1. Ana Sayfa
  2. Haber

Bir Efsaneye Veda! Kimi Raikkonen Formula 1’e Veda Ediyor

Bir Efsaneye Veda! Kimi Raikkonen Formula 1’e Veda Ediyor
Kimi Raikkonen
+ - 0

1979 yılının 17 Ekim’inde Finlandiya’nın Espoo kentinde doğmuştur. Tek ve ilk dünya şampiyonluğunu 2007 yılında kazanmıştır. Bu şampiyonluğu Brezilya Grand Prix’de Lewis Hamilton’u geçerek 1 puan farkla almıştır. Henüz 28 yaşındayken Dünyanın en genç 7.ci Formula 1 şampiyonu olmuştur.

Kimi Raikkonen Kariyeri

Kimi Raikkonnen küçük yaşlarda motor sporları ilgi duymuş ve henüz 10 yaşındanken kartinge başlamıştır. 1998 yılında kendi ülkesinde karting şampiyonu olmuştur. Bir sonraki yılda European Super A Formula kategorisinde ikincilik kazanmıştır. 20 yaşına geldiğinde ise İngiltere’ye Ford şampiyonasına katılmak için gitmiştir. Renault Formula 1 Britanya Şampiyonasında ise toplam 10 yarıştan 7 tanesini kazanarak şampiyon olmuştur.

Formula 1 kariyerine ise 2001 yılında Sauber takımıyla ilk adımını atmıştır. Aynı yıl Avustralya Grand Prix’nde ilk yarışına çıkmıştır. 2002 yılında McLaren Mercedes ile anlaşma sağlamıştır. 2003 yılında Malezya’da yapılan yarışta ilk birinciliğini yaşamıştır.

Macaristan’da gerçekleştirilen Grand Prix’de Fernando Alonso birincilik kazanırken Juan Pablo Montoya üçüncü olmuştur. Bu yarışta Raikkonen ikincilik elde etmiştir. Bu üçlü 2003 yılında o zamana kadar ki en genç podyumu oluşturmuşlardır. Bu sezonda 3 kere yarış dışı kalan Kimi Raikkonen şampiyonluktan da hiç kopmamıştır. Japonya’da yapılan sezonun son Grand Prix’nde Ruben Barrichello birinci kendisi ikinci olmuştur.

2004 yılında aracında ki bazı problemlerden dolayı sekiz kere yarışın dışında kalan Raikkonen ilk 3 yarışında hiç puan kazanamadı. Fakat daha sonra Belçika’da ki Grand Prix’nde birincilik elde etmiştir. Kötü bir sezon geçiren Raikkonen menajeri ile birlikte bir F-3000 takımı kurarak 2005 yılından sonra bu ismin serisi altında yarışlara katılmıştır.

2007 sezonunda Ferrari le 3 yıllık antlaşma imzalayan Raikkonen ilk dünya şampiyonluğunda bu yıl yaşayacaktır. Sezonun son yarışı olan Brezilya Grand Prix’nde Lewis Hamilton’un 7 puan gerisinde başlayan Raikkonen son yarışı kazanarak toplam 110 puanla dünya şampiyonu olmuştur. Daha sonraki yıllarda parlak bir yükseliş gösteremeyen Raikkonen 2018 yılında kariyerinin başladığı Sauber’e dönmüştür. 2019’da Alfa Romeo Sauber ile yarışacağını açıklayan pilot 2020 ve 2021 sezonunda da aynı takımla yarışmıştır. 2021 yılını sonunda da pistlerden çekilerek emekli olacağını duyurmuştur.

Alfa Romeo’ nun Veda Videosu

Kimi Raikkonen
Kimi Raikkonen

Formula 1 pilotlarından Buz Adam lakaplı Kimi Raikkonen için takımı bir veda videosu düzenlemiştir. Yarıştığı son yarış olan Abu Dhabi Grand Prix’yle hayranlarına veda edecektir. Katıldığı 350. Yarışında Alfa Romeo pilot için aracının üzerine ‘’ senin artık yalnız bırakıyoruz ‘’ bir yazı yazarak bu görüntüleri bir video ile yayınlamıştır.

Tam 17 yıllık kariyeri boyunca 103 podyum ve bir dünya şampiyonluğu gören Rikkonen için yayınlanan videoda özel anlar paylaşıldı. Özellikle 2009 yılında Ferrari ile yaşadığı problemeler sözleşmesinin feshedilmesi kariyerinde önemli olaylardan biridir. Ayrıca Fernando Alonso ve Lewis Hamilton’un birbirleri ile rekabeti en çok Raikkonene yarayarak kariyerine Dünya şampiyonluğu kupasını kazandırmıştır.

2012 yılında gerçekleştirilen Abu Dhabi Grand Prix’nde arkasında önemli yarış pilotlarından Alonso vardır. O sırada yarış mühendisi pilota arkasında Alonsunun olduğunu ve dikkatli olup yola devam etmesini söyler. Bunun üzerine Raikkonen o ünlü ‘’ beni yalnız bırakın, ben ne yaptığımı biliyorum.’’ Sözlerini söyleyerek yarış mühendisine karşılık verir.

İçine kapanık ve mesafeli duruşuyla bilinen ve öyle tanınan pilot için takımı küçük bir jest yaparak söylediği sözün yarış videosunu yayınlamıştır. Daha sonra beni yalnız bırakın ben ne yaptığımı biliyorum yazılı şapka ve tişörtler basılmıştır.

 

Yazar Hakkında

Yorum Yap