İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık

Asperger Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Asperger Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?
+ - 0

Nörolojik bozukluk olup temel olarak insanlarla iletişim kurmada güçlükle karakterize edilir. Etkileşimde zorluk, basmakalıp ilgiler olarak da tanımlanır. Bu sendromda takıntılı bazı davranışlar ve bazı düşünceler mevcuttur.

Asperger sendromlu kişiler genel olarak normal ya da üstün zekalı olabilirler. Bununla beraber asperger sendromu olan kişiler entelektüel becerilere sahiptirler ve dil ve konuşma becerisi gelişmiştir. Asperger sendromu otizmle aynı değildir. Birçok yönüyle birbirinden ayrılırlar. Asperger sendromu otizme göre daha hafiftir. Aralarında önemli farklar vardır.

Bu rahatsızlık için net ve kesin bir tedavi yöntemi yoktur. Öncelikle çocuklara tanı konması gerekir. Asperger tanısı konduktan sonra özel tedavi yöntemleri uygulanır. Çocukların eğitim dönemlerinde bu tedaviler uygulanır. Tedaviler sayesinde çocuk normal bir sosyal yaşam sürdürebilir.

Asperger Sendromu Nedir?

Otizm spektrum bozuklukları olarak bilinen bir grup bozukluklardan bir tanesidir. Asperger sendromunda konuşma başlamıştır ve normaldir.

Otizmden farklıdır. Otizmde çocuk çevreyle uyumlu olmadığını farkında değildir. Ancak asperger sendromunda durum böyle değildir. Çocuk toplumla uyumlu olmadığını bilir. Tedavisi olmamasına karşın erken teşhis ve doğru tedavilerle çocuğun sosyal bağlantılar kurması sağlanır.

Sendromu Tanı Kriterleri Nelerdir

Asperger sendromu için her hangi bir kan testi ya da görüntüleme yöntemi mevcut değil. Dolayısıyla hastaya asperger sendromu tanısı konulması oldukça zordur. Bununla beraber asperger sendromunun belirtileri kişilere göre değişiklikler gösterir. Asperger sendromu tanısı konulması için çocuğun gelişim öyküsü alınır.

Bunun için ebeveynlerin doğru bilgiler vermesi oldukça önemli. Bununla beraber davranışları dikkatle gözlemlenir. Dil ve iletişim becerilerinin değerlendirilmesi de tanı konmasında oldukça önemlidir. Uzman bir hekimden yardım alınarak erken dönemde tanı konulması mümkündür.

Genetik Faktörler

Asperger sendromu nöro-gelişimsel problemler arasında en hafif olan rahatsızlıktır. Beyindeki anomaliler asperger sendromuna neden olur. Bu sendromun kesin bir nedeni bilinmiyor. Ancak yapılan araştırmalar bu rahatsızlığa genetik faktörlerin de sebep olabileceği ortaya konmuştur. Dolayısıyla asperger senromu için genetik faktör etkili olabilir. –

Okul Çağında Asperger Sendromu Nasıl Anlaşılır?

Asperger sendromu, daha büyük çocuklarda görülür. Zira sosyalleşme başladığında sosyal beceriler ve iletişimlerde görülen geriliklerdir. Okul çağında asperger sendromunun anlaşılması için önemli belirtiler vardır.

 • Arkadaşlarıyla ya da öğretmenleriyle iletişim sorunları
 • Aşırı içe kapanıklık hali, çekingen davranışlar, kısıtlı ilgi alanı
 • Konuşmalar kısa ve mesafeli
 • Göz kontağı zayıf
 • Mimikleri anlamada zorluk
 • İmaları fark etmeme
 • Bir düşünceye takılıp kalma
 • Tek taraflı sohbet
 • Motor gelişim bozuklukları, yaşıtlarına göre daha geç motor gelişimi
 • Beceri zayıflıkları
 • Bazı konulara aşırı ilgi
 • Birbirini tekrar eden davranışlar

Bu gibi belirtiler gözlemlendiğinde bu çağlarda asperger sendromundan bahsedilebilir. Elbette bütün bunların anlaşılabilmesi için bir uzmanın muayene ve gözlemi gereklidir. Uzman çocuğun hikayesini dinler, gerekli bilgileri alır. Daha sonra çocuk gözlemlenmeye başlar.

Genel olarak 4 ile 11 yaşları arasında asperger sendromu tanısı konulur. Nedeni tam olarak bilinmese de bu rahatsızlık bir ömür boyu kişiyi etkisi altına alabilir. Yaşamı olumsuz etkiler. Dolayısıyla çocuk okul çağındayken tanı konması ve bir uzman yardımı gereklidir.

Asperger sendromu için tedavi iletişimi ve sosyal vasıfları geliştirmek üzerinedir. Çocuğun gelişime paralel olmak üzere eğitim programları uygulanır. Bu eğitim programları okulda bitmez. Bu programlar ebeveynler tarafından evde de sürdürülmesi oldukça önemli. Zira programlara sürekli devam edilmesi tedavinin başarının seviyesini artıracaktır. Unutulmamalıdır ki; bu sağlık sorunu spektrum bozukluğu olan otizm rahatsızlığının çatısı altında yer alır. Mutlaka tedavi gerektirir.

 

Yazar Hakkında

Yorum Yap