İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Baş ağrısı neden olur? Nasıl geçer?

Baş ağrısı neden olur? Nasıl geçer?

Baş Ağrısı

Baş ağrısı günlük hayatımızda başımıza sık sık gelen bir sağlık sorunudur. Kimi zaman çekilmez bir çileye dönen bu ağrıların sebepleri nelerdir? Baş ağrısı sorunundan kurtulmak için neler yapılabilir?

Baş Ağrısı Neden Olur?

Bu baş ağrılar kafamızın herhangi bölgelerinde başlayabilir. Başımızın içinde ve yüzümüzde ağrılarla karşılaşabiliriz. Kısa süreli ağrıların yanı sıra bazen günlük ya da haftalık periyotlarda baş ağrısı sürebilir.

Baş ağrıları, birincil ve ikincil baş ağrıları olarak ikiye ayrılmaktadır. Bir hastalık dolayısıyla meydana gelen baş ağrıları ikincil baş ağrısı sınıfına girer. Herhangi bir hastalık nedeniyle olmayan ve başlı başına bir hastalık olan baş ağrıları ise birincil baş ağrıları sınıfında yer almaktadır. Ayrıca her ağrı aynı sebepten ötürü ortaya çıkmak zorunda değildir. Baş ağrılarının migren, gerilim ve küme gibi farklı türleri bulunmaktadır.

Baş Ağrısı Çeşitleri

baş ağrısı

Migren

Hala migrenin hangi sebep dolayısıyla başımıza geldiğini tam olarak bilmemekteyiz. Ancak genetik ve çevresel etkenlerin buna neden olduğu düşünülüyor. Beyin damarlarının genişleyip daralması sonucunda migren ağrılar baş gösterir.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki serotonin gibi ağrı düzenleyici kimyasallar migrenin görülmesine neden olabilir. Düşük bir seviyeye inen serotonin, trigeminal sinirine sinyal verir. Ve ardından trigeminal siniri “nöropeptid” adı verilen molekülü salmaya başlar. Nöropeptidlerin beyin zarına ulaşmasıyla migren ortaya çıkar.

Açlık, uykusuzluk, besinler ve duyusal sinyaller migreni tetikleyen unsurlar olabilirler.

Gerilim

Başımızın arkası ve boynumuzu kapsayan ağrılar gerilim tipi baş ağrısı olarak adlandırılır. Omuz, boyun, kafa derisi ve çenemizde meydana gelen gerilmeler bu ağrıya sebep olabilir.

Başımızın sürekli aynı pozisyonda tutulması; buna en büyük örnek olarak uzun süre boyunca bilgisayar başında oturmak gösterilebilir. Ayrıca ağrının tetiklenmesinde neden olan şeyleri Uykusuzluk, aşırı eforda bulunma, öğün atlama, diş gıcırdatma, halsizlik, sinüzit, göz yorgunluğu ve verimsiz uyku pozisyonunu olarak sayabiliriz.

Küme

Uyku uyutmayacak kadar şiddetli meydana gelen ağrılardır. Gün içinde birkaç kez tekrarlayan bu ağrının geçmesi birkaç ay sürebilir. Daha sonra bir anda sona eren bu ağrı birkaç ay boyunca kendini göstermez. Parlak ışıklar, yüksek irtifa, sıcaklık ve fiziksel yorgunluk gibi tetiklemelerle ortaya çıkan bu ağrıya sık rastlanılmaz.

Baş Ağrısı

İkincil baş ağrılar bazı hastalıklar dolayısıyla ortaya çıkar. Başlıca aşağıdaki nedenler dolayısıyla baş ağrısı şikayeti çekebilirsiniz;

– Baş ve boyun yaralanmaları

– Beyin damar hastalıkları

– Beyin sinir hastalıkları

– Beyin hastalıkları

– Beyin tümörleri

– Beyin basıncının yükselmesi

– Beyin enfeksiyonları

– Sinüzit

Zararsız gibi görünen baş ağrıların ardında çok başka sebepler yatıyor olabilir. Baş ağrısının yanı sıra görme bozukluğu, kusma, zihin bulanıklığı ve bulantı gibi şikayetleriniz varsa hiç vakit kaybetmeden doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz. İkincil baş ağrıları gibi risk taşıyan durumlarda erken teşhis büyük önem taşır.

Önerilen Yazı
İlaçsız Baş Ağrısı Nasıl Geçer? (2021 – 2022)
Yorum Yap

Yorum Yap