İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Hayvanlar

Balinese Kedisi Özellikleri Ve Bakımı

Balinese Kedisi Özellikleri Ve Bakımı
+ - 0

Savaş dönemlerinde yok olma tehlikesi yaşayan Siyam kedisinin tekrardan üretilmesi ile meydana gelmiş olan Balinese kedisi, adını Balili dansçıların zarif hareketlerinden almıştır. Bu kedinin kökeni Amerika’ya dayanmakla birlikte 1970’li yıllarda Balinese, ayrı bir kedi ırkı olarak Amerika Kedi Meraklıları Derneği ve Uluslararası Kedi Federasyonu gibi kuruluşlar tarafından kabul edilmiştir.

Yumuşak tüyler ve cam mavisi gözleri ile insanların dikkatini çekmektedir. Karakteristik yüz hatları, enerjik yapıları ve oyun sever karakterleri ile sahiplerine olan bağlılıkları nedeniyle Balinese kedilerinin sahiplendirilmesi çok yaygın durumdadır. İpeksi renkli tüyleri, mahzun ve yaramaz bakışları ve sevimli hareketleriyle yanınızdan hiç ayrılmayacak ev içinde beslenecek iyi bir ev arkadaşı olma özelliğindedir.

Balinese Kedisi Özellikleri Ve Bakımıı

Çocuklarla Arası 60%
Zeka 70%
Oyunculuk 75%
Bakım İhtiyacı 60%
Eğitilebilirlik 70%

Balinese Kedisi Özellikleri Nelerdir? Karakteristik Yapısı

Balinese kedisi, Siyam kedisi ile hemen hemen aynı karakter özelliklerine sahip olup çok enerjik bir kedi ırkıdır. İnsanlar ile sürekli olarak iletişime geçmeyi sever ve sık sık alçak seslerde miyavlayarak sahiplerinin dikkatini çekmek istemektedir. Zeki ve oyuncu kişilikleri ile insanlarla olduğu kadar diğer evcil hayvanlar ile iyi ilişki kurabilmektedir.

Balinese kedilerini diğer kedilerden ayıran önemli özelliklerinden biri hislerinin çok kuvvetli olduğudur. Bu kediler eğer sahiplerinin üzgün olduğu hissederse, yanına giderek onu teselli etmeye çalışır ve moraliniz düzelene kadar sizinle ilgilenir.

Açık ortamları seven bu kediler teras, balkon veya bahçe olan yerlerde vakit geçirmeyi çok severler. Sevgisini sahiplerine yansıtırken çekinmezler ve daha çok kendilerince uzun bir tirad gibi konuşmaya çalışırlar; karakter olarak diğer bir önemli özelliği ise konuşmaya çalışmalarıdır.

Balinese Kedisi Bakımı

Bu kedilerin, egzersiz yapmayı ve oyun oynamayı çok seven fazla enerjik yapıları vardır; bu nedenle geniş alanlarda yaşamak onları mutlu etmektedir. Açık havada gezmeyi sevdikleri ve hareketli oldukları için her eve uygun olan kedilerden değillerdir. Sahiplerine çok bağlı oldukları için onları ev içinde pek rahat bırakmazlar.

Sahiplerinden, sevgi, ilgi ve oyun oynamayı bekledikleri için sürekli olarak miyavlarlar. Sosyal bir hayvan oldukları için diğer hayvanlar ile çok iyi anlaşırlar. Eğitimleri zor olan bir kedi cinsi olup daha çok verilen eğitimi istedikleri sevgi ve ilgi geldikten sonra göstermeyi severler.

Uzun tüy yapıları ile yaşadıkları yere fazla tüy dökümü yapar, bunun önüne geçmek için gün içinde tüyleri tüy toplama eldiveni ile taranmalıdır. Çok enerjik oldukları için erken kirlenirler bu yüzden banyo yaptırmak ve tırnak bakımına haftalık olarak dikkat edilmelidir. Ayrıca düzenli olarak veterinere götürülerek ağız ve diş bakımı yapılmalıdır.

Balinese Kedisi Özellikleri Ve Bakımıı

Balinese Kedisi Çiftleştirmek

Balinese kedilerinde kızgınlık dönemi erkek ve dişi kedilerde farklılık gösterilmektedir. Dişi kedilerde ilk kızgınlık süreci 6 ile 8 ay arasında değişirken, erkek kedilerde ise bu 1 yıllık değişiklik gösterir.

Yavru Balinese Kedisi Bakımı

Yavru Balinese kedilerin ipeksi tüy bakımı oldukça kolay olup haftada bir-iki kez taramak yeterli olacaktır. Diş eti hastalıklara karşı ağız ve diş bakımı için veterinere götürülmelidir. Tırnaklarını ise iki haftada bir kesmeli ve göz kenarlarında oluşacak akıntıları nemli bir bez ile silinmelidir. Kulak temizliği haftada bir kez olmalı bunu yaparken pamuk ile yarı yarıya hazırlanmış olan elma sirkesi ve su karışımı kullanılarak yapılmalıdır. Ayrıca kum kapları günlük olarak temizlenmeli ve onlara hijyenik bir ortamda tuvalet yaptırılmalıdır.

Balinese Kedisi Sağlığı

Balinese kedilerinin herhangi bir genetik hastalıkları olmasa da baskın olarak ortaya çıkmamış birkaç hastalığa karşı kalıtsal yatkınlığı bulunmalıdır. Bu kedilerin bilinen en yaygın kalıtsal hastalığı göz ile karaciğer hastalıkları, astım-bronşit, şaşılık olmaktadır.

Balinese Kedileri Ne Kadar Yaşar?

Nadiren de olsa karaciğer problemi yaşayan Balinese kedileri iyi bakıldığında ortalama olarak 15-18 sene yaşamaktadırlar.

Yazar Hakkında

Yorum Yap