir.
 • Uzun ömürlü kedilerdir. 12 ila 15 yıl arasına kadar yaşayabilirler.
 • Hareketli yapılarından dolayı yaramazlık yapmayı severler ve yalnızlıktan hiç hoşlanmazlar.
 • Diğer kedilere oranla daha duygusal kedilerdir. Empati yetenekleri gelişmiştir.
 • Suyu ve banyo yapmayı çok severler. Bu süreçte uysal ve sakin olmayı tercih ederler.
 • Genel olarak krem rengi ve sık tüyleri vardır.
 • Tam bir ev kedisidir.
 • Orta boy bir kuyruk yapısı mevcuttur.
 • Ortalama ağırlıkları 4-5 kilo civarındadır.

Bu özellikleri sayesinde yalnız yaşayanların bir numaralı tercihi bu kedilerdir. İyi bir dost ve eğlenceli bir ev arkadaşıdır.

Birman Kedisi Bakımı

Birman kedisinin bakımı diğer kedilerden biraz farklıdır. Birman kedileri ilgi ve sevgi isteyen kedilerdir. Sosyal kediler oldukları için sürekli vakit geçirmek ve sizinle oyun oynamak isterler. Bu yüzden bakımına dikkat etmek ve büyük bir ilgi göstermek gerekir. Bu kediler güzellikleri ile dikkat çeker.

Güzelliklerine sebep olan bu uzun ve sık tüylerin bakıma ihtiyacı vardır. Tüylerini düzenli olarak fırçalamak gerekir. Aksi halde kedide deri problemleri meydana gelebilir. Aynı zamanda Birman kedilerinin gözleri düzenli olarak temizlenmeli ve beslenmelerine dikkat edilmeli.

Birman Kedisi Çok Tüy Döker Mi?

Bahar aylarında bu kediler çok sık tüy döker. Özellikle tüyleri düzenli olarak taranmaz ve bakım yapılmaz ise tüylerde topaklanmalar meydana gelir. Bu da kediyi ciddi anlamda rahatsız eder. Düzenli olarak tüylerin fırçalanması onu deri hastalıklarından koruyacaktır.

Birman Kedisi Sağlığı

Sağlıklı ve düzenli yaşamaları halinde hastalıklara yakalanma riskleri oldukça düşüktür. Dayanıklı hayvanlardır. Fakat bakımlarına dikkat edilmez ise gözlerde tüylenme, mide problemleri, deri hastalıkları, Sponjiyoz dejenerasyon gibi hastalıklar ile karşı karşıya kalabilirler.

birman

Birman Kedisi Çiftleştirmek

Kediler çiftleşerek yeni yavru bireylerin doğmasını sağlar. Birman kedilerinde de bu husus geçerlidir. Dişi ve erkek kedinin çiftleşmesi saniyeler sürer. Bu eylemden sonra dişi kedide kendini yalama, yuvarlanma gibi birtakım eylemler gözlenir.

Hamileliği Ve Doğumu

Hamilelik süreci yaklaşık 60 gün sürer. Eğer bu süre zarfını geçen bir durum söz konusu ise veteriner desteği almak gerekebilir. Bu kediler doğumdan sonra genel olarak 6 yavru dünyaya getirir. Tabii bu kediden kediye farklılık gösterir.

Yavru Birman Kedisi Bakımı

Sağlıklı ve uzun ömürlü kediler yetiştirmek için bakım şartları ve beslenme oldukça önemlidir. Sağlıklı bir beslenme, düzenli tüy bakımı, göz bakımı, düzenli sağlık kontrolleri ile yavru Birman kedileri çok uzun süre zarflarına kadar yaşamlarını sürdürebilir.

Birman Kedileri Ne Kadar Yaşar?

Birman kedilerine sağlıklı bakıldığı taktirde ortalama 15 yıla kadar yaşayabilirler.

Birman kedisi en uysal  5 kedi cinsi listemizde de bulunuyor. Listedeki diğer kedi cinslerine göz atabilirsiniz:

Önerilen Yazı
En Uysal 5 Kedi Cinsi
Yorum Yap

Yorum Yap