1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Enerji Bakanı’ndan Yaz Saati Uygulaması İçin Yeni Açıklama

Enerji Bakanı’ndan Yaz Saati Uygulaması İçin Yeni Açıklama

Enerji Bakanı'ndan Yaz Saati Uygulaması İçin Yeni Açıklama öne çıkan görsel

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, kalıcı yaz saati uygulaması hakkında kendisine yöneltilen bir soruya cevap verdi. Verdiği cevapta uygulamanın ne kadar tasarruf ettirdiğini ve Avrupa Birliği’nin bu uygulama hakkındaki fikirlerini de dile getiren Bakan Dönmez, değişip değişmeyeceği sürekli gündem haline gelen kalıcı yaz saati uygulaması hakkında yeniden konuştu.

Ülkemizde uzun bir dönemdir uygulanan kalıcı yaz saati uygulaması birçok kişi tarafından eleştiriliyor. Bu konuda yakın zamanda önemli bir gelişme oldu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, kalıcı yaz saati uygulaması ile ilgili fikirlerini ve planlarını açıkladı.

Bakan Dönmez açıklamasında bu uygulamanın değiştirilmesi gibi bir planın olmadığını belirtti. Ayrıca bunun tasarruf istatistiklerinden de bahsetti. Verdiği bilgilere göre kalıcı yaz saati uygulaması sayesinde 6.82 milyar kWh enerji tasarrufu sağlandı. Bu tasarruf, tek zamanlı enerji tarifesi için 3.97 milyar TL, üç zamanlı enerji tarifesi içinse 5.94 milyar TL olarak hesaplanıyor.

Enerji Bakanı Fatih Dönmez

Bakan Dönmez, Avrupa Birliği’nin de bu konu hakkında bazı önerilerde bulunduğunu ve üye ülkelerin bağımsız kararlar alabileceğini ifade etti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez‘in konu hakkındaki söyledikleri tamı tamına şu şekilde;

“Uygulamanın başlamasından bu yana elde edilen tasarruf yaklaşık 6.82 milyar kWh olup, bu tasarrufun parasal karşılığı tek zamanlı tarifeye göre 3.97 milyar TL, üç zamanlı tarifeye göreyse 5.94 milyar TL’dir. Bununla birlikte, AB komisyonu tarafından üye ülkeler 28 Mart 2021’den itibaren tek saat uygulamasına geçilmesi tavsiye kararı iletilmiş olup, üye devletler bu yönde kararlarını kendileri alacaktır. Tüm bu gelişmeler doğrultusuna mevcut saat uygulamasının değiştirilmesi yönünde bakanlığımızın bir çalışması bulunmamaktadır.”

Önerilen Yazı
Omicron Zirve Yaptı! Türkiye’de Alınan Önlemler Neler? 15 tatil Uzayacak mı?
Yorum Yap

Yorum Yap